Uzaktan Eğitim Sürecinde Karşılaşılan Sorunlar

Uzaktan Eğitim Sürecinde Karşılaşılan Sorunlar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi süreci yaşanmaktadır. Pandemi başladığı andan itibaren de sosyal hayat, iş hayatı ve eğitim hayatının işleyişi farklı bir hal almıştır. Pandemi öncesinde üniversite, lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri her gün okula giderek derslerini işlemekteydi. Pandeminin başlamasıyla beraber ise tüm öğrenciler uzaktan eğitim kavramıyla tanışmıştır.

Uzaktan Eğitim Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çeşitli nedenlerle örgün eğitimin yapılamadığı durumlarda, öğretmen ve öğrencilerin teknoloji aracılığıyla bir araya geldiği, ders ve sınavların ev ortamından takip edildiği sisteme uzaktan eğitim adı verilmektedir. Uzaktan eğitimin yapılabilmesi için bazı şeylere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların başında internet gelmektedir. Ayrıca internete girilebilecek ve kamerası bulunan akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar da uzaktan eğitim için gerekenler arasındadır.

Uzaktan Eğitimde İnternet Bağlantısı ve Teknoloji Yetersizliği

Örgün eğitimin yapılamadığı durumlarda uzaktan eğitime geçmek doğru bir hareket olmaktadır. Fakat bu eğitim modeli bazı aksaklıklar yaşanmasına da neden olmaktadır. Ülkemizde kırsal bölgeler başta olmak üzere her evde internet bağlantısı bulunmadığı gibi her evde kameraya sahip bir teknolojik cihaz da bulunmamaktadır. Ayrıca ailede bulunan çocuk sayısının birden fazla olması durumunda da her çocuğa yetecek kadar teknolojik cihaz bulmak mümkün olmamaktadır. Bu tarz imkânsızlıklar içinde olan öğrenciler ders takibi yapmakta ve sınavlara katılmakta sorunlar yaşamaktadır. Bu durum öğrenciler arasında eşitsizlik yaşmasına ve alınan verimin azalmasına neden olmaktadır.

Uzaktan Eğitimde Ekran Başında Geçirilen Süre

Genellikle bir öğrencinin günlük olarak takip etmesi gereken ders sayısı fazla olduğundan gün içerisinde ekran başında geçirilen süre de artmaktadır. Buna bağlı olarak radyasyona maruz kalınan süre artmaktadır. Sonuçta ise hem öğrenciler hem de öğretmenler çeşitli sağlık sorunları yaşayabilmektedir.

Uzaktan Eğitim ve Sosyalleşme Sorunu

Örgün eğitim yapıldığı dönemde okul ortamında ve bir arada bulunan öğrenciler hem ders içinde hem de ders dışında yaptıkları etkinlikler sayesinde sosyalleşebilmektedir. Uzun süre uzaktan eğitim yapılması durumunda ise öğrencilerin sosyalleşme ve grup olarak çalışma imkânı oldukça azalmaktadır.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!