Web Grafik Tasarım Nedir?

web-grafik-tasarim-nedir

Web grafik tasarımı bir çok kişinin bilmediği bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda bilgi sahibi olmayan birçok kişi web grafik tasarım ile grafik tasarımı aynı şey olduğunu söylüyorlar. Ancak bu iki konuda arasında bir bağ olmasına rağmen farklı şeyler olarak karşımıza çıkıyor.

Grafik tasarım biraz daha dar alanda olan bir konu olarak biliniyor ancak web grafik tasarım daha geniş konularda karşımıza çıkıyor. Genellikle günümüzde grafik tasarımcı olan birçok kişi web tasarım yaparken çok basit olduğu fikrine varıyor. Ancak çalışmaya başladıktan az bir süre sonra grafik tasarımcısı web tasarım alanlar ayrı bir alan olduğunun farkına varıyor ve zorluğunu görüyor.

Günümüzde grafik tasarımlar daha süslü ve karmaşık bir yapısı bulunuyor. Bu yüzden grafik tasarımcılar web tasarım yaparken oldukça zorlanıyorlar ya da istenileni sunamıyorlar. Çünkü hep tasarımcılar Sanatsal bir çalışma yapmak yerine sade ve kullanıcı dostu aynı zamanda ziyaretçileri yormayacak şekilde tasarımlar yapıyorlar. Bunun sonucunda da ziyaretçiler web sitelerinde daha hızlı ve güvenli bir şekilde gezinme imkanı buluyorlar. Web grafik tasarım yaparken bazı şeylere dikkat etmek lazımdır. Bu kuralları bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız.

Erişilebilirlik

Web tasarım ve web standartları arasında bulunan erişilebilirlik kuralına uygun şekilde tasarım yapmak web sitesini doğru adım atmasına sebebiyet verir.

Ulaşılabilirlik

Bilindiği gibi hem mobil cihazlardan hemde bilgisayarlardan web sitelerine giriş mümkündür. Bu yüzden Sun olan web sitesi bu iki cihazdan da ulaşma imkanı olacak şekilde tasarlanması lazımdır.

Hızlı Yükleme

Web sitelerinde istenilen web tasarım kurallarından biri de hızlı yükleme olarak biliniyor. Bundan dolayı web sitelerini hızlı yükleme özelliğini bulunması lazımdır. Ayrıca yapılan çalışmalar buna uygun şekilde yapılması gerekir.

Arama Motorlarında Sıralama

Web tasarım hizmetinde arama motorlarında var olan sıranın önemi çok büyüktür. Çünkü arama motorlarında yüksek sıralarda çıkan sitelerin kullanıcı sayısı daha fazla olmaktadır. Bunu sağlayabilmek için de web tasarım işlemini doğru şekilde yapılması lazımdır. Bilindiği gibi web tasarım ve Seo işlemleri birbiriyle alakalı konulardır. Bu yüzden web tasarım ve Seo işlemini aynı anda yapmak hedefe ulaşmak için doğru seçenek olacaktır.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!