Teknolojik Bir Şekilde Büyümek

Teknolojik Bir Şekilde Büyümek
teknolojik bir sekilde buyumek

18. yüzyılda buhar makinasının icadıyla sanayi devrimi başlamıştır. Toplumda ekonomik anlamda köklü değişikler yaşanmıştır. Tarım toplumu devri bitmiş sanayi toplumu devri başlamıştır. Sanayi ile birlikte de tolumda her alanda gözle görülür bir büyüme sağlanmıştır.

Çağımızda ise toplumsal büyüme için sanayi artık tek başına yetersiz kalmaktadır. Peki, ne gerekmektedir? Cevabımız, “enformasyon”. Bir enformasyon toplumunun oluşumunda ise etkin rolü bilişim teknolojileri oynamaktadır.

1950’li yıllardan bu yana çok hızlı bir şekilde bilgi toplumu ve ekonomisi haline dönüşmekteyiz. Bu hız sanayi toplumuna dönüşme hızından da büyüktür. Bilgilerin derlenmesi, çeşitli işlemler görmesi, belirli bir yerde saklanması ve gerektiğinde kolaylıkla herhangi başka bir yere gönderilmesi ya da farklı bir yerden ulaşılmasını otomatik olarak bilişim teknolojileri sağlamaktadır.

Temel olarak iki önemli işlevi vardır. İlki; ortaya yeni konulacak ürün ya da hizmetin oluşumunda gerekli imkanları sunar. Örneğin; müzik setinin, elektronik saatin, telefon bankacılığının, sanal alışverişin, telekonferansın insanlığın hizmetine sunulması bilişim teknolojileri sayesinde olmuştur. Bilişim teknolojilerinin ikinci işlevi ise “verimlilik” tir. Verimlilikten kast ettiğimiz şudur: teknoloji ile birlikte mallar yahut hizmetler çok daha hızlı oluşur ve fonksiyonları artar. Aynı zamanda verim arttığı için ürünlerin fiyatları da düşer.

Teknoloji ile Ekonomik Büyüme Arasındaki İlişki

Teknoloji çok hızlı bir şekilde hayatımızın her alanına nüfuz etmiştir ve hala etmektedir. Bizimle bu denli özdeşleşen teknolojinin ekonomiyi de etkilemesi kaçınılmazdır. O vakit söyleyebiliriz ki: gelişmiş ülkelerin bilişim teknolojileri de gelişmiştir ya da bilişim teknolojileri gelişmiş ülkeler gelişmiştir.

1990’lı yıllardan itibaren teknolojinin ekonomik büyümeye etkisini araştırmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. İlk çalışma Amerika Birleşik Devletleri’ nde gerçekleşmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’ nin seçilmesindeki sebep; o yıllarda ekonomisinde sürpriz gelişmelerin yaşanmasıdır.

 Türkiye’de Teknoloji ile Ekonomik Büyüme Arasındaki İlişki

Türkiye’ de bilişim teknolojilerinin kullanımı 1990′ lı yılların sonlarına doğru sağlanmıştır. O da, kişisel bilgisayarların ve internetin yaygın hale gelmesiyle gerçekleşmiştir. Henüz çok yenidir. Üretimde ise daha vahim bi durum söz konusudur. Daha bir iki yıllık serüvene sahiptir. Ülkemiz daha çok teknolojik ürünlerin parçalarını ithal edip Türkiye’ de birleştirmektedir.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!