WordPress SEO Konusunda 5 Tavsiye

WordPress SEO Konusunda 5 Tavsiye

Bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız sizde internet dünyasının %35’ine hâkim olan ve birçok ünlü firma tarafından kullanılan WordPress’i tercih edebilirsiniz. WordPress barındırdığı binlerce tema, eklenti ve özellikle işinizi oldukça kolaylaştıracak olsa da SEO konusunda sizin de bilmeniz ve uygulamanız gereken temel kurallar vardır. İşte bu yazımızda sizlere WordPress SEO konusunda 5 tavsiye ile arama motorlarında nasıl otoriter hale gelebileceğiniz hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Gelin hep birlikte bu temel hususları inceleyelim.

  1. Sağlam ve Güvenilir Hosting

Bir internet sitesi kurmak istiyorsanız temel olarak yapacağınız ilk şey bir domain ve hostinge sahip olmaktır. Kısa, akılda kalıcı ve anahtar kelimeye sahip bir domain size SEO konusunda çok faydalı olacaktır.

Aynı zamanda seçeceğiniz hosting firmasının ve paketinin de bu noktada önemi büyüktür. Çünkü kullanıcılar girdikleri sitenin anında açılmasını ve sorunsuz çalışmasını beklerler. Sağlam ve güvenilir bir hostinge sahip olmak size bu özellikleri fazlasıyla sağlayacaktır ve kullanıcılarınızı memnun edecektir.

Ucuz ve tanınmayan bir hosting firmasından satın alacağınız sizi yarı yolda bırakabilir ve kullanıcılarınız kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle yaşadığınız en küçük bir problemde bile sitenizin kapanmaması ve hizmete devam edebilmesi için hosting firmanızdan her türlü konuda hızlıca destek alabilmeniz önemlidir. Ayrıca hosting firmasının sahip olduğu sunucuların yeni nesil teknolojilere sahip olması sitenizin hızına etki eden faktörlerden biri olacaktır.

  1. SEO Uyumlu Tema

WordPress sistemini kurduğunuz zaman yapacağınız temel işlerden biri de sitenize güzel bir tema seçmektir. Tema seçimi basit bir iş gibi görünse de sitenizin başarısı ve geleceği için en önemli noktalardan biridir. Kullanacağınız temanın hızlı ve SEO uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ücretsiz temalar genel olarak bu özellikleri sizlere sunmasa da istisna olarak başarılı olan birçok tema mevcuttur. Bu temaları internette detaylı özellikleri ile açıklayan birçok yazı bulabilir ve işinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Bize soracak olursanız projeniz geleceğe dönük ve hedefleri büyükse Themeforest’ı tercih etmenizi öneririz.

Premium olarak sunulan temalar sürekli olarak güncellendiği için mevcut arama motoru algoritmalarına hızla uyum sağlayacak ve barındırdığı çeşitli özellikler ile hem işinizi kolaylaştıracak hem de sitenizin harika görünmesini ve güvenliğini sağlayacaktır.

  1. SEO Eklentisi Edinin

Bize sunduğu binlerce özellik ve eklenti ile site kurma konusunda ilk aklımıza gelen WordPRess, SEO eklentisi konusunda da bizleri yalnız bırakmıyor. Sitenize ekleyeceğiniz bu eklentiler içeriklerinizi nasıl güçlendirebileceğiniz hakkında size ipuçları verir. Bu temel ipuçlarını uygulamak işinizi kolaylaştırmanın yanında yazılarınızı ve sitenizi optimize etmek konusunda size çok fazla fayda sağlayacaktır.

WordPress’te yaygın olarak kullanılan SEO eklentileri ise şunlardır;

  • Yoast SEO
  • Rank Math
  • All in One SEO

Bu eklentileri ücretsiz kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürümleri kısıtlı özelliklere sahip olsa da işinizi fazlasıyla görecektir. Bu konuda da birçok premium özelliği ücretsiz olarak sunan yeni yeni popülerleşen Rank Math eklentisini tavsiye ederiz.

  1. SEO Dostu Kalıcı Bağlantılar Seçin

WordPress tabanlı bir internet site kurduğunuz zaman ilk ayarlamanız gereken en kritik noktalardan biri de kalıcı bağlantılarınızdır. Kalıcı bağlantılar sitenizin temel yapı taşlarından biridir ve bu bağlantıları SEO dostu ayarlamanız geleceğiniz açısından çok önemli olacaktır. Siteniz arama motorlarında görünmeye başladıktan sonra bu işlemi yapmanız sizin zararınıza hatta çöküşünüze sebep olacaktır. Bu nedenle de başlangıçta bunu yapmak zorundasınız.

Kalıcı bağlantı ayarlarını Admin Panel > Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sekmesinden kolayca ayarlayabilirsiniz. WordPress bizlere bu konuda seçenekler sunsa da bizim temel amacımız SEO dostu kalıcı bağlantıyı ayarlamak olacaktır.

Bu noktada da tavsiyemiz; “https://siteadı.com/yazi-ismi” ya da “https://siteadı.com/kategori-adi/yazi-ismi” şeklinde ayarlamanızdır.

  1. Google Search Console Edinin

WordPress SEO konusunda 5 tavsiye yazımızda size vereceğimiz son tavsiyemiz ise sitenizi Google Search Console’a bağlamanız olacaktır. Search Console sayesinde sitenizin organik arama trafiğini ve sitenize en çok kullanıcı getiren anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Bu metrikleri düzenli olarak takip etmek ve yüksek trafik getiren anahtar kelimelere yönelik içerikler yazmanız sizin daima faydanıza olacaktır.

Ayrıca Google Search Console’a site haritanızı da ekleyebilir, sitenizin belirli hatalarını görebilir, arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz sayfaları da kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

BONUS

WordPress SEO konusunda 5 tavsiye yazımızı bitirmeden önce sizlere bir de bonus tavsiye vermek istiyoruz.

Sitenize ekleyeceğiniz görselleri isim olarak optimize etmek sizin yararınıza olacaktır. Çünkü içeriklerinize eklediğiniz görseller de yazılarınız gibi arama motorlarında görünecektir. Bu nedenle görsellerinize vereceğiniz SEO uyumlu isimler size Google Görseller gibi yerlerden trafik sağlayacaktır. Ayrıca görsellere ekleyeceğiniz alt metinler de arama motoru örümceklerinin içeriğiniz kolayca anlamasını sağlayacaktır.

Sizler de WordPress SEO Konusunda 5 Tavsiye yazımızla ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi bize yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!