WordPress ile Blog Nasıl Açılır?

WordPress ile Blog Nasıl Açılır

WordPress ile blog nasıl açılır internet sitesi oluşturmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Günümüzde kullanım kolaylığı ve gelişmiş özellikleri bakımından blog açmak isteyenler tarafından en sık tercih edilen sistem olan WordPress ile kolayca blog sayfanızı oluşturabilirsiniz.

WordPress ile Blog Kimler Tarafından Açılmalı?

WordPress ile blog açmak isteyenler herkes olabilir çünkü WordPress istikrarlı, stabil ve her zaman gelişmeye açık, ücretsiz bir altyapıdır. WordPress ile pek çok site yapılabileceği gibi özellikle kişisel bir internet sayfası isteniyorsa bu durumda blog açılması tavsiye edilir. Blog açmak belirli bir konuda sayfa sahibinin görüşlerini ya da incelemelerini yayınladığı, o konu hakkında bilgi verdiği gibi konulardan işletmeler için de müşterilere kurumsal bir görünüm sağlamak amacıyla tercih edilmektedir. Kurumsal olarak açılan blog sayfaları hangi alanda hizmet veriliyorsa o alanda markanızı daha fazla öne çıkarır ve her şeyden önemlisi ziyaretçilerin marka isminize güven duymasına yol açarlar. Kişisel olarak da blog açtığınız konuda kendinizi daha fazla geliştirebilir ve çeşitli reklam anlaşmaları ile yazdıklarınızdan para kazanmayı bile başarabilirsiniz.

WordPress ile Blog İçin Gerekenler

WordPress ile blog nasıl açılır sorusuna yanıt vermek için belirli ihtiyaçların karşılanması gerekmektedir. Blog sayfası açmak için gerekenler;

  • Domain ya da alan alan adı; internet sayfasına girişi sağlayacak .com, .net, .org vb. gibi uzantı adresidir. Her domain bir tane alınabilir ve bu adres ile siteye erişim sağlanır.
  • Host ya da barındırma alanı; siteye ait dosyaların yükleneceği, bir tür depo görevi görecek kısımdır. Sunucu ya da server olarak da bilinen hosting her türlü sitenin kurulumu ve açık kalması için önemlidir. Linux hosting olarak tercih edilen hosting paketlerinden seçmeniz gerekmektedir.
  • WordPress; sitenizin altyapısı olacaktır.

WordPress ile Blog Açma Adımları

WordPress ile iki şekilde blog sayfası açabilirsiniz. Eğer domain ve hosting almışsanız;

  • Otomatik kurulum; Linux sunucularda cPanel bulunur ve cPanel’deki otomatik yükleme kısmından WordPress kurulumunu saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. Kurulum yaparken blog olarak alan adına yönlendirme yapmak istiyorsanız kurulum dizini sonuna /blog ekleyiniz.
  • El ile kurulum; bunun için WordPress sürümünün güncel sürümünü indirim. Daha sonra dosyaları çıkarın. Ardından veritabanı ve kullanıcısı oluşturmanız gerekiyor. Bunun için panele giriş yapın ve Databese kısmından MySQL Database kısmını seçin. Gerekli olan kısımları doldurun ve Create tuşunu seçin. Sonrasında panele giriş yaparak Files kısmından File Manager kısmını seçin ve Show Hidden Files kutusunu işaretleyin. Burada public_html kısmından wp-config-sample.php dosyasını bulun ve sonunda sample kısmını silin. Dosyaya sağ tıklayarak açın ve DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD kısımlarını uygun olacak şekilde yazın. Değişiklikleri kaydedin ve dosyalarınızı Filezilla gibi programlar aracılığıyla dizine yükleyin.

Bir diğer WordPress ile blog nasıl açılır sorusuna yanıt olarak da WordPress resmi internet sitesinden blog açarak yanıt verebilirsiniz. Bu durumda da domain alarak daha sonra kendi alan adı yönlendirmesi yaparak sitenizi kullanabilirsiniz.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!