WordPress Site Kurma

wordpress site kurma

WordPress Site Kurma

WordPress, kendi alan adınızı, hazır web site tasarımlarınızı oluşturabileceğiniz; temaları, ve kolaylıkla kullanabileceğiniz eklentileriyle ihtiyacınız olan her şeyi sağlayan size internet sitenizi kurmanız için gerekli olan hizmeti sağlayan web site oluşturma platformudur.

Kolay kullanım özellikleriyle kullanıcı için basite indirilmiş anlatım tarzıyla Web Sitenizi Kurun. E-Ticaret, İşletme, Kişisel Blogunuz ve Kişisel web sitenizi oluşturmak için birkaç adımı izlemek gayet yeterli olacaktır.

Gelin görelim Wordpess Web Sitesi Nasıl Kuruluyor!

WordPress Sitesi Nasıl Kurulur?

WordPress sitesi kurmak çok kolay ve anlaşılabilir iştir. Site açmanız için izlemeniz gereken adımlar şöyledir;

 1. ADIM: WordPress sitesine kaydolmak gerekmektedir. WordPress.com üzerinden birkaç adımla üyeliğinizi aktif ederek başlayabilirsiniz.

Sitenizi kurmaya başlayın bağlantısına tıklayarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

WordPress Site Kurma

 1. ADIM: Kendinize doğru bir alan adı seçmelisiniz

Alan adı oluşturmak önemli bir meseledir. Doğru alan adı seçimi ile ilgili olarak, siteniz arama motorlarında ve adres çubuğunda böyle görünecektir. Kurumsal bir site için firma isminizi, bireysel siteniz için de basit ve kolay hafızalarda kalıcı nitelikte olmasına özen göstermeniz ileride size olumlu olarak yansıyacaktır.

WordPress Site Kurma

Dilerseniz özel alan adı satın alabilir veya ‘sitenizinismi.wordpress.com’ şeklinde ücretsiz devam edebilirsiniz. Aylık veya yıllık paketler seçerek başlayabilirsiniz. Yıllık paketlerle birlikte siteniz 1 yıl ücretsiz olarak .com şeklinde görünecektir

 1. ADIM: Ana sayfanızı güncelleyin. Muhteşem ana sayfası, muhteşem ziyaretçi kitlesi demektir.

Ana Sayfayı Düzenle seçeneğine tıklayarak, görsel ve metinler ekleyerek sitenizi ilk izlenimi güzelleştirerek işe başlayabilirsiniz. Yaptığınız her şeyi sonradan değiştirebileceğiniz için yanlış seçimler yapmaktan korkmayın.

 1. ADIM: E-postanızı doğrulayın. E-postanızı doğrulamak size WordPress tarafından gönderilen bilgileri çabuk ve kolay bir şekilde almanızı sağlamakla birlikte doğru bilgileri girdiğinizi göstermek için gereklidir.

E-postanıza gelen bağlantı linkine tıklayarak aktive edebilirsiniz.

 1. ADIM: Site Menünüzü Oluşturun. Site menünüzü güzelleştirebilir değiştirip dönüştürerek sitenizde gezinme ve diğer içeriklerin de okunma sürelerini uzatabilirsiniz.

Etkili ve kolay anlaşılabilir bir menü hazırlamak sitenize giren kişilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda herhangi bir zorluk yaşatmamalı ve basit bir tasarıma sahip olmalıdır.

Sitenizin daha çok ziyaretçiye sahip olmasını istiyorsanız, menü oluşturmak siteniz için hayati bir öneme sahip olacaktır.

Kılavuzu görüntüle diyerek isteğinize uygun bir menü tasarlayabilir ve kolaylıkla sitenizde görünmesini sağlayabilirsiniz.

 1. ADIM: Sitenizi Yayınlamak İçin Her Şey Hazır

Siteniz şimdiye kadarki adımları izledikten sonra bile gizlidir. Sayfalarınızı hazırladıktan sonra yayınlamanızda fayda vardır.

Sitenizi ziyaret etmek isteyen kişilerin kullanımına açmak için zaman kaybetmeden sitenizi yayınlamaya başlamalısınız. Siteyi başlat diyerek size uygun alan adını seçebilir paketlerden yararlanabilirsiniz.

Tebrikler sitenizin kurulumu başarıyla gerçekleştirildi. Artık kendinize ait bir alan adınız ve tabii ki web siteniz var.

