Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Kurulur

Değişen dünyada internet artık herkes tarafından kullanılan bir araç haline gelmiştir. Bununla birlikte tüm internet konuları da insanların ilgilerini çekmeye başlamıştır. Web siteleri kurmak günümüzde insanların ilgisini çeken konulardandır. Web sitelerini kurmak için ücretli veya ücretsiz domain ve hosting noktaları sizin için yeterli bir başlangıç olacaktır.

Web Nedir?

Bilgisayar ağını temsil eden web İngilizceden gelmektedir. Günümüzdeki anlamıyla ise web bir internet servisi sağlayıcısıdır. İnternette bulunan tüm dökümanları karşı taraftaki bilgisayara iletmekle yükümlüdür. Webin çalışabilmesi için arka planda birden fazla yazılım gerekmektedir. Ancak web kullanıcıları bunları görmemektedir. Kullanıcılar bir ara yüz sayesinde www servisini kullanır. Bilgisayarlarda gördüğümüz web dökümanları web sayfası olarak adlandırılmaktadır. Kişi veya kurumlar tüm web sayfalarını birleştirerek bir web sitesi kurabilirler. Bir web sayfasını kullanıcıya ulaştırmak için aşağıdaki uygulamalar yapılmaktadır;

  • Web sayfası hazırlanır,
  • Web sayfası sunulur,
  • Web sayfası izlenir.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Bireysel veya kurumsal olarak web sitesi kurabilmek mümkündür Bir web sitesi kurmak isterseniz domain ve hosting isimli iki temel terimle karşılaşırsınız. Bu terimler site adı belirlemenizi ve sitenin depo alanını kiralamanızı içermektedir. Web sitesi kurmaktan anlamayanlar bile kolaylıkla web sitesi kurabilmektedir. Toplamda on dakika kadar kısa sürede web sitesi kurabilmektesiniz. Bu kurulan içeriği sitenize eklemek için ise bir platforma ihtiyacınız var. Bu platformun adı da CMS olarak bilinmektedir. Kısacası bir web sitesi kurmak istediğinizde üç temel terimle karşılaşacaksanız;

  • Domain
  • Hosting
  • CMS

Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web sitesi kurmak isteyen herkesin merak ettiği bir diğer konu da web sitesi kurmanın maliyetidir. Web sitesi kurmak ücretsiz de olabilmektedir ancak bu yol önerilmemektedir. Web sitesi kurarken ücret ödenenler aslında alan adı ve hosting olarak bilinmektedir. Alan adı sitenizi bulmak için kullanıcıların girdiği adrestir. Ücretsiz olarak da alınabilen alan adları alt alan adıdır. Ancak bu alt alan adları kalıcı olmak ve ciddi görünmek için eksiklikler barındırmaktadır. Diğer bir para ödenen ise hosting. Hosting de sitenizi yedi yirmi dört barındırmayı sağlar.

Ücretsiz olarak da mümkün olan hostingler kısıtlı olmaktadır. İlerleyen dönemlerde web sitesi için karşınıza SSL sertifikası terimi de çıkacaktır. Bunun için harcama yapmanız istenebilir. Ancak ilk etapta alan adınız ve hosting sizin için önemi olan noktalardır. Ücretli veya ücretsiz olarak web sitesi kurmak için alan adı ve hostinge öncelik vermeniz sizin için ilk etapta yararlı olacak noktalardır.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!