Video Seo Rehberi

video seo rehberi
video seo rehberi

Son zamanlarda tüm sosyal mecraların yanı sıra Youtube benzeri gibi birçok sitede de artık kullanıcılar kendilerini göstermeye başladı. Artık bu tür paylaşım alanları kullanıcıların sadece video izleyip terk ettikleri alanlardan çıkmaya ve kişilerin paylaşım yapmaya başladıkları kimlikler haline gelmeye başladı.

Videonun SEO ile alakalı ilişkisine bakıldığı zaman kullanıcı deneyiminin yanı sıra arama sıralamalarında da birçok etkisi bulunmakta olduğunu görürüz. Elbette herkesin aklındaki büyük sorulardan birkaçı da “Video SEO nasıl olmalı, videolarda en yüksek hiti nasıl alabilirim veya içerik mi video mu” sorularıdır. Tüm bunların öncesinde kısaca SEO’dan bahsetmek gerekirse; İngilizce Search Engine Optimizer teriminin  karşılığı olan SEO, Türkçe manasıyla Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bu da demek oluyor ki sitenizin arama motorlarıyla olan uyumluluğunu sağlamak için SEO şarttır.

NEDEN VİDEO?

Gün geçtikçe markalar reklamlarının yanı sıra videolarla da müşterilere ulaşmaya çalışmakta. Çünkü 2017 yılı itibari ile internet trafiğinin %74’ünün video içerik tarafından oluşturulacağı ön görülmekte. Çünkü artık internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu günde bir video izliyor. Çünkü pazarlama stratejilerinde video her zaman daha avantajlıdır. Ancak yine de videonun da tıpkı içerikler gibi SEO ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle bir video oluşturmanın yanı sıra videoyu dijital ortama aktarırken neler yapılması gerektiği hakkında birkaç bilgiyi paylaşmak istedik.

VİDEO SEO NASIL YAPILIR?

Video Anahtar Kelime Araştırması

video seo

Videolar için anahtar kelime araştırması metin tabanlı olan blog içeriklerinden tamamen farklı bir biçimde gerçekleşmektedir. Bunun nedeni ise görüntülenmelerin çoğunun arama motorlarından değil, videolarınızı kullanıcılara öneren YouTube tarafından gelmesidir. Bu nedenle YouTube’a yükleyeceğiniz videoda anahtar kelime araştırması daha farklı gerçekleşmektedir. Yükleyeceğiniz video ile alakalı bazı fikirler almak isterseniz YouTube arama kısmına bir anahtar kelime yazın ve önerileri görüntüleyin.

Bu teknik önemsenmesi gereken bir tekniktir. Burada YouTube kullanıcıların yazdığınız anahtar kelimeyle alakalı en çok hangi konuların arandığını işaret ederek bir nevi işinizi kolaylaştırıyor. Diğer bir uygulama ise anahtar kelimenin başına “_” (alt tire) koymak olacaktır. Böylelikle YouTube size anahtar kelimenizden önce görünen önerileri sunacaktır.

youtube seo nasıl yapılır

Bu ipucu ile videonuz için seçmiş olduğunuz anahtar kelimeyle alakalı kullanıcıların en çok hangi konularda arama yaptığına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Başlık, Açıklama ve Etiket Voltranı

Videoda SEO olması için yukarıda bulunan voltranın oluşmuş olması gerekmektedir. Elbette bunu yaparken birçok incelik de bulunmakta. Eğer anahtar kelimenizi seçtiyseniz buna uygun olarak başlığınızı da oluşturmalısınız. Yani başlığınızda mutlaka anahtar kelime geçmeli.

Açıklama konusunda ise elinizi korkak alıştırmayın. Tıpkı Google gibi YouTube’da uzun açıklamaları sevmektedir. Böylelikle videonuzun konusunu daha iyi algılamakta ve önerilen videolar kısmında videonuzun görünmesini sağlamaktadır. Öneri isterseniz; açıklamanın 200 kelimenin altında olmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra sitenizin linkini mutlaka açıklama kısmına eklemeniz iyi bir trafik sağlayacaktır.

Etiketleri eklerken fazlalıktan kaçınmanız önemlidir. Çünkü bu videonuzun algılanmasını zorlaştırabilir. Az ve öz etiket her zaman ideal olacaktır. Ancak etiketlerden birinin anahtar kelimeyi içerdiğine emin olmayı unutmamalısınız.

youtube seo teknikleri

Videolarınızı Paylaşın

Videolarınızın daha çok izlenmesi ve yayılması için mutlaka videolarınızı paylaşın. Blog sayfanızda, sosyal medyada veya e-posta ile videonuzu paylaşırsanız bu size olumlu bir geri dönüş olacaktır.

Kullanıcıyı Unutmayın

Video SEO konusuna çok fazla kafa yorarak kullanıcılarınızı unutmanızı istemeyiz. Bu nedenle hazırladığınız videoda izleyenleri heyecanlandırmak, düşündürmek, tanıtımını yaptığınız ürünü merak etmelerini sağlamak istiyorsanız bunun için gerekli materyalleri vermiş olduğunuza emin olmalısınız. Çünkü eğer kullanıcılar içeriklerinizi faydalı ve dikkat çekici bulmuyorsa diğer tüm yaptıklarınız çöp olacak demektir.

Video SEOYoutube SEO

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!