Web Tasarımda Sayfa Hızının Önemi

web tasarimda sayfa hizinin onemi

Web tasarımı günümüzde kendine siteleri için çok fazla önem teşkil ediyor. Web tasarımında çok dikkat edilmesi gereken bir konuda sayfa hızının önemi olarak biliniyor. Sayfa hızını 2 yol ile değerlendirme yapmak doğru olacaktır. Yani burada demek istediğim masaüstü ve mobil sayfa hızları ayrı ayrı değerlendirme yapılması lazımdır. Sahip olduğunuz web sitesinde bulunan sayfalar hem masaüstü hem de mobil cihazlarda çok hızlı bir şekilde açılması sizin ve kullanıcılar için çok büyük önem arz ediyor.

Sayfa Hızını Analiz Etmek

Web tasarımında sayfa hızının öneminden daha önce bahsetmiştik. Peki sayfa hızı nasıl analiz edilir ? Günümüzde Bu konuyla alakalı birçok test aracı devreye sokulmuştur. Ancak çoğu yeterli seviyede bilgi son olmadığından dolayı kullanımı doğru değildir. Dünyanın en çok tanınan arama motoru olan Google’ın Page Speed isimli aracı en güvenilir ve en hızlı sonuçları ortaya koyan test aracı olarak karşımıza çıkıyor. Bu aracın kullanımı da oldukça basit olmakla beraber site adresini girerek size ayrıntılı bir rapor sunmaktadır. Ayrıca bu araç size nerede hata yaptığınız konusunda bilgi veriyor ve düzeltmeniz için yol gösteriyor.

Çok Karşılaşılan Hız Hataları

Birçok web tasarım uzmanı sayfasına çok fazla önem vermez. Ancak sayfa hızlı bir web sitesi için çok fazla önem teşkil ediyor. Çünkü hızlı açılan sayfaları sahip bir web sitesinde kullanıcı daha çok zaman geçirmektedir. Google sayfa hızı analiz etme aracında birçok kişi aynı hata ile karşılaşır. Şimdi sizlere çok karşılaşılan sayfa hızı hataları hakkında bilgi vereceğiz.

Resimleri Optimize Etmek

Resimleri web siteleri için önemini tekrar Söylemeye gerek yoktur. Birçok kişi web sitesinde metin içeriği yanında resimleri yer veriyor. Tabii bu kullanıcılar için çok güzel bir şey olmasına rağmen resim boyutunu sayfa hızlı açısından da önemi çok fazladır. Bu yüzden resimleri çok büyük boyutlarda değil de küçük boyutlarda kullanarak sayfa hızını arttırmak mümkün olmaktadır. Bu konuda online ortamda birçok araç bulunmaktadır.

CCS ve JS Dosyaları Hatası

Web tasarımda sayfa hızını düşüren diğer hata da CSS ve JS dosya hatası olarak biliniyor.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!