Sosyal Medya Bağımlılığı İçin Çözümler

sosyal medya bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığı günümüz problemlerinde ilk sıraları alabilir. Genç çocuk yaşlı fark etmeksizin insanlar uzun saatler boyunca sosyal medyada vakit kaybediyor. Kişi kendini geliştirmek, para kazanmak, ders çalışmak yada kitap okumak vb. gibi yüzlerce faydalı şey yapar bu uzun saatlerde. Tüm bunları bir kenara bırakıp sırf bağımlı olduğu için kendini sosyal medyaya vermek büyük zayiat olmalı.

Bir düşünelim. Günde iki saat sosyal medyada vakit geçiren birini ele alalım. Haftada 14 saat yapar. Aynı kişi günde 10 saat uyuyor 14 saatini uyanık geçiriyorsa bu onun haftasının bir gününü sosyal medyada kaybettiği anlamına gelir. Ne yazık ki sosyal medyada geçen bu süre azalmak yerine daha da artıyor. 

Bir de sosyal medyada paylaşım yapma bağımlılığı var. İnsan her gün paylaşım yapacak şeyler yaşayamaz. Sıkça paylaşım yapan ve beğenilerini büyük bir istekle takip eden kişi bir süre sonra hayatını başkaları için yaşamaya başlar. Fotoğrafını çekmediği yada videoya almadığı anlardan güzelde olsa zevk almaz hale gelir. 

 Sosyal Medya Bağımlılığına Çözüm

Tüm bağımlılıklar gibi sosyal medya bağımlılarının da yapması gereken ilk şey karar vermek. Azimle ve istikrarlı bir kararla kişi istediği her şeyi başarabilir. Karar aldıktan sonra yapılabilecek şeyler de var tabii…

 1) Hobi edinmek

İnsan yetenekli olduğu zevk aldığı konuları araştırmalı ve kendine bir hobi edinmeli. Bu hobiler hususunda kendisini geliştirebilir. Hatta zevkle yaptığı bu hobiler kendisine para bile kazandırabilir. Bu sayede hem eğlenecek hem kendisini geliştirecek hem de sosyal medyada geçirdiği süre kısalacaktır.

 2) İnterneti kapatmak

“Kendime mani olamıyorum.” diyenlere bu çok faydalı bir şık. Zira kendine engel olamasa bile internete engel olabilir. Görev ve sorumlulukları olduğu saatlerde yada sadece kendisi için bir şeyler ​​​​yapmak istediğinde sosyal medya bağımlıları interneti kapatabilir. Ve kendisinin belirlediği süre içinde açmaza bir hayli yol kat etmiş olur.

 ​​​​​3) Bu yolda kendine dost bulmak

Aynı şeyi yani sosyal medya bağımlılığını bırakmayı amaçlayan bir arkadaş edinmek büyük bir destek olacaktır. Teşvik açısından harika bir yöntemdir. 

Bu yöntemleri uygulayanlar sosyal medya bağımlılığından büyük ölçüde kurtulur.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!