WP Fastest Cache Kurulumu ve Ayarları

WP Fastest Cache Kurulumu ve Ayarları

Dünyanın en çok kullanılan sistemlerinden biri olan WordPress, zamanla oluşan trafik ve yüklenilen eklentiler nedeniyle performans kaybına yol açabilir. Bu nedenle de sitenize giren ziyaretçiler uzun yüklenme süreleriyle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca SEO çalışmalarının yapı taşlarından olan site hızı, kullanıcı deneyimini üst sıralara taşımıyorsa Google’ın gözünde otorite kaybetmenize neden olabilir.

İşte bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için WordPress tabanlı sitelerinizde kullanabileceğiniz harika cache yani önbellekleme eklentileri vardır. Bu eklentiler sayesinde sitenizin açılış hızını üst düzey puanlara çıkarabilir, kullanıcılarınıza harika bir deneyim sunabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere WP Fastest Cache Kurulum ve Ayarlarından bahsetmek istiyoruz. Cache eklentileri arasında en basit arayüze sahip olmasına rağmen en iyilerden olan bu cache eklentisi Emre VONA adlı Türk bir geliştirici tarafından kullanıma sunulmuştur. 1 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılan bu eklenti %100 Türkçe desteğine de sahiptir. Basit bir ara yüze sahip olmasına rağmen üst düzey kalitesiyle vazgeçilmez olacak WP Fastest Cache eklentisinin gelin birlikte kurulum ve ayarlarına bakalım.

WP Fastest Cache Kurulumu

WordPress’in bizlere sunduğu kolaylıklar sayesinden eklentiyi kurmak saniyelerinizi alacaktır. Yapmanız gereken;

Eklentiler > Yeni Ekle bölümüne girerek arama kısmına WP Fastest Cache yazarak eklentiyi bulun, Şimdi Kur butonuna basarak eklentiyi yükleyin ve ardından etkinleştirin.

WP Fastest Cache Kurulum ve Ayarları

Eklentiyi ayrıca FTP bağlantı yolu ile de kolayca yükleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle herhangi bir FTP programı üzerinden hostinginize bağlanın. WordPress sisteminizin kurulu olduğu ana dizinde wp-content klasörüne girin. Bu klasör içindeki plugins klasörüne indirdiğiniz eklenti dosyasını atın ve arşivden çıkarın. Bu işlemden sonra sitenize girerek Eklentiler bölümünden eklentiyi etkinleştirin.

WP Fastest Cache eklentisini bu adresten kolay ve hızlıca indirebilirsiniz.

Eklentimizi kolayca kurduktan sonra şimdi ayarlarına geçebiliriz.

WP Fastest Cache Ayarları

Eklentiyi yükledikten sonra bu şekilde basit ve kullanıcı dostu bir arayüz karşımıza çıkıyor.

Eklentide aktif edebileceğiniz ayarlar ücretsiz sürümde kullanıma sunulan ayarlardır. Bu özelliklerin tümünü dilerseniz aktif konuma getirip kullanabilirsiniz ama önerimiz seçenekleri tek tek aktif ederek sitede bozulma olup olmadığını kontrol ederek ilerlemenizdir.

WP Fastest Cache Ayarları

Ayarlar

Önbellek: Önbellek aktif yapmanız eklentiyi çalışır konuma getirmenizi sağlayacaktır. Bu seçeneği işaretlemediğiniz sürece eklenti çalışmayacaktır.

Bileşen Önbellek (Premium): Veritabanınıza gönderilen istek sayısını azaltmaya yarayan bu özellik sitenizin çok daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Önyükleme: Sayfa ve yazılarınız olmak üzere sitenizde ki tüm bölümlerin otomatik olarak önbellek verilerinin oluşturulmasını sağlar. Seçeneği aktif ettiğiniz zaman karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Ayarları aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

WP Fastest Cache Ayarları

Giriş Yapan Kullanıcı: Bu özellik sitenize giriş yapan kullanıcıların ve sizin önbellek verilerinden muaf tutulmanızı sağlar.

Mobil: WP Fastest Cache ücretsiz sürümde sadece masaüstü kullanıcıları için önbellekleme yapar. Bu seçeneği işaretleyerek sitenizi mobilden ziyaret eden kişilere bu önbelleğin gösterilmesini engelleyebilirsiniz. Bu da mobilde oluşabilecek hata ve bozulmaların önüne geçecektir.

Mobil Tema (Premium): Mobil cihazlar için de önbellek oluşturabilmenizi sağlar.

Yeni Yazı: Web sitenizde yeni bir içerik yayınladığınızda mevcut önbelleğin silinerek yeniden oluşturulmasını sağlar. Bu seçeneği işaretledikten sonra karşınıza beliren ekranda “Tüm Önbelleği Temizle” seçeneğini işaretleyerek “Tamam” butonuna tıklayabilirsiniz.

Yazı Güncelleme: Eklediğiniz bir içeriği daha sonra güncellediğinizde mevcut önbelleğin silinip tekrar oluşturulmasını sağlar. Bu seçeneği işaretledikten sonra karşınıza beliren ekranda “Tüm Önbelleği Temizle” seçeneğini işaretleyerek “Tamam” butonuna tıklayabilirsiniz.

