Web Tasarımda Pattern Desen Hazırlama Mantığı

Web Tasarımda Pattern Desen Hazırlama Mantığı

Pattern hazırlamanın ilk kuralı sizin için en doğru yaklaşımı belirlemek olacaktır. Google üzerinde free pattern download kelimelerini aratacak olursanız gerek imaj, gerek vektör olarak milyonlarca sonuca ulaşabilirsiniz. Arattığını kelimede detaylar ekledikçe alacağınız sonuçlar sizin açınızdan daha doğru olmaya başlayacaktır. Ama en güzeli kendi hayalinizdeki patterni kendi başınıza yapabilmektir.

En temel seviyede örnekler ile başlayarak pattern oluşturmanın temellerine giriş yapalım. Ben anlatımı yaparken illustrator kullanacağım ama siz tercihinizi kendinize göre yapın. Pattern kayıt aşaması hariç geriye kalan düşünce yapısı tamamen aynıdır.

İlk örneğimiz kare zemin oluşturma yönünde olursa çok kolay ve anlaşılır bir örnek olacaktır diye düşünüyorum.

Kare zemin, web tasarım öğesi olarak bir arka plan olarak kullanılabileceği gibi bir grafik tasarım öğesi olarak bir not defterinin kareli yüzeyini oluşturmak için de kullanılabilir. Şimdi işin düşünsel kısmını çözelim. Bir sürü karenin oluşturduğu biz zemini en küçük parçası nedir? Cevap kare mi? Yani gerçekten bu kadar basit bir yaklaşım için ders hazırlamaya gerek var mı? Bu sorudan da anlaşılabileceği gibi yanlış bir bakış açısındayız. Şimdi bu durumu sebepleri ile beraber inceleyip sonuca ulaşmayı deneyelim.

Öncelikle bir kare çizelim ve bu karenin çizgilerini yorumlayalım. Bir kare birbirine dik 4 çizgini birleşimi ile oluşmaktadır. 4 mavi çizgi 90 derecelik açılarla yan yana geldiğinde kare şeklini oluşturur.

Tüm çizgiler bütün olarak bir birini takip eden bir pattern oluşturursa oluşan patern içerisinde bir birine komşu çizgiler yan yana değeceklerinden ve silinmeksizin ekranda görüneceklerinden kalın çizgilerden oluşmuş biz zemin oluşacaktır ve bu istenen bir durum olmayacaktır. Tabiki kenar çizgilerinin olabilecek en uygun hale getirmek bir çözüm olabilir ama amacınız işi hızlıca bitirmek değil konuyu tam olarak anlamak ise yazıyı okumaya devam etmelisiniz. Karenin birebir çoğaltılması ile oluşan kesişimler kırmızı yuvarlaklar ile gösterilmiştir. Hatanın şekli tam olarak anlaşılmaktadır.

Peki, bu hata nasıl giderilebilir ve en sağlıklı ilerleme metodu ne olmalıdır?

Aslında temel kare formatını devam eden bir zeminde oluşturmak için 90 derece ile birleştirilmiş 2 çizgi yeterli olacaktır. Çünkü yan yana gelen 2 çizgi pattern şeklinde çizilirken ihtiyaç duyulan diğer 2 çizgiyi zaten oluşturacak ve kare görünüm yakalanacaktır.

Pattern hazırlarken atlanmaması gereken ince detaylar:

Pattern nesneler bir dikdörtgen ve ya kare alan içinde yer alırlar. Örneğin duvarların yüzeyine kaplanan taşların sağda solda olan girinti ve çıkıntıları grafik uygulamalarda tam kare içerinde boşluklar oluşturacağından en dolu hali kare içine alınır. Dışarıda kalan kısımlar kesilerek içerideki boşluklara taşınır ve kare format oluşturulur.

Pattern alan içerisinden taşan kısımlar, bir önceki açıklamadan anlaşılacağı gibi taştığı kadar iç alanda düzenli bir şekilde dizilmelidir. Yükseklik ve taşma miktarlarında değişim olmaması lazım. Yani sağ üst alanda taşan bir nesnenin taşan kısmı sol üst köşeye yansıtılmalı. Özel bir beklenti ile tabiki değişiklikler yapılabilir ama süreklilik için yerlerde olmaması önemlidir.

Eğer yuvarlak bir yapı örüyorsanız köşeye denk gelen bir yuvarlar kılavuz çizgiler yardımı ile her köşeye taşınarak yapının bozulmaması sağlanmalıdır. Son ve en önemli kısım ise, mantık anlaşıldı ise artık bol bol tutorial araştırıp çözmeye başlayabilirsiniz. Ne kadar tekrar yaparsanız o kadar iyi anlayacaksınız.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!