Yazılım Açığı Nasıl Bulunur?

yazılım açığı nasıl bulunur

Yazılımcıların yazılım yaparken dikkat etmesi gereken en önemli husus güvenliktir. Yapılan yazılımda bir güvenlik açığı olduğu zaman kullanıcı verileri, şifreler gibi çok önemli bilgilere ulaşılabiliyor.

Günümüzde çok büyük şirketlerden bile bir yazılım açığı ile kullanıcı bilgileri çalınabiliyor. Yazılımda açık bularak para kazanan birçok insan var. Dilerseniz yazılım açığı nasıl bulunur aşağıda irdeleyelim.

 Yazılım Açıkları Nasıl Bulunur?

Yazılımda açık bulmak için kullandığınız yazılım diline iyi hakim olmanız gerekir. Yazılımdaki açıklar sisteme göre farklılık gösterir. Açık bulurken daha önce yapılmış açık arama programlarını kullanabilirsiniz. Yazılım diline göre birçok açık arama programı mevcut.

Ayrıca bir yazılımda açık bulmak için ilk olarak o dildeki açıkları iyi bilmek ve iyi analiz etmek gerekiyor.

 İşletim Sistemlerindeki Açıklar

Her gün kullandığımız işletim sistemlerinde birçok açık olabiliyor. Kullanıcılar bu açıkları bularak bildiriyor ve güncelleme ile düzeltiliyor. Bu nedenle işletim sistemlerini güncel tutmak çok önemli. Bir işletim sisteminde açık bulmak için tüm servisleri dosyaları ve çalışma yöntemini incelemek gerekir.

 Web Sitelerindeki Açıklar

En önemli yazılım açıkları web sitelerinde ortaya çıkıyor. Bir web sitesinde birçok yazılım açığı bulunabiliyor. Ve bu açıklar yüzünden kullanıcı verileri, kredi kartları ve şirketin önemli dosyaları çalınabiliyor.

 1- SQL Enjeksiyon

Web sitelerindeki en yaygın yazılım açığı SQL enjeksiyonudur. SQL enjeksiyonunda kullanıcı verilerini manipüle ederek veri tabanındaki verilerin değiştirilmesidir. Bu sayede yönetim paneli ele geçirilebilir veya kullanıcı verileri çalınabilir.

 2- XSS Açıkları

XSS açıkları kısaca sunucu tarafında çalışmayan kullanıcı tarafında çalışan bir sayfaya gömülü kodu çalıştırmayı hedefler. Bu kod çalıştırılarak sisteme güvenilir olmayan veriler göndererek doğrulama olmadan sisteme erişmeyi sağlar.

 3- Siteler Arası İstek Sahteciliği

Bu yöntem ile kullanıcıların verileri güvenli olmayan bir web sitesi veya uygulama ile çalınabilir. Örneğin bir banka sitesinde giriş yapılı iken nerden geldiği belli olmayan bir mailde gelen siteye tıklandığında giriş yapılı banka sitesindeki bilgiler çalınabilir. Web sitesi her bir kullanıcıya ayrı bir token vermiyorsa büyük ihtimalle bu açık bulunuyordur.

Bu gibi birçok açık yazılımlarda mevcuttur. Bu açıkları bulmak için yazılımı iyi incelemek ve her yolu denemek gerekir.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!