WordPress’ in Faydaları Nelerdir?

WordPress site kurma ile kendi sitenizi oluşturabileceğiniz basit bir kurulum avantajı sağlar. Hazır tema ve tasarımlarıyla sitenizi düzenleme kolaylığı ile çok kısa sürelerde kendi web sitenizin sahibi olabilirsiniz.

Her şeyden önce size, internet üzerinde yepyeni bir kimlik kazandırır. WordPress sitesii kurmak size zaman kazandırır. Uzun zamanlar alan diğer sitelere kıyasla, sadece birkaç dakikanızı ayırarak site açmanız mümkün.

Artık web site kurmak için yazılım bilmenize gerek kalmadan WordPress bunu sizin için çocuk oyuncağına çeviriyor.

Kendi zevkinize göre düzenleyebilir ve hiçbir donanımsal ve yazılımsal bilgiye ihtiyaç duymaksızın sadece WordPress tarafından yönlendirilerek birkaç basit adımla ihtiyacınız olan bütün eklentileri kolaylıkla kullanabilirsiniz.

WooCommerce , Yoast SEO, BuddyPress, TinyMCE Advanced, Google Analytics for WordPress by MonsterInsights, Page Builder by SiteOrigin gibi eklentilerle sitenizi SEO uyumlu semantik içerikler üreten bir site haline dönüştürebilirsiniz. Böylelikle siteniz, arama motorlarında en üst sıralarda çıkar ve daha çok ziyaretçi kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak niçin önemlidir? Arama motorlarında üst sıralarda olmak sitenize daha fazla tıklanma ve görüntülenme de artış sağlayacaktır.

Sitenizin genel istatistiklerini görebilir, görüntülenme satınızı kontrol edebilir ve yazılarınızın ne kadar okunduğunu takip edebilirsiniz.

Hızlı bağlantılar kutucuğunu kullanmak her yönden kolaylık sağlamakta, sitenize sayfa ekleme, sayfaları düzenleme, makale ve blog yazıları ekleme gibi bir çok uzantıyı vakit kaybetmeden düzenleyebileceğiniz bir araç çubuğu olarak bulabilirsiniz.

Sayfa oluşturarak dilerseniz menünüze ekleyebilir dilerseniz de bağlantılar ekleyerek Herhangi bir sayfanın alt sayfası olarak tanımlayabilir ve içeriklerinizi kategorize edebilirsiniz.

Bunun yanında dilerseniz site temanızı özelleştirebilir dilerseniz de birbirinden güzel tasarımlarıyla sizin için hazırlanmış onlarca tasarımdan birini seçebilirsiniz.

WordPress Sitesi Kurmak İçin Kodlama Bilmek Gerekiyor mu?

WordPress Site Kurmak için herhangi bir kodlama bilmek şart değil. Sizin yerinize yürütülen iç kodlamalar sayesinde, siz kodlamanın ne olduğunu bile bilmeseniz dahi kolaylıkla sitenizi kurabileceğiniz bir platformdur.

Birbirinden karışık ve anlamsız görünen kodlamalara artık ihtiyacınız yok. WordPress bunu sizin yerinize hallediyor. O göz korkutan kodlarla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

SEO geliştirici fimaların hazırlamış olduğu eklentiler sayesinde kodlama bilmeden 14 adımda etkili bir Seo içerik üretme şansına sahip oluyorsunuz.

Ancak buna ek olarak Premium seviyesindeki kullanıcılar için Css kodlama java ve script ekleme seçenekleri de mevcuttur.

Kısaca özetlemek gerekirse siz ister kodlama bilin ister bilmeyin, WordPress Site Kurmak için gerekli olan bütün teknik donanımlara sahip bir platform tarafından istediğiniz seçenekte site hazırlamanız mümkün kılınıyor.

WordPress Ücretli mi? Ücretsiz mi?

WordPress site oluşturmak için sizden herhangi bir ücret talep etmemekle birlikte, ücretli seçenekler kullanıcının kendi inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Ücretsiz olarak WordPress uzantılı siteler oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Alan adınızda siteismi.woerdpress.com şeklinde kullanmaya devam ettiğiniz sürece, Premium bazı fırsatları elinizden kaçırmış bulunuyorsunuz.

