İnternetten Alınan Ürünlerde Vergi

internetten-alinan-urunlerde-vergi/
internetten alinan urunlerde vergi

Yurt Dışından Mal Alımlarının Ülkeye Geliş Maliyetleri Hakkında

Yurt dışından online olarak alınan ürün kargo veya posta yolu ile gönderilir. Bu ticaret günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlandı ve gittikçe de gelişmektedir. Dünya ile aynı anda ürünlere sahip olma, küreselleşen dünyada her mal ve hizmete anında ulaşabilme vb. hedefler ile bu ticaretin hacmi artmaya devam edecektir.

 Ürün Bedeli Dışı Maliyetler

Yurt dışından tek seferde getireceğiniz 30 Euro ve altında ücrete sahip ürün için kargo ve alış bedeli dışı herhangi bir maliyet yüklenilmez. Ama 30 Euro ile 1500 Euro (bu tutara denk diğer döviz kurları) arasında bir mal satın alındı ise ülke sınırları içine girerken Avrupa Birliği üyesi ülkelerden geliyorsa , diğer ülkelerden geliyorsa %20 oranında vergi maliyet olarak hesaplanmalıdır. Bu tutarların hesaplamasında kargo bedeli hesaba dahil değildir.

 Ödeme Zamanları

İnternet ticaretine konu olan alım satımlarda ücretler alım alında satıcıya teslim edilir. Günümüzde bu ticareti sağlayacak birçok aracı hizmet mevcuttur. Örneğin; kredi kartı, banka havalesi, kripto para birimleri vb. Alım satım anında ödenen bedel dışında devletlere ödenecek tutarlar ise ürün teslim anında, bir başka ifade ile ülkelerin egemenlik alanları içerisine girdiği anda ödenir. Egemenlik sınırları içinde olma kavramı iyi kavrandığında, yurt içi online ticarette bedeller ne zaman ödenir kısmı da anlamlandırılmış olur. Çünkü alım satım anında ticarete konu mal veya hizmet ülke egemenlik alanı içinde olduğu için, alım anında ödenmek zorundadır.

 Yasal Olarak Tüketicinin Korunması

 Türkiye’de yurtiçi alışverişlerde tüketicileri koruyan mesafeli hizmet sözleşmeleri ve tüketici kanunlarıdır. Kişi yurt içi bir alım satım anında kabul ettiği sözleşmenin kusursuz yerine getirilmesini talep edebilir. Kabul edilen sözleşme yasal mevzuata uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle ülke içi ticarete konu sözleşmeler rahatlıkla, korkmadan kabul edilebilir. Çünkü yasal mevzuata uygun olmayan sözleşmeler hukuken yok hükmündedir. Bu konuda uyuşmazlık olursa, tek seferde ticarete konu tutar 5.650 TL ise ilçe, 5.650 ile-8.480 TL arasında ise il tüketici hakem heyetlerine, üstü tutarda mahkemeye başvurulmalıdır.

You might also like

More Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!