Teknolojinin Zararları

teknolojinin zararları

Günümüzde teknolojinin yeri gün geçtikçe büyümeye başlamıştır. Teknoloji, hayatta kalabilmek için yeni yöntemlerin ortaya çıkarak insan hayatını kolaylaştıran ve tekniklerin geliştirilmesiyle birlikte ortaya çıkmaktadır. Teknoloji, insanların yaşamlarını devam ettirebilmesi ve kolaylaştırılması amacıyla gerekli olan araç ve gereçlerin üretilmesini sağlayan yetenek ve bilgilerin tümünü kapsamaktadır.

Teknoloji günlük yaşantımızda birçok yerde ve her alanda kullanılan önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Yaşantımızı devam ettirmek ve kolaylaştırmak amacıyla bütün yenilikçi tekniklerin hayata geçirilmesidir. Evimiz de, iş yerimiz de, eğitim hayatımız da, üretim tesislerin de, enerji kaynakları gibi birçok yerde teknoloji karşımıza çıkan faktörler arasında bulunmaktadır. Ancak teknolojinin hayatımıza sağladıkları avantajlar kadar teknolojinin zararları da bulunmaktadır. Peki, teknolojinin zararları nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin günlük hayatımızda sınırsız bir şekilde faydası bulunmaktadır. Ancak beraberinde bazı olumsuzlukları getirebildiği gibi teknolojik araçlar sayesinde de çözüme ulaştırılabilmektedir. Şimdi sizlere Teknolojinin zararları nelerdir? Bunlardan bahsetmek isteriz.

  1. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde insan gücüne olan gereksinimin azalmasına sebep olmaktadır. Böylelikle insanların tembelleşmesine ve atıl kalmasına sebep olarak olumsuz etkisi bulunmaktadır. Böylelikle insanlar, daha hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmaktadır.
  2. Teknolojinin gelişiminin ardından enerjinin çok fazla tüketen makine ve ekipmanlarına sahip olunmaktadır. Bundan dolayı yer altı ve yer üstü kaynaklar çok daha hızlı bir şekilde tüketimine sebep olacaktır.
  3. Günümüzde teknoloji gelişmesiyle beraber insanlar teknolojiye ayak uydurmak amacıyla insanların daha fazla para harcamasına ve borçlanmasına sebep olduğunu biliyoruz. Böylelikle insanlar ihtiyaçları olmamasına rağmen teknolojiyi yakalamak adına gereksiz birçok harcama yaparak gündemimizde ki yerini almaktadır.
  4. Teknolojinin zararları nelerdir? Sorusunun en önemli cevapları arasında teknolojinin beraberinde küresel ısınma gibi birçok çevre sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Fabrikalar hava kirliliğine ve kimyasal atıklar ile dünyanın yaşanmaz bir hal almasına sebep olmaktadır.
  5. Nükleer ve kimyasal silahlar günümüzde kalıcı ve büyük hasarlara sebep olmaktadır.
  6. Aynı zamanda bazı teknolojik araçlar toplumsal değerlerin yapısını ve toplumsal algı kalıplarının bozulmasına sebep olarak gündemimizde ki yerini almaktadır.
  7. Teknoloji gelişmesiyle birlikte günümüzde internet kullanımı da artış göstermeye başlanmış bulunmaktadır. İnternet üzerinde bulunan her bilgi iyi amaçlara hizmet vermek amaçlı kullanılmamaktadır. Bundan dolayı internet kullanımı teknolojinin olumsuz faktörleri arasında bulunmaktadır.
  8. Makineler ve bilgisayarlar üretiminin yoğun olmasından dolayı insan gücüne dayalı olan meslek dallarının yok olmasına sebep olmaktadır.
  9. Teknoloji araçlarının birçoğunun enerji sayesinde çalıştığını biliyoruz. Böylelikle elektrik enerjisi yoğun bir şekilde tüketilmeye başlanmış bulunmaktadır. Bundan dolayı elektromanyetik alanların oluşmasına yol açmaktadır.
  10. Aynı zamanda elektromanyetik alanlarının oluşmasıyla beraber radyasyon etkisinin yayılmasına da sebep olmaktadır. Böylelikle radyasyon sebebiyle ciddi sağlık problemleri ile de karşılaşabiliriz.

 

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!