Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube para kazanma 2020

Youtube’dan para kazanmak hepimizin bildiği gibi birçok kişinin ortak hayali. Günümüzde para kazanmak bir şekilde önem arz etmektedir ve para kazanmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu yollar her zaman benzerlik göstermez. Bazen sosyal medya üzerinden, bazen internet üzerinden E ticaret yaparak ve bazen de fiili olarak para kazanmak mümkündür. Günümüz gereği insanlar her zaman daha kolay para kazanmak isterler. Kendilerini yormadan hem daha fazla hem daha az iş görerek karlı çıkmak isterler. Bu yollardan biri de çok kolay olmasa dahi, Youtube üzerinden para kazanmaktır.

YouTube Nedir Ve Kullanımı Nasıldır?

YouTube günümüzde en çok kullanılan ve en fazla ziyaret edilen bir video izleme ve paylaşma sitesidir. Burada aklımıza gelebilecek her türlü konu ile ilgili bilgi amaçlı veya eğlence amaçlı birçok video bulunmaktadır. Hemen hemen her kişinin telefonunda yüklü olan YouTube uygulaması ile insanlar istedikleri herhangi bir konu üzerinden video izleyebilirler ya da kendileri paylaşım yapabilirler.

Giderek daha da gelişmekte ve ilgi çekmekte olan YouTube uygulaması, internet üzerinden ücretsiz bir şekilde video izleme olanağı sağlıyor. YouTube üzerinde görebileceğimiz daha doğrusu izleyebileceğimiz videoların içerikleri ve konuları asla sınırlı değildir. Her türlü konudan ve ihtiyaca göre video bulunabilmektedir.

YouTube Üzerinden Para Kazanmak Neden Tercih Edilir?

YouTube, oldukça eğlenceli ve bilgi amaçlı bir sitedir. Bu yüzden de paylaşılan her bir videonun; paylaşan kişiye göre eğlence dozu oldukça farklıdır. Paylaşılan video ve içeriğine göre izlenme sayısı ve beğenilme sayısına göre belli bir ücret alınabilmektedir. İnsanlar belli bir çaba sarf ederek ve belli koşullar sayesinde, sadece bir video yükleyerek para kazanabilmektedir.

Bu şekilde para kazanmanın dini olarak bir mesleğin başına geçmekten daha kolay olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden ötürü de YouTube üzerinden insanın kendi ilgisi ve yeteneklerine göre paylaştığı videolar karşılığında para kazanmak tercih edilmektedir. Sadece, yapılan işin kolay olduğu için değil de bu konuya ve bu tarz durumlara ilgi duyulduğu için de YouTube üzerinden para kazanmak tercih edilmektedir.

2018 yılından itibaren de YouTube kullanıcılarının bu platformdan para kazanmaları etkinleştirilmiştir. Ve o tarihten itibaren kişiler belli kurallara uyarak para kazanabilmektedir.

Youtube’dan Para Kazanmak

Öncelikle bir kişinin YouTube üzerinden para kazanabilmesi için, bir YouTube hesabı olması gerekir. YouTube hesabına giriş yapıldıktan sonra belli ayarlar ile video yükleyip para kazanmaya başlanır. Bu şekildedir: her şeyden önce YouTube iş ortağı programına ( YPP ya da YouTube Partnership Programı ) başvurmak ve onaylanması gerekmektedir.

Bu programa başvurabilmek için de öncelikle bir YouTube hesabına giriş yapılmalı sonrasında içerik stüdyosuna gidilmeli, soldaki menüden kanal ve daha sonra durum ve özellikler seçeneği seçilmeli. Oradaki “para kazanma” nın altındaki etkinleştir seçeneğine tıklamalı ve daha sonra sırasıyla kendisine ekranda gösterilen adımlar yapılmalıdır. Bu sayede başvuru tamamlanmış olacaktır ve onay beklenmelidir. Google üzerinde bu alanda yapılan aramalara baktığımızda YouTube para hesaplama, Youtube’da ne kadar para kazanılır, YouTube para kazanma şartları 2020, YouTube para kazanma aktifleştirme, YouTube’dan ne kadar para kazanılır 2020, Youtube para kazanma 2020, Youtube’da kaç aboneden sonra para kazanılır, Youtube para nereye yatıyor gibi aramalar bile bu alanın geldiği noktaya ortaya koymaktadır.

youtube'dan para kazanmak

Youtube İş Ortağı Programına Uyum Sağlamak

YouTube iş ortağı programı Kendi politikalarına uyum sağladığından emin olduğunda onay verecektir. Bundan sonra yapılması gerekenlerden birincisi ise listedeki bölge ya da ülkelerden birinde yaşıyor olmak zorunluluğudur. 2. Olarak da son 1 sene içerisinde 4 bin saatin üzerinde 1000 izlenme süresine sahip olunmalıdır.