Ücretli olarak verilen hizmetler ise daha çok sitenizi geliştirmek, arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlamak ve siteniz üzerinden para kazanmak gibi bir çok özelliği beraberinde getiren bir site geliştirici olarak çalışan bir sistemdir.

Sitenizin ‘.com’, ‘.net’, ‘.org’, ‘.blog’, ‘.club’,‘.co’ gibi alan adlarına sahip olmasını istiyorsanız sitenizi yükselterek bu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Ücretli Sürümün Özellikleri Nelerdir?

Ücretli sürümleri birkaç başlık altında inceleyecek olursak;

Bloglar ve Kişisel Siteler İçin Olan Paketler

 1. SEÇENEK: Kişisel paket olarak adlandırılan bu paketle birlikte;

–           Bir Yıllık Ücretsiz Alan Adı

–           Temel Jetpack Özellikleri

–           Sınırsız e-posta desteği

–           Onlarca Ücretsiz Tema

–           Temel Tasarım Özelleştirme

–           6GB Depolama Alanı

–           WordPress.com reklamlarını kaldırın.

–           Ödemeler

–           Abonelere özel içerik

Gibi seçeneklerden yararlanma imkanı sağlayacak sitenizin daha kaliteli bir şekilde görünmesinin, kapılarını açmış olacaksınız. Kişisel kullanımlarınız için en ideal seçenektir. Aylık 13 TL üzerinden yıllık olarak abonelik satın alabilirsiniz.

 1. SEÇENEK: Premium Paket Olarak isimlendiren paketin sağladığı avantajlar bakımından;

-Bir Yıllık Ücretsiz Alan Adı

-Temel Jetpack Özellikleri

– E-Posta Ve Canlı Destek

Sınırsız Premium Tema

Gelişmiş Tasarım Özelleştirme

13 GB Depolama Alanı

-WordPress.com reklamlarını kaldırın.

-Ödemeler

– Abonelere özel içerik

-PayPal ile Ödeyin

-Google Analytics entegrasyonu

-Gelişmiş Sosyal Medya

-Siteden Para Kazanma

-VideoPress desteği

Özelliklerinden oluşan Premium seçeneği ile sitenizden para kazanma yollarını açmış olacaksınız. Siz bütün bu eklentileri aldığınız takdirde sitenize reklam verebilir, sosyal medya eklentilerini aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Aylık 24,92 TL üzerinden abonelik başlatabilirsiniz. Yine aynı şekilde yıl bazlı olarak sizden tahsil edilir.

İşletme Siteleri ve Çevrimiçi Mağazalar İçin Olan Paketler

 1. SEÇENEK: Premium olarak adlandırılan paketle birlikte işletme ve çevrimiçi mağaza konusunda da fayda sağlayabilecek, serbest kullanıcı ve freelance olarak çalışan insanlar için en uygun seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
 2. SEÇENEK: Kurumsal Siteleriniz için en uygun olan seçenektir. Kurumsal başlığı altında Aylık 74,92 TL olarak ücretlendirebileceğiniz yıllık olarak faturalandıralan bir ödeme şekliyle abonelik başlatabilirsiniz. Sahip olacağınız özellikler şu şekilde olacaktır;

-Bir Yıllık Ücretsiz Alan Adı

– Jetpack Advanced Özellikleri

– E-Posta Ve Canlı Destek

Sınırsız Premium Tema

Gelişmiş Tasarım Özelleştirme

200 GB Depolama Alanı

-WordPress.com reklamlarını kaldırın.

-Ödemeler

– Abonelere özel içerik

-PayPal ile Ödeyin

-Google Analytics entegrasyonu

-Gelişmiş Sosyal Medya

-Siteden Para Kazanma

-VideoPress desteği

-SEO araçları

-Eklenti Yükle

-Tema Yükle

-WordPress.com markasını kaldır

Küçük işletmeler için en makul olan bu seçenekle birlikte, işletmenize uygun olarak sitenizi yönetme şansına sahip olacaksınız.

 1. SEÇENEK: E-Ticaret sitesi kurmak için en doğru seçenek olacaktır. E-Ticaretin gelişmesiyle birlikte, günümüzde sanal ticaret revaçtadır. Ürünlerinizi yurt dışı ödemeli olarak da satabileceğiniz bu modla birlikte, Firmanıza E-Ticaret kapısı açarak, kazanç elde etmeniz mümkündür.

