Niche Domain Nedir ve Niche Web Sitesi Nasıl Açılır?

niche domain nedir ve niche web sitesi nasil acilir

Niche domain ya da Niche site, normal bir web sitesinden daha değerlidir. Bunun nedeni, insanların çevrimiçi para kazanma hakkında bilgi aradıkları soruları yanıtlamasıdır. 

Niche, bir arama motorunda en düşük rekabete sahip, ancak en yüksek TBM oranına sahip sitedir. Bu site diğer sitelerden daha fazla bilgi içerir ve daha az rakibi vardır. Seçtiğiniz anahtar kelimelerle ilgilenen çok sayıda reklam veren olacağından, bu sitelerde TBM oranları daha yüksek olacaktır. Bu da rakiplerin daha az ve kazancın daha yüksek olmasına eşdeğerdir.

Niche Domain Nedir?

Niche domain ya da diğer adıyla niş domain, arama motoru sonuçlarında düşük rekabet ve yüksek TBM’ye sahip bir terimdir.

Niş siteler ise diğer sitelere göre daha küçük bir alanda yer alan sitelerdir. Böyle bir siteye sahip olan tek kişi siz olacaksınız. Seçtiğiniz kelimeler için çok sayıda reklam veren vardır ve Tıklama başı maliyet diğer kelimelere göre daha yüksektir. Tüm bu faktörler, rakibiniz neredeyse hiçbir şey kazanmazken tüm geliri kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Niche Kelime Nasıl Bulunur?

Niche kelime bulmak için birçok yol vardır, ancak en etkili yöntem “deneme/yanılma” yöntemidir. Bu, bir niche projenin en sıkıcı kısmıdır.

Niche kelime derin manalara tekabül edebilir. Bunun sebebi her sektör içerisinde yer alan satış, ürün, hizmet ya da pazar gibi birçok teoride seçime ev sahipliği yapmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple Niş kelime bulmak aslen sektörler içerisinde ki ivmeleri ve rekabetleri analiz ederek ortaya çıktığı bilinmektedir.

Niche kelime bulmak için analiz araçlarından yararlanılabilir. Niche kelime bulma araçları ise:

 • Semrush,
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı,
 • SE Ranking,
 • Simirlarweb,
 • Serpstat,
 • Ahrefs,
 • G2 Deals.

Araçları kullanılarak Niche kelime bulma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz araçlar olarak sadece destek alabileceğiniz Google anahtar kelime planlayıcısı mümkün olduğunu da belirtebiliriz.

Niche kelime bulunduğunda hangi kelime nichedir sorusu sıklıkla merak edilen konulardan birisi olmuştur. Bu nokta da ise bulunan kelime üzerine verilen ADS reklamları, aranma hacmi, CPC oranı (kazanç oranı), sektörde üretilebilecek içerik ve materyal sayısı gibi daha birçok konu göz önüne alınmalıdır.

Örneğin: Adidas Ayakkabı kelimesinin bir niche olduğunu düşünürsek, bu kelime üzerinde makale üretmek oldukça basit olması sebebiyle işlevsel olarak görebiliriz. Peki, Semrush verilerini inceleyecek olursak nasıl bir sonuç bizleri bekliyor…

Burada yer alan metrikler incelendiğinde;

Aranma Hacmi: 246,0 K
Anahtar Kelimenin Zorluğu: %49
Anahtar Kelimenin Aratıldığı Diller: 248,9 K (%98.8’i Türkiye ve %0.24 Almanya)
Anahtar Kelime ile Eşleşen Kelimeler: 12.5 K anahtar kelimeye uygun kelimeler
Reklam Veren Sayısı: 16
CPC (kazan oranı): 0.04 USD (0.75 TL)

Metrik değerleri sonucunda görülüyor ki bu kelime niche değildir. Sebebi ise zorluk seviyesi, rekabet esnasında sizlere rakip olan köklü firmalar ve uygun domain kriterinin bulunmamasıdır. Aynı denemeleri diğer kelimeler üzerinden yaparak niche kelime bulma işlemini yapabilirsiniz.

Niche Site Nasıl Açılır?

Niche site açmak zor gibi görünebilir. Sorun tasarım veya teknik sorunlarla ilgili değildir aksine günümüzde binlerce web sitesi var, ancak birçoğu yetersiz tıklama veya kötü içerik nedeniyle bir süre sonra kapatılıyor. Sorunun yattığı yer burasıdır. Doğru adımları atarsak doğru anahtar kelimeleri bulmak çok daha kolay olacaktır.

Bir web sitesi başlatmak kendi başına yeterince zor olsa da, niş site açmak zor olabilir. Niş anahtar kelimeler bulmaktan daha zordur. Yine de doğru adımları izlerseniz niş web sitenizi daha hızlı açabilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz.