Üçüncü olarak kanalda 1000 den fazla aboneye sahip olmak önemlidir ve en son olarak da iki amaçlı görev gören ve YouTube ‘da para kazanma şansını daha da fazla olması için bir Google Adsense hesabına sahip olmalıdır.

Adsense, hesabı açmak yeterli değildir. Hesap açıldıktan sonra belli başlı kararlar ve tercihler söz konusudur. Kendi ilginize ve yeteneklerinize göre size seçenekler sunuluyor ve onlar içerisinden tercihler yapılmalıdır. Bu sayede video izlenirken izleyicinin karşısına çıkan reklam ve ona tıklaması durumunda kullanıcıya ekstra para gelmesi demektir.

Bu aşamadan sonra yapılması gereken şey, yaratıcı şeyler düşünmektir. Konu başlığı ve içerik, gündemde en çok dikkat çeken ve insanların ihtiyaçlarına göre yapılması gereken bir olmalıdır.

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Ne Tarz Videolar Olmalı?

YouTube ‘da bulabileceğimiz birçok konu üzerinde video vardır. Para kazanmak için, ne tarz videolar atılması gerektiği aslında kişiye göre değişiklik gösterir. Kişinin yeteneklerini ilgisine göre video içeriği değişebilir. Fakat şu unutulmamalıdır ki izleyicilerin dikkatini çeken ve özellikle de ihtiyaçlarına yönelik olan bir video tarzı oluşturulması önemlidir. Aksi halde Youtube üzerinde gezinen ziyaretçilerin dikkatini çekmek o kadar kolay olmayacaktır. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi para kazanabilmek için videoları belli bir izlenme kitlesine ulaşması gerekmektedir. Bunun içinde doğru bir şekilde video paylaşımı ve paylaşımı oldukça önem arz etmektedir.

İnsanların aklında kalabilir bir şekilde ve kolaylıkla akıllarını tutabileceği bir video olmalıdır. Bu sayede bir topluma girdiklerinde izledikleri videoyu anlatırken kanal adını rahatlıkla söyleyebilmelidir.

YouTube ‘da Daha İleriye Gitmek İçin Püf Noktalar

YouTube ‘da her zaman bir üst seviyeye ulaşmak için, öncelikle iyi çeken bir kamera alınmalıdır. MR çekilecek videoya göre kameranın yeri sabit kalmalıdır. Ve bu şekilde daha düzenli bir program kullanılmış olur. En önemli püf noktalarından birisi de, düzenli olarak video paylaşmaktır. Çünkü düzenli olarak video paylaşılması durumunda izleyiciler tarafından unutulması pek de mümkün değildir.

Örneğin haftada bir iki haftada bir gibi video paylaşım süre zarfları olabilir. Her hafta aynı gün de video paylaşmak ve hele de aynı saatte paylaşım yapmak izleyicilerin dikkatini çekecektir. Bir sonraki haftada ne olacağını ve içeriğinde nasıl bir konu olacağını merak ederler. Bir diğer önemli püf nokta ise videoyu paylaşırken konulan başlıktır.

Youtube Videolarında Olması Gereken Özellikler

Dikkat çeken ve genel çaplı bir başlık olmalıdır ki herkes tarafından kolayca ulaşılabilirsiniz. Bir başka püf noktaya gelecek olursak, dikkat edilmesi gereken bir analiz vardır. Burada geri bildirimler yer almaktadır. Anlatılmak istenen ve izleyicilerin hangi konuda daha çok istek sağladığı ve ihtiyaçlarına ne olduğu hakkında  bilgi verir. Bu analizler oldukça önemlidir ve takip edilmesi gerekir. Bu sayede bir sonraki paylaşacağım video onun için daha tecrübeli bir şekilde yapılacak bir video olur. Bu sayede bir kitle oluşturulması daha kolaydır. Ayrıca Youtube’dan daha fazla gelir elde etmek için Youtube SEO konusuna da göz atabilirsiniz.

YouTube üzerinden çok çok daha ileriye gitmek için, YouTube iş ortağı olmak gerekmektedir. Bununda şartı olarak kanalın son 3 ay içerisinde toplam 15 bin saat izlenme süresine ulaşmış olması gerekir. YouTube iş ortakları daha fazla içerik oluşturabiliyorlar ve topluluk desteği ya da ipuçlarına ulaşabiliyorlar ve hatta bununla ilgili ödül de alabiliyorlar.

Bununla birlikte kanal daha da büyümeye başladığı zaman, kendi ürünlerini satışa koyabilme şansı da vardır. Bu sayede çifte gelir de yapılabildiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte başka satıcılarında satış ortağı olabilme şansınız vardır. Bu sayede hem daha fazla tanınmış olacak hem daha fazla adınız geçecektir. Önemli olan YouTube kanallarının daha fazla izlenmesi ve arama motorunda yaratılmak bununla beraber de beğeni kazanabilmektir. Youtube’dan para kazanmak konusunda gelecek günlerde ki yazılarda ayrıntılı bilgiler vermeye devam edeceğim.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!