-Bir Yıllık Ücretsiz Alan Adı

– Jetpack Advanced Özellikleri

– E-Posta Ve Canlı Destek

Sınırsız Premium Tema

Gelişmiş Tasarım Özelleştirme

200 GB Depolama Alanı

-WordPress.com reklamlarını kaldırın.

-Ödemeler

– Abonelere özel içerik

-PayPal ile Ödeyin

-Google Analytics entegrasyonu

-Gelişmiş Sosyal Medya

-Siteden Para Kazanma

-VideoPress desteği

-Kişiye Özel Yardım

-SEO araçları

-Eklenti Yükle

-Tema Yükle

-WordPress.com markasını kaldır
– 60’tan fazla ülkeden ödeme alma

-Başlıca kargo firmalarıyla entegrasyon

-Sınırsız ürün veya hizmet

-E-ticaret pazarlama araçları

-Premium özelleştirilebilir başlangıç temaları

Paket seçiminde bulunurken yapacağınız en iyi şey, kendi kullanım alanınızı belirlemek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket etmek olacaktır. Paket seçimini doğru şekilde yaptığınız takdirde, sitenizi ziyarete gelen insanların ilgisini çekecek ve ihtiyaçlarına cevap bulacağınız bir siteye sahip olmak size en büyük hediye olacaktır.

Ücretsiz Sürümün Özellikleri Nelerdir?

Yazının başında ücretsiz seçeneklerinden söz etmiştik. Şimdi detaylandıralım. Hiçbir ücret ödemeden sahip olacağınız bazı özellikler vardır. Bunların en başına kendinize ait bir siteniz olması gelecektir. Düzinelerce ücretsiz temayla gelen WordPress, size özel bir alan adı vermektedir.

Güçlü bir anlatımla bile güzel siteler, içerikler, sayfalar ve blog yazılarıyla sitenizi zenginleştirebilirsiniz.

Temel olarak site kurmak için gerekli olan bütün imkanları size sunan WordPress platformu, herkesin anlayabileceği kolaylıklarla sizlere hizmet vermektedir. Ücretli kısım sadece özel ihtiyaçları karşılamak üzerinedir. Aslında bir siteye sahip olmak için gerekli olan bütün hizmeti size tamamen ücretsiz olarak sunmaktadır. Kalite standartları gereği sitenizi yükseltmek, hatta ortalamanın üzerinde tutmak istediğiniz takdirde ücretli hizmetlerden yararlanmak için paket satın alabilirsiniz. Onun dışında site, sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

WordPress’i Diğer İnternet Sitelerinden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Peki onlarca site içerisinden neden WordPress’i seçmeliyim dediğinizi duyar gibiyim. İşte asıl cevap; verdiği hizmetle birlikte, topladığı bütün övgüleri hak eden bir platform. Başarı odaklı misyonu ile kullanıcılarının sonsuz beğenilerini amaçlayan WordPress sağladığı onlarca ücretsiz ve kişiselleştirilebilir temalarıyla sitenizi zirveye ulaştırmaya kararlı.

WordPress.com SEO, site istatistikleri ve sosyal medya paylaşım fonksiyonları gibi başlıca Jetpack özellikleriyle siteniz için tam zamanlı bir büyüme sağlar.

3GB hafızasıyla görsellerinizi ve tablolarınızı site içerisine gömebilirsiniz. Bunun yanında herhangi bir problem yaşamanız durumunda forumlarda ilgili başlık oluşturup, kolay ve pratik bilgilendirmelerle kullanıcı yorumlarını görebilirsiniz.

İstediğiniz kadar ücretsiz olarak kalabilirsiniz.

Alternatif Site Kurma Platformları Nelerdir?

Tabii ki diğer site kurma platformlarından da bahsetmeden olmaz.

Wix, kullanıcıları tarafından tam not almış bir diğer site kurma sitelerindendir. Basit ve kullanışlı bir şekilde gerekli talimatları takip ederek sonsuz tema ve şablonlardan yararlanabilirsiniz.

Site123, özel içerik yardımı ve ilk 72 saatte geçerli yüzde 40 indirimiyle kullanıcıların kalbini okşamayı başaran, özenli içerikler üretebileceğiniz bir site kurma platformudur.

Jimdo, ücretsiz SSL sertifikaları sağlayan, Css baskısıyla içerik üretebileceğiniz bir diğer site kurma platformudur.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!