Ücretli ve Ücretsiz Backlink Nasıl Alınır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

ucretli ve ucretsiz backlink nasil alinir ve nelere dikkat edilmelidir 2

Backlink, bir web sitesi adresinin başka bir web sitesine bağlanmasıdır. Bir web sitesinin orijinal içeriği başka bir web sitesi kullanıcısı tarafından keşfedilip link verildiğinde web siteniz ve içeriğiniz yayılacaktır.

Google Backlinklerinin kullanılması ve yaygınlaşması sonucunda web sitenizin arama motorları nezdindeki değeri artacaktır. Özgün içerik sayesinde web sitenizin ne kadar çok backlink alırsa o kadar popüler olacağını unutmamalısınız.

Backlink Nedir?

Backlink (geri bağlantı), trafiği başka bir web sitesine yönlendirmek amacıyla sayfa içeriğindeki URL, metin ve görsel öğeler kullanılarak oluşturulan hiper (hyper) bağlantılardır. Geri bağlantılar, backlink, dahili bağlantı veya dijital pazarlama geri bağlantıları olarak da bilinir. Arama motorlarına ve ziyaretçilere hedeflenen sayfanın konuyla ilgili kapsamlı kaynaklar sunduğunu belirtirler.

Backlinkler, sayfanın ziyaretçi trafiğine ve ayrıca güven ve otoriteye katkıda bulundukları için SEO‘nun önemli bir parçasıdır. Doğru strateji ile kullanıldığında, backlinkler arama motoru görünürlüğü ve yönlendiren sitenin sıralaması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Backlink Neden Alınır?

Dijital pazarlamada önemli unsurlardan olan SEO’nun iki ana aşaması, site içi ve çevrimdışı uygulamaları içerir. Backlink işlemi, Site Dışı SEO çalışmalarının en önemli aşamasıdır. Bir web sitesinin organik ziyaretçi trafiği alması için arama motorlarında istenilen konuma gelmesini sağlar.

Backlink almadan önce ilk önce hangi Backlink türüne sahip olmak istediğinize karar vermelisiniz. Ücretli Backlink ya da Ücretsiz Backlink olarak ikiye ayrılan kategori içerisinde sizlere uygun seçimi yaptıktan sonra belirli kaynak ya da literatür seçimleri ile eşleşen Backlink alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Backlink Alımı

Ücretsiz Backlink alımı sırasında, ücret ödenmediği için tüm işlemleri bizzat sizin yapmanız gerekecektir. Bunun için sosyal medya siteleri, forumlar, blog siteleri, ücretsiz web siteleri ya da yorum bağlantı bölümlerini kullanabilirsiniz. Ücretsiz backlink alımı işlemini yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında her zaman Toksik Backlink alımı yapmamanız uyarısı yer almaktadır.

Ücretli Backlink Alımı

Ücretli Backlink alımı sizlere büyük avantajlar sağlayacak ana faktörlerden birisidir. Sitenizin yukarıya doğru büyük oranda ivme yakalaması, ziyaretçi istatistiği ve arama motorları tarafından fark edilebilir yapıya sahip olmasına olanak sağlayacaktır.

Ücretli Backlink alma işlemlerini birçok forumlarda, sitelerde ya da global çapta hizmet sunan şirketlerde görebilirsiniz. Bu hizmetler ne kadar ücretli olsa da alırken belirli denetimler yapılarak kullanılması uygun olağan görüşlerdendir.

Backlink Türleri Nelerdir?

Arama motorları, dış bağlantıları web sitelerinin popülerliğini, kalitesini, güvenini, otoritesini ve popülerliğini belirleyen en önemli faktörlerden biri olarak kabul eder. Dış bağlantılar, kullanıcı tarafından URL’ler, resimler, metin veya anahtar kelimeler biçiminde görülebilir. Ziyaretçilerin görebileceği geri bağlantıları oluşturmak ve bunları arama motorlarına tanıtmak için kullanılabilecek iki tür etiket vardır. Bunlar dofollow ve nofollow backlink etiketleridir.

Web sitesi ziyaretçileri, dofollow backlink ve nonfollow backlink arasında ayrım yapamaz. Dofollow ve nonfollow backlink etiketlerini anlamak için ilgili sayfanın kaynak kodunu görebilirsiniz. Bunlar, arama motorlarının backlinkleri görüntülemek için kullandıkları ve SEO profilini nasıl etkiledikleri. Dofollow ve nofollow backlink etiketleri sayfa otoritesini artırmak veya azaltmak için kullanılır.

Nofollow Backlink

Sayfa otoritesini ve backlinkini hedef site ile paylaşmak istemeyen site sahipleri nofollow backlink kullanabilirler. Nofollow etiketi ile oluşturulan dış bağlantılara sahip web siteleri, hedef sayfayı desteklemediklerini belirtir ve arama motorlarına bu bağlantıyı kullanmamalarını söyler.

