Web Tasarımda Benzerlik Neden Olumsuz Bir Faktördür ?

Web Tasarimda Benzerlik

Günümüzde birçok ürün ve hizmetin kanser olduğunu görmek mümkündür. Bundan dolayı ürün kalitesini birbirine daha yakın olması ve fiyatlarını da aynı şekilde yaklaşması mümkün olur. Bu rekabet içinde daha ucuza satan kişi daha fazla iş yaptığı görülüyor. Günümüzde ticaret işlerini Web siteleri üzerinden yapmak daha yaygın hale geliyor. Eskiden kişileri kartvizitlerine bakarak firma hakkında ya da kişi hakkında bir şeyler öğrenmek mümkündü. Günümüzde ise firmanın web tasarımına bakarak bu konuda bilgi edinmek daha kolay oluyor.

Son yıllarda birbirine oldukça yakın tasarımlara sahip web sitelerinin sayısı oldukça fazladır. Özellikle hazır tasarımlar piyasada bulunduğundan dolayı bu sayının artması da ki en önemli faktör olarak gözüküyor. Web tasarımının bu kadar benzemesinin nedeni yeni bu işe başlayan kişilerin işlerini daha kolay şekilde halletme eğilimin de olmasıdır. Ya da hazır tasarımlar herhangi bir ücret ödemeden alındığından dolayı kullanılması oldukça fazladır. Benzerliklerin bir diğer neden ise rakip firmalar ile aynı tasarım yaparak onların işlerini bozmaktır. Neredeyse rakip firmanın aynı tasarımını yapan firma ona kafa tutma eğilimi gösterir.

Web Tasarımında Benzerlik Ziyaretçi Kaybına Yol Açabilir

Günümüzde sadece web tasarımında değil diğer birçok alanda birbirini taklit eden firmaların bulunması mümkündür. Benzerlik ya da bir diğer anlamıyla taklit etmek o firmayı ziyaretçi karşısında küçük düşürecektir. Özgün olmak her zaman kişiyi ya da firmayı bir adım öne çıkarmayı başarıyor. Günümüzde  e ticaret siteleri oldukça fazla şekilde bulunuyor. Bu sitelerin hem ürün bakımından hem de tasarım bakımından oldukça benzerlik gösterdiğini fark etmişsinizdir. Bu kadar benzerlik olunca kişilerin alışveriş sırasında dikkat edilecek faktör fiyatı oluyor. Bu kadar önemli bir sektör en ucuzu alma ya da  satma işine dönüşür. Benzerlik her zaman sizi geri plana atacaktır. Çünkü ziyaretçiler girdiği bütün sitelerde aynı şeyleri görmekten sıkılacak ne herhangi bir firmayı tercih ederek alışverişini tamamlayacak. Yani genel olarak söylemek gerekirse web tasarımında benzerlik her zaman sizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!