Yazılım nedir? Yazılım Dilleri Nelerdir?

Yazılım nedir

Yazılım, bir bilgisayar tarafından kullanılabilen veya manipüle edilebilen herhangi bir şeydir. Bir kelime işlemciden bir işletim sistemine kadar her şey olabilir. Uygulamalar olarak da adlandırılır, uygulamalar akıllı telefonlarımızda kullandığımız uygulamalardır. Yazılım, bilgisayarlarımızı çalıştıran ve yapmalarını istediğimiz şeyi yapan şeydir. Başka bir deyişle, yazılım olmadan bilgisayarlar herhangi bir görevi yerine getiremez. Ayrıca yazılımlar, programcılar tarafından farklı diller ve programlama stilleri aracılığıyla oluşturulur. Farklı işlevler için farklı programlama dilleri kullanılır.

Bilgisayarlar, kâğıt veya fiziksel nesneler yerine sayılar ve algoritmalar ile çalıştıkları için öncelikle dijital dünyada kullanılmaktadır. Ancak dijital dünya, görüntülerden metin dosyalarına kadar farklı şeylerden oluşur. Ayrıca dijital dünya, donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşmaktadır. Donanım, monitör veya klavyenin yanı sıra dizüstü veya masaüstü bilgisayar gibi şeyleri içerir. Bir sistemin donanım parçaları, işlevselliğini ve görevleri gerçekleştirmek için yazılımla nasıl çalıştığını tanımlar. Yazılım ve kodlama arasındaki ilişki karmaşıktır, çünkü yazılımı oluşturan şey kodlamadır. Her ikisi de işleyen bir sistem oluşturmak için çok önemlidir, ancak aynı şey değildir – bir sistem oluşturmak için donanım da gereklidir. Her ikisinin de bütün bir sistemi oluşturmada kendi rolleri vardır, ancak biz insanlar için yararlı bir şey yaratmak için birlikte çalışırlar. Bugünlerde tüm modern teknolojiler, telefonunuzdan TV’nize kadar bir tür yazılım kullanıyor! 

Yazılım, Adobe Photoshop veya Microsoft WordPad gibi bilgisayarlarımızda kullandığımız tüm programları (uygulamaları) ifade eder. Bu uygulamalar bilgisayarlarımızda çalışır ve klavyelerimizi veya fare cihazlarımızı kullanarak bilgisayarlarımızda belirli görevleri gerçekleştirmemize izin verir. Uygulamalar, telefon veya tablet gibi cihazlarımızda internet bağlantımız ve hafıza alanımız kullanılarak cihazlarımıza indirilir. Çoğu kişi akıllı telefonların uygulamaları kullandığını bilir; ancak hastanelerde veya kliniklerde kullanılan araçlar veya tıbbi ekipman gibi diğer alanlarda kullanılan uygulamalar da vardır.

Yazılım bugün ve yarın kullandığımız her şeyi yarattığından, sistemleri buna göre oluşturup onarabilmemiz için ne olduğunu anlamamız önemlidir!

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!