Arama motorları, nofollow olarak işaretlenen backlinkler SERP üzerinde bir etki olarak görmez. Ancak domain otoritesi ve sayfa otoritesi yüksek bir siteden nofollow backlink sitenin ziyaretçi trafiğini ve dolaylı olarak SEO’yu etkileyecektir. Faydalarını göreceksin.

Dofollow Backlink

Dofollow backlinkler, oluşturulduğu sayfanın yetkisini hedef siteye aktaran backlinklerdir. Bu, arama motoru algoritmaları açısından arama motoru algoritması sonuç sayfalarını (SERP) etkiler. Arama motorları, bir dofollow geri bağlantısını doğal ve ücretli olarak tanıyacaktır. Ayrıca, hedef sitenin bağlantıyı tam sayfa içeriğini kullanarak oluşturduğunu da gösterir.

En popüler arama motoru olan Google, dofollow geri bağlantılarına çok değer veriyor. Dofollow backlinkleri, Google sıralamasında yükselme sağlayan site dışı SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Google algoritmaları genellikle nofollow geri bağlantılarını görmezden gelir ve nadiren SEO değeri sağlar.

Backlink Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Backlink oluşturma aşamasına geçmeden önce (sayfa dışı SEO’nun temelini oluşturur), dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Arama motoru algoritmalarını manipüle etmeyen backlink çalışmaları, sitenin SERP sıralamasını yükseltecektir. Ayrıca istenmeyen algoritma cezalarından kaçınmaya da yardımcı olacaklardır.

Backlink alabilmeniz için site içi SEO sürecini tamamlamanız önemlidir. Düzgün hazırlanmayan veya teknik SEO kriterlerine uymayan bir web sitesine geri bağlantı intihardır. Herhangi bir fayda sağlamaz ve zaman kaybıdır.

Backlink almadan önce iç denetim yapabilirsiniz. Bu, SEO analiz araçları kullanılarak yapılabilir. Burada, sitenizin dahili optimizasyon ölçümlerine uygunluğunu doğrulayabilirsiniz. Gerekirse, sitenizde stratejik açıdan önemli teknik ayarlamalar yapın. Ardından, web sitenize otorite ve güveni artırmanın yanı sıra arama motoru sıralamanızı iyileştirecek kaliteli backlink bulmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz Backlink Nasıl Alınır?

Ücretsiz Backlink için birçok görüşü ve tanımı vardır. Bu bağlantılardan bazıları web sitelerimiz için faydalı olabilirken, diğerleri gelişen arama motoru algoritmalarına göre SEO performansını olumsuz etkileyebilir. Sosyal medya backlinkleri, forum tanıtımı, dizin girişleri ve profil bağlantılarının tümü ücretsiz backlink örnekleridir.

Çoğu ücretsiz backlink, takip etiketi gerektirmeyen ve SEO değeri düşük olanlardır. Ücretli olmadıkları için ücretsiz backlinkler, site dışı SEO profilinize doğallık katabilir. Arama motoru performansı, ilgili kaynaklardan, özellikle URL’lerden backlinkler alınarak geliştirilebilir.

Kişisel veya kurumsal sosyal medya hesaplarınızda yayınlayacağınız tanıtım içeriklerinde sitenizin URL’si kullanılabilir. Web sitenize doğal bir bağlantı herhangi bir para harcamadan elde edilebilir. Bu, şirket dizinlerine veya bloglarına kaydolarak ve site adresinizi belirterek yapılır. Blogger veya benzeri ücretsiz blog sitelerinde de içerik paylaşabilirsiniz.

Ücretli Backlink Nasıl Alınır?

Ücretli backlink edinimi, bir bağlantı elde etmek için para, ürün veya hizmet alışverişinde bulunduğunuz zamandır. Organik olmayan ve SERP’leri manipüle edebilen ücretli backlinkler, içerikten ve tanıtım makalelerinden çıkan bağlantıları içerebilir. Banner linkleri sayfa gövdesinde, tıklanabilir linkler ise web sitelerinin altbilgisinde bulunabilir.

Ücretli backlink alımı büyük özen gerektirir. Arama motoru algoritmaları, dikkatli analiz yapılmadan alınan kararları dolandırıcılık olarak görebilir. Arama motorlarında doğal görünmeyen işlemler ve aşırı oluşturulan ücretli bağlantılar kötüye kullanım olarak yorumlanabilir. Bu tür bağlantılar, web sitesinin arama motoru dizinlerinden kaldırılmasına veya SERP’lerde sıralama kaybına yol açabilir.

SEO süreçlerine hâkim olarak alanınızla ilgili blog, sayfa ve haber portallarında benzer içerikler ve tanıtım yazıları yayınlayabilirsiniz. Kalıcı reklam afişleri, premium dizinler ve işletme dizinleri, web siteniz için değerli bağlantılar almanıza yardımcı olabilir.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!