Web Tasarımında Domainin Önemi

Web Tasariminda Domainin Onemi

Web tasarımında yer alan temel ve yardımcı unsurlar oldukça önem teşkil etmektedir. Temel unsurların başında gelen domain adresi web tasarımda çok büyük önem arz ediyor. Bilindiği gibi domain adresi ya da bilinen diğer adıyla alan adı web sitelerine kişilerin ulaşması için girdikleri adrese denmektedir. Aslında sitelerin kayıtlı olduğu ip adreslerini girerek siteleri ulaşmak mümkündür. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi bir ip adresi birden çok siteyi bünyesinde barındırdığı için burada devreye alan adları girmektedir. Web tasarımında alan adının önemi oldukça fazladır. Web tasarım yapmaya karar vermeden önce domain adresi seçimi  yapmak lazımdır. Peki bir domain adresi nasıl olmalıdır?  Web tasarımında domainin önemi nelerdir?

Domain Adresi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama Motorları Dikkate Alınması

Ülkemizde  en çok kullanılan arama motorunun Google olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu arama motorunu formatı gereği aranan anahtar kelimeler site içeriğinde ya da alan adında yer bir kelime ile uyumlu ise o an kişinin ekranına o anahtar kelime ile uyumlu olan site çıkmaktadır.

Akılda Kalıcı Olmalı

Bir domain adresi belirlenirken ziyaretçileri aklında kalması gerektiği göz ardı edilmemelidir. Ayrıca sırf  site içeriği ile alakalı diye uzun alan adları almaktan kaçınmak gerekir. Çünkü uzun alan adları insanların aklında kalmaz. Bu yüzden alan adları iki üç kelimelik olmalıdır. Günümüzde neredeyse tek kelimelik alan adlarının hepsi alındığı için mümkünse iki kelimelik alan adları tercih edilmelidir. Domain adres seçimi yaparken hedef kitleyi baz alarak seçmekte fayda vardır.

Hizmet Verilen Kültür Ve Coğrafya İle Uyumlu Olmalı

Web tasarımında domain önemi oldukça fazla olduğunu daha önce söylemiştik. Adres seçimi yapılırken web tasarımı kadar o da mail adresi ile hizmet verilecek kültür ve coğrafya ile uyumlu olması gerektiğini bilmek gerekir. Örneğin İç Anadolu Bölgesi ile alakalı bir haber sitesi açılacak ise o bölgeye uyumlu bir kelime seçilerek alan adı belirlenmelidir. Veyahut sadece bir il ile alakalı haber sitesi açılacak ise domain adresi ilin adı ya da haber sonuna da o ilin plaka kodu gelebilir. Yani burada biraz da sizin hayal gücünüz önemlidir. Genel olarak akılda kalıcı ve özgün alan adları seçilerek kullanıcıları sitenize ziyaretçi çekmesini sağlayabilirsiniz.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!