Niche site açarken dikkat edilmesi gerekenler:

Niche Site Açmadan Önce Hizmetin Dilini Belirlemek Önemlidir

Niche site Türkçe mi, İngilizce mi yoksa başka bir dilde mi olacağına karar vermelisiniz. Bu sebeple Niche site açmadan önce hizmetin dilini belirlemek önemlidir ve başlıca kriterler arasında ilk sırada buna dikkat etmek gerekir.

Yabancı bir ülkede niche bir site açmayı planlıyorsanız, içerik için iyi bir bütçe ayırmalısınız. Yeterli paraya sahip olmak, yabancı bir niche web sitesi açmanıza izin verecektir. Bu, gelirinizi artıracaktır ve yabancı anahtar kelimelerin diğer niş kelimelerden daha yüksek bir TBM’ye sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Niche Site Açmak için Niche Kelime Belirlenmelidir

Niche anahtar kelimeleri belirlemek diğer anahtar kelimelerden daha zordur. Binlerce olası varyasyondan doğru kelimeyi seçmek önemlidir. Bunu yapmanıza yardımcı olacak birçok araç var. Ancak, mantık anahtardır. Seçtiğiniz niş kelimeler, mantıklı kararlar verirseniz daha fazla getiri sağlayacaktır.

Niche Site İçin Uygun Niche Domain Seçmelisiniz

Belirli kelimelerde ön plana çıkmak için niche domain seçmek oldukça önemlidir. Bir e-ticaret sitesinin veya genel içerik üreten sitenin alan adı herhangi bir isim olabilir. Niş siteler için alan adı, tanımlanan niş kelimeyi içermelidir; bu sayede kullanıcıların isim benzerliği yüksek olan bir kelime olan niche sektörüne girmesi ve ön plana çıkmanız kolaylaşacaktır.

Niche Site Açarken Lokasyon Dikkate Alınarak Hosting Satın Alın

Hizmet vereceğiniz Niche sektörü hangi dile yönelikse o hizmete uygun lokasyonda hosting firması seçerek, niche hosting almak uygun olacaktır.

Seçimin sağladığı avantajlar ise; Türkiye üzerinde hizmet veren bir niche site için Amerika’dan Hosting almak tamamen zaman ve maliyet kaybına sebebiyet verecektir. Üstelik kullanıcı ve DNS sunucuları bağlantıları hesaplandığında ortalama arada (site verileri hariç) 1 ila 3 saniye gecikmeler söz konusu olabilmektedir.

Niche Kelimenize Uygun Makale ve İçerik Üretmeniz Önemlidir

Birçok kişi, içerik ne kadar kaliteli olursa olsun, yüksek bir geliri garanti edeceğine inanır. Türkiye’de bir niş site kurmak birçok kişi, birçok makaleyi çeviri yoluyla çevirmenin onları sitede yayınlamak için harika bir yol olduğuna inanıyor, ancak bu büyük bir hatadır.

Kullanıcı gözünden incelendiğinde gramer uyumsuzluğu olan birçok kelime, anlam veya cümle içeren siteler çok çabuk çıkılması sebebiyle tercih edilmemektedir. Unutulmamalıdır ki kullanıcılar sizler için veli nimet makamındadır.

Niche kelime makale yazmak kullanıcıların siteyi ziyareti, kullanıcı dostu izlenim bırakmak ve SEO dostu niche kelime seçimi için uygun olan tavırlardan birisidir.

Niche’den Para Kazanma

Niche kelime seçiminden sonra elbette ki odak nokta olan Niche kelimeden para kazanmak bölümü gelmektedir. Niche’den para kazanmak herkesin umduğu ancak doğru sonuçları elde edemediği veya kazandığı bir sebep-sonuç ilişkisinin olduğu bölümdür.

Niche’den para kazanmak için öncelikle şu sırayı kesinlikle baştan sonra takip etmelisiniz:

 • Niche kelime bulmak,
 • Niche kelime içeren domain satın almak,
 • Niche kelimeye uygun eş anlamlı kelimeler seçmek,
 • Niche hizmet vereceğiniz kelime hangi dil ise ona uygun lokasyon (bölge) hosting seçimi yapmak,
 • Hızlı ve güvenilir tema tasarımı yapmak,
 • Siteye Niche uygun makale ve içerikler girmek,
 • Adsense Niche başvurusu yapmak,
 • Site içi SEO çalışmaları yapmak.

Bu adımlar takip edilerek Niche sektörünüzün desteği baştan sona takip edilmelidir. Unutulmamalıdır ki Niche kelime ile para kazanmak için ortalama 3 ila 5 aylık bir süreç olacağı göz önüne alınmalıdır. Seçilen Niche kelimeye göre kazanç ta değişkenlik görülecektir.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!