HTML Küçült: Bu özellik kullanıcılara sunduğunuz sayfalarda küçültme işlemi yaparak daha hızlı yüklenmesini sağlar. Sayfa içerisinde bulunan JavaScript ve CSS başta olmak üzere tüm HTML kodlarını sıkıştırmanızı sağlar. Bu seçeneği aktif ettikten sonra bozulmalara karşı sitenizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

HTML Küçült Ekstra (Premium): Standart HTML küçültmenin gelişmiş versiyonudur.

CSS Küçült: CSS dosyalarınızda küçültme ve sıkıştırma yapar.

CSS Küçült Ekstra (Premium): Gelişmiş CSS küçültme yapmanızı sağlar.

CSS Birleştir: Sayfanızın yüklenmesi sırasında sunucu tarafından çağrılan CSS dosyalarını birleştirerek http isteklerinin azaltılmasını sağlar.

JS Küçült (Premium): JavaScript dosyalarınızın boyutlarını sıkıştırarak sayfa boyutlarını küçültmenizi sağlar.

JS Birleştir: JavaScript dosyalarınızda birleştirme yaparak tek kaynaktan çağrılmasını sağlar. Bu işlemi sitenizde bulunan <head> etiketleri arasında gerçekleştirir.

JS Birleştir Ekstra (Premium): JavaScript dosyalarınızı birleştirerek bunların “Footer” üzerinden sunulmasını sağlar.

Gzip: Gzip bir sıkıştırma teknolojisidir. Bu teknoloji ile kullanıcı sunulan veriler sıkıştırılarak sayfaların daha hızlı yüklenmesi sağlanır.

Tarayıcı Önbellek: Sitenizi ilk defa ziyaret eden kullanıcıların tarayıcılarının önbellek teknolojisinden yararlanır. Bu sayede sitenizi tekrar ziyaret eden kişilere değişmeyen içerikler tekrar yüklenmez ve siteniz inanılmaz hızlarda açılabilir.

Emojileri Kapat: WordPress’in varsayılan olarak sunduğu yazı ve metinlerde emoji kullanılmasını sağlayan sistemi devre dışı bırakacaktır. Aktif edip etmemek sizin tercihinize kalmıştır.

Oluşturma Engelleyici JS (Premium): Site hızınızı ölçerken PageSpeed Insights kullanıyorsanız “Oluşturmayı engelleyen JS ve CSS dosyalarını devre dışı bırakın” uyarısı almanız muhtemeldir. Bu özellik bu uyarının ifade ettiği işlemi sağlayarak hızınıza katkı sağlar.

Google Fonts (Premium): Google yazı fontlarının sayfa yüklendikten sonra tamamlanmasını sağlayarak açılış hızınıza katkı sağlar.

Lazy Load: Sayfa içerisinde yer alan resimlerin bir anda hepsinin yüklenmesini engelleyerek sadece sizin gezdiğiniz bölümlerin yüklenmesini sağlar.

Bütün bu ayarları yaptıktan sonra “Gönder” butonuna basarak kaydetmeyi unutmayınız!

Önbellek Temizleme

Önbellek Temizleme

Önbellek İstatistikleri (Premium): Oluşturulan masaüstü, mobil, JS ve CSS önbelleklerinin istatistiklerini görebilirsiniz.

Önbellek Temizleme: Oluşturulan önbellek verileriyle ilgili temizlik işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

Zaman Aşımı Kuralları: Belirli sayfalar ya da standartlar için süre belirleyebilir, bu sürenin tamamlanmasının ardından önbellek verilerinin otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz.

Resim Optimizasyonu

Sitenizde yer alan görselleri eklentinin Premium sürümünü satın alarak bu bölümden optimize edebilirsiniz. Kullanılan görsellerin optimize edilmesi sitenizin performansını doğrudan etkileyen faktörlerden birisidir. Aynı işlemi farklı yöntemler ile manuel olarak da yapabilirsiniz.

WP Fastest Cache Resim Optimizasyonu

Premium

Bu sekmede yer alan özellikleri inceleyebilir Premium sürüme geçmek istiyorsanız bu alanda ki yönlendirmelerden uygulamayı satın alabilirsiniz.

Hariç

Bu alan üzerinden ayarladığınız önbellek işlemlerini istediğiniz sayfalardan muaf tutabilirsiniz. Varsayılan olarak giriş ve yönetim paneli önbellek işlemlerinden muaf tutulmuştur.

CDN

Bu sekmede yer alan seçenekler üzerinden CDN hizmetinizi WP Fastest Cache ile uyumlu hale getirebilir, stabil olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

DB

Veritabanınız ile ilgili optimizasyon işlemleri yapabileceğiniz, gereksiz verileri temizleyebileceğiniz alandır. Sadece Premium sürümde kullanılabilir.

Sizler de detaylı olarak hazırladığımız bu WP Fastest Cache Kurulum ve Ayarları rehberimizle ilgili fikirlerinizi ve aklınıza takılan noktaları bizlere yorumlar üzerinden belirtebilirsiniz.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!