10 Madde ile Güvenli İnternet Kullanımı

güvenli internet

İnternet çağının yükselişte olduğu son yıllarda kullanıcılar internet üzerinden; iş, iletişim, eğlence, alışveriş ve bilgiye erişmek amacıyla yararlanıyor. İnternetin insan hayati üzerinde son derece önemli bir noktaya geldiği bu yıllarda anlık olarak internet üzerinde paylaşılan veri miktarı da artış gösteriyor. İnternet kullanıcıları tarafından paylaşılan bu yeni bilgiler birçok internet kullanıcısı için fazlasıyla önemli bir yere sahiptir. Fakat internetin bu kadar önemli olduğu ve bankacılık işlemleri gibi ticari faaliyetlerin de giderek sanal dünyaya aktarılmasıyla birlikte kötü amaçlı kişilerin hedefleri her geçen gün sanal dünyaya kaymaktadır. Tecrübeli kullanıcıların bu kötü niyetli kullanıcılara karşı kendilerini savunabiliyor olsa da yeni internet kullanıcıları ve tecrübesiz kullanıcılar büyük risk taşıyor. Bu yazımızda güvenli internet kullanımı için yapabileceğiniz & dikkat etmeniz gereken noktaları paylaşacağız.

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Neler Yapılmalıdır?

Günümüzde cebimize kadar girmeyi başaran internet, evimiz, arabalarımız ve çok daha geniş bir alanda karşımıza çıkmayı başarıyor. Neredeyse gözümüzle görebildiğimiz her teknolojik alet rahatlıkla internete erişim sağlayabiliyor. Bu denli hayatımızın bir parçasına haline gelen internetin bizlere sağlamış olduğu faydalar saymakla bitmese de aynı oranda hızla artan zararları da yok sayılamaz. Güvenli internet kullanımı için yapılması gerekenler hakkında merak edilen birçok konuya değinecek, basit ama etkili birçok noktayı sizlerle paylaşacağız.

Düzenli Şifre Değişikliği

Çevrimiçi platformlar üzerinde bulunan hesaplarınız için belirlemiş olduğunuz şifreleri ortalama olarak 3 aylık periyotlar halinde değiştirmeli, mümkün olduğunca farklı şifreler koymalısınız. Banka hesaplarınızda tercih ettiğiniz şifreler ile standart internet sitelerine üye olurken kullandığınız şifreler bağımsız olmalı. Ayrıca bir diğer önemli hesaplarınızdan birisi olan mail şifrenizde farklı olmalı.

Anti-virüs Yazılımı

Korsan yazılımcıların artış göstermesiyle birlikte bunlarla mücadele eden ve kullanıcıların güvenliğini sağlamak isteyen şirketler kendi anti-virüs yazılımlarını geliştirerek kullanıcılara sunmuştur. Temel seviyede güvenlik önlemi sağlayan ücretsiz sürümlerinin yanı sıra bankacılık işlemlerini dahi koruma altına alan Pro yani ücretli sürümleriyle dikkat çeken popüler ve güvenilir bir anti-virüs yazılımı tercih etmelisiniz.

E-Posta Güvenliği

Gün içerisinde aktif bir şekilde onlarca mail alış-verişiniz olabilir. Fakat tarafınıza iletilen mailleri açmadan önce göndericiyi tanıyıp tanımadığınızı, mail başlığı ve içerik özeti gibi alanları dikkatli incelemelisiniz. Spam olduğunu düşündüğünüz mailler içerisinde yer alan bağlantılara ve ek dosyalarına tıklamayınız & indirmeyiniz. Bu bağlantı ve ek dosyaları bilgisayarınıza sızmak isteyen korsan yazılımcılar tarafından içerisine virüs yerleştirilmiş olabilir.

Güvenlik Duvarı (Firewall)

Güvenli internet kullanımı için hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gereken güvenlik sistemlerinden birisidir Firewall. Türkçeye güvenlik duvarı olarak çevrilmiş olsa da direkt kelime olarak çevrilmesi halinde “Ateş Duvarı” olarak çevrilir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu sistem internet üzerinden bilgisayarınıza sızmak isteyen saldırı ve tehditlerin önlenmesinde en önemli role sahiptir. Güvenlik duvarı internet üzerinden erişmiş olduğunuz birçok veriyi kendi filtresinden geçirerek size aktarılmasını sağlar.

Güncellemeler

Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz işletim sistemi ve yazılımların her daim güncel olduğundan emin olun. Yeni güncellemeler çıkması halinde bunları geciktirmeden kurmalısınız. Çünkü çoğu güncelleme bilgisayarınızda ya da yazılımda yer alan güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlamaktadır.

Dosya Güvenliği

İnternette gezinirken karşınıza çıkan ve işinize yarayacağını düşündüğünüz her dosyayı indirmek doğru bir davranış değildir. Bir dosya indirmeden önce dosyayı paylaşan kişi, kurum ya da kaynak detaylıca araştırılmalıdır. Bu nedenle torrent ve warez yazılım paylaşan internet sitelerinden uzak durmalısınız ve indirmek istediğiniz dosya ya da yazılımın ana dağıtıcısının resmi sitesini ziyaret ederek indirme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

İnternet Bankacılığı & Bankacılık İşlemleri

Çevrimiçi olarak bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler resmi banka sayfalarının taklit edildiği sayfalara karşı kendilerini korumak adına site adreslerini dikkatle kontrol etmelidir. Her bankanın internet bankacılığı giriş sayfasına erişim sağladığınızda adres çubuğunun bölümünde “https://” ile bir başlangıç yer almalıdır. Bunun yanı sıra yine o çubuğun genellikle solunda yer alan kilit simgesinin yanında banka ismi yer almalıdır. Örneğin QNB Finansbank’a ait Enpara internet bankacılığı sayfasına giriş yapmak istediğinizde adres çubuğunun başında yer alan kilit ikonunun yanında “QNB Finansbank A.Ş. [TR]” ibaresi yer almaktadır.

Kişisel Bilgiler

Güvenli internet kullanımı için neler yapılmalıdır kısaca merak edenler için “Kişisel Bilgiler” hakkında bir not eklemek istedik. Üye olduğunuz ve kullandığınız sosyal medya platformlarında kişisel bilgilerinizi herkesin erişimine açık olarak paylaşmamalısınız. Hemen hemen her sosyal platform kendi içerisinde bir gizlilik ayar sayfasına yer verir ve diğer kullanıcılar ile hangi bilgilerinizin paylaşılmasını istediğinizi size sorar. Bu sayfalar üzerinden gerçekten ihtiyaç duyulmayacak tüm bilgilerinizi gizlemenizi öneririz.

Online Oyun & Sohbet

Binlerce kullanıcıya ulaşmayı başarmış ve adeta bir sosyal ağ diyebileceğimiz çevrimiçi oyun ve sohbet platformlarında kişisel bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olun. Bilgilerinizin güvende olabilmesi için bu gibi platformlardan uzak durmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Güven

İnternette karşınıza çıkan her yazı, resim ve reklam bağlantısına tıklamamanız gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Kullanıcıları aldatmak ve onları tıklamaya teşvik etmek amacıyla hazırlanmış birçok bağlantı, resim ve reklam çalışması yer alıyor olabilir. Bu nedenle ziyaret ettiğiniz sayfaların ne kadar güvenli olduğunu yapacağınız gözlemler ile siz karar vermelisiniz.

Bankacılık İşlemleriDosya GüvenliğiDüzenli Şifre Değişikliğiİnternet BankacılığıKişisel BilgilerOnline Oyun

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!