Web Tasarım Terimleri

web design

Web tasarım yaptırmak ya da yapmak istediğiniz zaman öncelikle bu işi öğrenmekten daha önemli bir konu vardır. Web tasarım terimleri bu işi bilmek için gereklidir. Peki web tasarım dünyasında kullanılan terimler nedir? Ne anlama gelmektedir? Yazımızda bunları size detaylı ve en güzel şekilde aktarmaya çalışacağız.

Domain Nedir?

Domain belki de her web tasarım hizmeti alan ya da veren kişi ve kurumların bildiği terimlerin başında geliyor. Nedir bu domain? Domain ya da Türkçe anlamı ile alan adı sitenin adı ya da kimliği olarak söylenebilir. Her web sitesi bir IP adresi üzerinden yayın yapıyor ancak bir ip adresi üzerinden birçok site yayına girdiği için alan adı burada öne çıkıyor. Örnek domain verecek olursak domain.com bir domain olarak söylenebilir. Web tasarım terimleri içinde bulunan bu terimin önemli olduğunu bilmek lazımdır.

Hosting Nedir?

Web siteleri yayınlanması için gerekli olan ürün web sunucusu olarak biliniyor. Tabi bu web sunucusu içinde yer alan dosyalar korunması ve depolanması için gerekli olan ürüne de hosting deniyor. Hosting almak için birçok seçenek sizlere sunuluyor. Genellikle web tasarım hizmeti veren firmalar uygun fiyata bu hizmeti size sunuyor.

Hosting oldukça önemlidir. Çünkü yayın yaptığınız içerikleri her zaman kişiler ile paylaşmak için gereklidir. Bunun için kaliteli hosting almak lazımdır. Hosting kalitesi düşük olunca paylaşılan içerikler kullanıcıların karşısına düşük seviyede sunulur. Bu yüzden piyasa da araştıma yaparak hosting almak lazımdır. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bandwidth Nedir?

Web tasarım terimleri arasında bulunan bir diğer önemli terim de Bandwidth olarak biliniyor. Web sitelerine giriş yapan kullanıcılar sahip oldukları tablet, mobil cihaz ya da bilgisayar gibi cihazların sahip olduğunuz web sitesinin sunucusu ile bağlantı kurarak veri aktarımı yapmasını gerçekleşmiş olmasına sebebiyet veren bu ürüne Bandwidth deniliyor. Bandwidth ya da diğer bir adı ise bant genişliği denmektedir.

Bant genişliği oldukça önem teşkil ediyor. Çünkü kalitesiz olan bant genişliği eğer veri trafiğinin altında olursa sitenin çökmesi ne yazık ki mümkün oluyor. Bunun için bu ürünü alırken iyi ve yüksek olmasına özen gösteriniz.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!