WordPress Güvenliği Nasıl Sağlanır?

wordpress güvenliği nasıl sağlanır

WordPress güvenliği nasıl sağlanır sorusu WordPress kullanıcıları için büyük önem taşıyor. Çünkü sitenizi güncel ve güvenli tutmanız kötü niyetli kişilerden ve saldırılardan sitenizi koruyacağı için önemlidir. Basit yöntemler ile site güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Güvenlik İçin Önemli Adımlar

WordPress güvenliği sağlamak için en önemli adımların başında WordPress’i ve diğer eklentileri güncel tutmak geliyor. Özellikle WordPress güncellemeleri sistemdeki açıklıkları ve çeşitli güvenlik sorunlarını gidermek için yayınlanmaktadır. Bu güncellemeleri hemen yapmak daha sağlıklı bir WordPress kullanımını mümkün hale getirir. Bunun yanında eklentiler için de her güncellemede açıklık ve çeşitli sorunlar giderildiğinden onlar için de güncellemeleri gecikmeden yapmalısınız.

Güvenliği sağlamak için iki adım doğrulama bilgisi uygulayabilir, yönetici şifresini oldukça uzun yapabilir ve aynı zamanda kullanılmayan gizli bir yönetici hesabı da açabilirsiniz. İkinci bir yönetici hesabı açmak asıl kullanılan yönetici hesabının ele geçirilmesi sonrasında sisteme girerek gerekli işlemleri yapabilmenize olanak tanıyacaktır.

Orijinal Tema Kullanımı

WordPress güvenliği nasıl sağlanır konusunda en önemli noktalardan birisi nulled olarak tabir edilen temaları kullanmamaktadır. Bu temalar normalde ücretli oldukları halde çeşitli kimseler tarafından ücretsiz olarak sunulurlar. Ancak elbette bu durum sitenizde güçlü bir zafiyet doğurur. Çeşitli açıklar barındıran bu türden temalar siteniz için önemli sorunları beraberinde getirir. Bu bakımdan ücretsiz olan temaları kullanmalı ya da ücretli olan temaları da satın alarak kullanmanız tavsiye edilir.

Ayrıca temalarda ve eklentilerde kurulum aşamasında seçici davranılması gerekir. Güvenilir olmayan tema ya da eklentilerde zararlı bileşenler bulunabilir. Bu urumda Wordfence gibi eklentiler ile birlikte site sağlığını kontrol edebilir ve zararlı olan yazılımları tespit edebilirsiniz.

Yedek Oluşturma ve Hosting

WordPress güvenliği için önemli noktaların başında hosting seçimi geliyor. Hosting bilgilerinin üst düzey şekilde korunması önemlidir. Paylaşımlı hostingde site bulunuyorsa bu durumda hesabın diğer kullanıcılardan izole edilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hosting firmasının olası bir saldırı karşısında otomatik yedekleme ile sitenin en son halini getirebileceğine dikkat etmeniz WordPress güvenliği nasıl sağlanır sorusuna önemli yanıtları oluşturan etmenlerdir.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!