Windows 7 Şifre Kırma

WINDOWS 7 ŞİFRE KIRMA

Windows 7 şifre kırma Windows 7 kullanların en çok aradıkları konulardan birisidir. Kullanıcı hesabının şifresini sıfırlamak için birçok yöntem kullanılsa da, en bilinen yöntem “ Utilman “ yöntemidir. Peki, Windows 7 şifre kırmak için kullanılan Utilman yöntemi nedir?

Utilman yöntemi; Windows 7 kullanıcı giriş ekranında erişim kolaylığı menüsünün çalıştırıldığı yazılımın, Komut istemi (cmd.exe) ile değiştirilmesi işlemidir. Böylelikle kullanıcı giriş ekranında üst seviye yetkilere sahip olarak, hesabın şifresini değiştirebilmekte ve erişim sağlayabilmektedir. Windows XP sisteminde kullanılan Administrator yöntemi ile benzerlik gösterse de aradaki temel fark, bu yöntemde disk dosyasına müdahalede bulunulmasıdır.

Windows 7 şifre kırma yöntemi

WINDOWS 7 ŞİFRE KIRMA  

Öncelikle bilgisayar açılış anında “ Windows başlatılıyor “ ekranında, sisteme reset atılır. Böylelikle, bir sonraki açılışta ekrana yan taraftaki “ Windows Hata Kurtarma “ ekranı getirilir. Buradan “ Başlangıç Onarma’yı Başlat “ seçilir ve diğer adıma geçilir.

 

Windows 7 şifre kırma yöntemi  

Bir müddet sonra “ Başlangıç Onarma “ ekranında onarım denetlenir. Otomatik onarmanın başarılı olmadığına dair kullanıcıya bir ileti çıkartılır.

Windows 7 şifre kırma yöntemi Yan taraftaki ekran geldiğinde, Sorun ayrıntılarını görüntüle işaretine basılır ve rapor açılır. Açılan raporda, en aşağıdaki gizlilik bildirimi txt dosyasına tıklanır.
Windows 7 şifre kırma yöntemi  

Txt dosyası açıldıktan sonra; Dosya > Farklı Kaydet işlemi ile disk dosyalarına erişim sağlanır. Buraya erişmekteki amaç, diske erişmek ve oradaki Utilman dosyasını değiştirmektir.

Windows 7 şifre kırma yöntemi Farklı kaydet ekranı açıldıktan sonra aşağıdan Kayıt Türü kısmı Tüm dosyalar yapılır ve YerelDisk C > Windows > System32 dizine girilir. Dizine girildikten sonra “ Utilman “ isimli dosya bulunur ve ismi “ Utilman1 “ olarak değiştirilir.
WINDOWS 7 ŞİFRE KIRMA  

Daha sonra aynı dizin içerisindeki cmd (Komut istemi) dosyası bulunarak aynı dizine yapıştırılır ve ismi “ Utilman “ yapılır. Böylelikle Utilman.exe artık erişim kolaylığı ekranını değil komut istemi ekranını açar.

WINDOWS 7 ŞİFRE KIRMA  

Tüm işlemler bittikten sonra bilgisayara reset atılır ve başlangıç onarma ekranında normal başlatma sağlanarak, giriş ekranına geçilir. Giriş ekranında sol alt köşedeki Erişim Kolaylığı butonuna basılır ve Komut İstemi açılır.

WINDOWS 7 ŞİFRE KIRMA Komut istemine;

net user kullanıcıadı yenişifre yazılıp Enter’a basıldığında Komut başarıyla tamamlandı yazısı var ise, işlem başarıyla tamamlanmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanıcı adı kısmına sistemdeki kullanıcı, yenişifre kısmına da yeni şifre yazılmalıdır. Örneğin kullanıcı adı “ Ahmet “ ise ve yeni şifre 123 isteniyorsa şu şekildedir;

net user Ahmet 123

Tüm işlemler bittikten ve hesaba erişim sağlandıktan sonra aynı dizinden (System32) aslında cmd olan sahte “ Utilman ” dosyası silinmeli ve ismi “ Utilman1 ” olan dosya “ Utilman “ olarak değiştirilmelidir.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar;
  Dediklerinizi yaptım ama
  “Kullanıcı adı bulunamadı”diyor
  Ne yapman gerek gayette doğru bir şekilde kullanıcı adını yazıyorum ama bana bu hatayı veriyor.

  Cevapla
 • Hocam utilman diye bir dosya adı çıkmıyor. utildll.dll ile uudf.dll arasında olması lazım ama bende yok. windows7 yüklü bilgisayarımda. acil yardım.
  mailime yazarsanız sevinirim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!