WordPress İki Adımlı Doğrulama Nasıl Yapılır?

WordPress İki Adımlı Doğrulama

Sitenizin güvenliği için WordPress iki adımlı doğrulama nasıl yapılır sorusu büyük önem taşıyor. Özellikle bazı durumlarda siteye üçüncü kişilerin yönetici ya da yazar olarak girişlerini önlemek için iki adımlı doğrulama büyük bir kolaylık sunuyor.

İki Adımlı Doğrulama Nedir?

İki adımlı doğrulama aynı zamanda 2FA olarak da bilinen ve sitenin güvenliğini arttıran bir yöntemdir. Bu yöntem en basit olarak giriş esnasında kullanıcının doğru kişi olup olmadığını ölçmek için kullanılmakta, ekstre bir güvenlik katmanı oluşturmaktadır. Normal koşullarda WordPress girişleri için sadece kullanıcı adı ve şifresi girilmektedir. Ancak iki adımlı doğrulama sayesinde kullanıcıdan başka bilgi de girmesi istenir ve bu bilgiyi de girdikten sonra sitenin yönetici ya da yazar paneline giriş yapabilir. İki adımlı doğrulama farklı bilgilere dayanabilmektedir. Örneğin bir şifre koyabilir, akıllı telefon üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. WordPress için iki adımlı doğrulama kullanmak web sayfasının daha güvenli olması anlamına gelecektir. Çünkü kullanıcı bilgileri ve şifreleri öğrenildiğinde bu türden bir eylemi geri çevirmek oldukça zor olacaktır. Bu yüzden iki adımlı doğrulama kötü niyetli kimseleri sitenizden uzak tutmak için önemli bir adımdır.

WordPress İki Adımlı Doğrulama Yapma Yöntemi

WordPress iki adımlı doğrulama nasıl yapılır sorusuna farklı eklentiler kullanarak yanıt vermek mümkündür. WordPress’in kendi ayarları içerisinde iki adımlı doğrulama bulunmamaktadır. Bunu yapmak için eklenti kullanılması gerekmektedir. Bu eklentiler kolay kullanılan ve ihtiyacınızı fazlasıyla giderecek eklentilerden oluşuyor.

WordPress İki Adımlı Doğrulama Eklentileri Neler?

İki adımlı doğrulama yapmak için kullanılacak eklentilerden en çok tercih edilenleri şu şekilde;

  • Google Authenticator; Uygulama tarafından oluşturulan şifreyi girmenizi isteyen, pek çok kişi tarafından kullanılan, basit ara yüze sahip bir eklentidir.
  • Two-Factor Authentication; Yöneticiler ve kullanıcılar için ayarlanabilen, mobil telefonlar ile uyumlu çalışan ve e-ticaret eklentisi olan siteler için de kullanılıyor.
  • Rublon; Diğer eklentiler kısa mesaj ya da mobil uygulama ile kod gönderirken Rublon giriş için eposta gönderiyor. Bu sayede farklı bir yöntem denemek isteyenlere hitap ediyor.

Bu eklentiler ile WordPress iki adımlı doğrulama nasıl yapılır sorusuna kolayca yanıt bulabilirsiniz. Çünkü eklentiler kullanımlarıyla hem kolay hem de pratik olarak sitenizi güvenli hale getiriyorlar.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!