Twitter’da Organik Takipçi Arttırmanın İnce ve Etkili Yolları

Twitter'da Organik Takipçi Arttırmanın İnce ve Etkili Yolları

Twitter kullanan çoğu internet kullanıcısı yazdıklarının ya da diğer bir tabirle tweetlerinin binlerce kişiye ulaşmasını ister bunun için de takipçi sayısını arttırmak ister. İşte ben de tam bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım ve organik takipçilerin sizi nasıl bulup takip edeceğini maddeler halinde yazarak sizlere anlatmaya çalışacağım.

1) Twitter’da öncelikle değinmemiz gereken en önemli nokta özgünlük konusudur. Çünkü birilerini örnek alarak yola çıkarsanız özgünlükten yoksun kalırsınız bu da sizin sıradanlaşmanıza ve halihazırda bulunan takipçilerinizin de takibini bırakmasına neden olur. İşte bu yüzden öncelikle özgün tweetler yazmanız size ciddi oranda kazanımlar sağlayacaktır buna organik takipçiler de dahil.

2) Atacağınız tweetlerin belli bir ırka ya da belli bir gruba yönelik olmasından kaçınmak altın kurallardan bir tanesidir. Eğer tweetiniz sadece belirli bir gruba yönelik olursa, o grup dışındaki kişilerin sizi farketmesi zor olacağından takipçi kazanmanız güç olacaktır. Bu yüzden tweetlerinizi genel kişiler üzerinde kurgularsanız bu size artı puan kazandıracaktır.

3) Twitter’da organik takipçi kazanmak için en önemli kurallardan bir tanesi de sizin şaşırtıcı, eğlendirici, bilgilendirici, ya da heyecan verici kişilik kategorilerinden bir tanesine hakim olmanız şarttır. Tabi yine bu konularda özgün olmanız şartıyla. Tweetlerinizde insanları şaşırtıcı ya da eğlendirici cümleler kullanırsanız takipçilerinizin günden güne artacağını görünce bu artışa siz bile inanmakta zorlanacaksınız.

4) Twitter’da spam kişi olarak görünmemek için, takipçilerinizle sürekli iletişim halinde olun ki bu eyleminiz de sizi robot olmaktan çıkarsın. Robotluktan kastımı ise belli zaman aralıklarıyla tweet atmanız olarak değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde takipçilerinizle özel mesaj ya da mention yoluyla iletişime geçmeniz diğer twitter kullanıcılarının da dikkatini çekecektir ve sizi takip etmeye başlayacaklardır.

5) Twitter’de takip ettiğiniz kişi sayısıyla sizi takip eden kişi sayısı arasındaki farkı korumanız her zaman sizin lehinize olacaktır. Yani demem o ki örneğin; sizin takipçi sayınız 250 ise takip ettiğiniz kişi sayısı da 250’yi mümkünse geçmesin. Fenomen olmak amacıyla sizi takip edenlerin takibini bırakmanız da sizin kimliğinizi olumsuz yönde etkileyeceği için ilk zamanlar böyle heveslerden kaçınmanız şiddetli önerimdir.

6) Oluşturacağınız tweetlerin karakter sayısını belli bir sınırda tutmak en önemli kurallardan birisidir. Tweetlerinizin alıntı retweet ya da favorilere eklenme olasılıklarını unutamayacağımız için tweetimizin karakter sayısını 130 da tutmak ideal bir karar olacaktır. Çünkü bizim tweetimizi alıntı yapıp paylaşmaya çalışan bir takipçimizin kendi isminin de ya da bizim ismimizin tweetimizin önüne geleceğinden dolayı sıkıntı yaşanabilir ve tweetimizin eksik bir şekilde alıntı yapılmasına neden olabilir. Bunun için max. 140 karakterle sınırlandırılan tweetlerimizin sınırını 130 karakterde tutmak en baş kuralımız olmalıdır.

7) Tweetlerinizde sık sık # (hastag) kullanmaya özen gösterin. Bu sayede yazmış olduğunuz etkili bir tweet milyonlarca kişi tarafından görüldüğü için beğenilmenize yol açar bu da sizin bir anda takipçi sayınızda tavan yapmanızı sağlayabilir. Bu etkili bir sistemdir. Bu sistemi kullanmaktan asla kaçınmayın.

8) Takipçilerinizin tweetlerini, retweetlemekten asla ama asla kaçınmayın. Retweetini yaptığınız kişinin takipçileri sizi retweet bölümünde görüp takip etme olasılıkları yüksek olduğu için bu da güzel bir yöntemdir.

9) Organik takipçi kazanmak istiyorsak asla ama asla program, site vb. uygulamalar kullanmayalım. Bu uygulamaları kullanan çoğu kullanıcı organik olmayan yani sırf boş da olsa takipçi sayım yüksek görünsün diye uğraşıp duran kişilerdir. Ama bu kişilerin bu şekilde bir yerlere varamayacakları kesindir.

10) Bu yazım tamamen organik takipçi edinmek isteyen kişilere tavsiye niteliğinde bir yazıydı. Diğer türlü takipçi sayım fazla görünsün de takipçilerim sahte kişilerde olsa da olur diyenler lütfen bu yazımı uygulamaya kalkmasınlar zamanlarına yazık ederler. Zaten bu türlü düşünen kişilerin de organik takipçiye ihtiyaç duyacaklarını hiç zannetmiyorum. Unutmayın çok takipçinizin olması bir anlam ifade etmez. Önemli olan takipçilerinizin gerçek ve aktif kişilerden oluşmasıdır. Ben bir çok örnek gördüm. Adamın 1200 takipçisi var bir tane favorisi yok, ama diğer adamın 250 takipçisi var 25 tane retweeti var. Konunun özetini umarım bu örneğimle anlatabilmişimdir. Sizlere yardımcı olabildiysem benden mutlusu yoktur.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!