WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır

Yeni kurduğumuz internet sitesinde gerekli SEO ayarlarından bir tanesi de kalıcı bağlantılarımızdan Category yazısını kaldırmaktır. Kısa ve sade bir link yapısına sahip olmanız hem kullanıcı hem de Google açısından faydalı olacaktır. İşte bu yazımızda sizlere WordPress Category yazısı nasıl kaldırılır bunu anlatmak istiyoruz.

Varsayılan URL: https://siteadı.com/category/wordpress

SEO Dostu URL: https://siteadı.com/wordpress

  1. Yoast SEO İle Category Yazısını Kaldırma

Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız bu eklenti sizi uğraştırmadan bu yazıyı kolay bir şekilde kaldıracaktır. Yapmanız gereken;

Yoast SEO > Arama Görünürlüğü > Kategoriler > Kategori Bağlantıları bölümünde yer alan kategori önekini kaldır seçeneğini kaldır pozisyonuna getirmeniz gerekir.

  1. Rank Math İle Category Yazısı Kaldırma

Yoast gibi Rank Math eklentisi de küçük bir ayar ile sizi bu dertten kurtaracak ve esktra eklenti kullanmadan bu yazıyı sitenizden kaldıracaktır. Bunun için yapmanız gereken;

Rank Math > Genel Ayarlar > Linkler > Strip Category Base seçeneğini aktif ettiğiniz zaman category yazısı linklerinizden otomatik olarak kalkacaktır.

  1. Farklı Eklentiler İle Category Yazısını Kaldırma

Kullandığınız SEO eklentileri harici de bu yazıyı hiçbir ayar yapmadan otomatik olarak sitenizden kaldıran eklentiler bulunmaktadır. Bunlar;

Remove Category URL: WordPress eklentilerden bölümünden bu eklentiyi hızlı ve kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Eklentiyi kurduğunuzda linklerinizden Category yazısı sizin hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak kalkacaktır.

No Category Base (WPML): Eklentiler bölümünden hızlıca kuracağınız bu eklenti ile de siz hiçbir şey yapmadan Category yazısı linklerinizden otomatik olarak kalkacaktır.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!