Popüler Oyunum: The Long Dark İncelemesi

the long dark türkçe
the long dark türkçe

2014 yılından bugüne erken erişimde olan hayatta kalma oyunlarından birisi olan The Long Dark tercih olarak hayatta kalma oyunlarını tercih eden ben için tam sürüme geçmesi ile birlikte uzun süredir vakit geçirdiğim oyunlardan birisi oldu diyebilirim. 2014 yılında çıkışını yapmasının ardından uzun yıllar boyunca erken erişimde kalan oyunlar arasında kalan oyun ile ilgili blogumun ilk yazısında bir inceleme kaleme almak istedim.

Son dönemde klasik zombi oyunlarının aksine son derece tercih edilen oyun kategorisinde yer alan hayatta kalma oyunlarının yeni gözdesi The Long Dark zorlu doğa koşullarında hayatta kalmayı tercih eden oyun severlerin ilk tercihi olmayı başarıyor. Erken erişim dönemlerinde birçok eksiği bulunan oyunun son dönemde oyun severlerin beğenisine tam sürüm olarak sunulması ile büyük bir kitleye eriştiğini ifade edebilirim.

Hayatta kalma oyunları seven biri olarak; beni oyuna bağlayan asli unsurun tamamı ile gerçekçi doğa koşullarında hayatta kalmayı deniyor olmanız. Bu noktada size saldırabilecek kurt ve ayı gibi unsurlar dışında herhangi bir hayali karakterin yer almadığını hatırlatmak isterim. Karnınızı doyurmak için kuzey kutbunun terk edilmiş bölgelerinde avlanmak, araçların içerisinden gıda toplamak zorunda kaldığınız oyunda, ısınmak için ateş yakmak, fırtına ile mücadele etmek için kar sığınağı yapmak, enerjiyi harcayıp uyuma ihtiyacı hissetmek gibi birçok ayrıntılı detay ince bir şekilde düşünülüp eklenmiş. Hatta ve hatta hayatta kalmak istediğiniz bölgede okuyabileceğiniz kitaplar bulup vakit geçir seçeneğini değerlendirerek, fırtına dinene dek bir evin içinde kahvenizi yudumlayıp sobayı yakarak vakit geçirmeniz dahi mümkün. Oyunun ayrıntılı incelemesine geçmeden önce dilerseniz The Long Dark sistem gereksinimlerine kısa bir göz atalım.

The Long Dark Sistem Gereksinimleri

The Long Dark oyununun sistem gereksinimlerine kısaca göz attığımızda orta seviye olarak nitelendirebileceğimiz bir bilgisayar ile oyunu rahatlıkla oynayabileceğinizi açıkça ifade edebilirim.

the long dark sistem gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP ve üzeri

İşlemci: Dual-Core Intel i5 CPU @ 2 GHz

Bellek: 4 GB RAM

Ekran Kartı: Intel 4xxx Series w/ 512 MB VRAM yada daha iyisi

Boyut: 4,49 GB

The Long Dark Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Erken erişim döneminde oyunu oynayanların bileceği gibi oyun geçmiş dönemde yalnızca hayatta kalma modundan ibaretti. Tam süreme geçişle birlikte hikaye severler için hikaye modunun da aktif edildiğini görebilmekteyiz. The Long Dark’ı yazımın başında da belirtmiş olduğum gibi farklı yapan unsurların başında doğa ile baş etme mücadelesine ek olarak; susuyor, acıkıyor, hastalanıyor olmanız. Doğru bir şekilde özetlemem gerekirse; doğa faktörlerine ek olarak; ”Hayatta kalmak için kendiniz ile de savaşmak zorunda kaldığınız oyun!” diyebilirim.

Sims benzeri oyunlar gibi hayatta kalmaya çalıştığınız karakterin tüm tüm hayati fonksiyonlarını kontrol altında tutmak zorundasınız. Örneğin, karnınız tok ve sağlığınız yerinde olsa bile tehlikeli bir yamaçtan geçerken dikkatli olmalı, düşüp bileğinizi burkma gibi gerçekçi faktörlere dikkat etmelisiniz. Oyunun grafiklerinin ise son derece yeterli olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Bazı bölgelerde büyüleyici kuzey ışıkları altında yürüme keyfini size sunan The Long Dark, hayatta kalma oyunları tutkunlarının gelecek dönemlerde en çok konuşulacakları oyunlardan birisi olacağını açıkça ifade edebilirim.

The Long Dark Künye

Merak edenler için The Long Dark oyununun künye bilgileri ise aşağıda ki gibidir. T

Oyun Türü: Hayatta Kalma – FPS

Yapımcı: Hinterland Studio Inc.

Dağıtım: Hinterland Studio Inc.

Sistem Gereksinimi: Ekonomik

Kutulu Fiyatı: Yok ( Online Satış)

Satış Fiyatı: 19.99$ (Steam)

Yaş Sınırı: 13+

Platform: PC (The Long Dark Apk’sı var mı? gibi soru yöneltecekler için hatırlatayım oyun sadece PC için geliştirilmiş durumda 🙂 )

The Long Dark Fotoğrafları

Erken Erişim OyunlarThe Long DarkThe Long Dark Sistem GereksinimleriThe Long Dark Tam Sürüm

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

1 Yorum. Yeni Yorum

  • The long dark oyununu arkadaşımda gördüm. Güzel bir oyun ancak bilgisayarım kaldırır mı? Sistem gereksinimlerini destekler mi? Bilemiyorum yardımcı olur musunuz?

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!