Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Sahip Olması Gereken 10 Beceri

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Sahip Olması Gereken 10 Beceri

Bir sosyal medya uzmanının rolü, pazarlama oyununun bir adım önünde olmak ve toplulukla ilgi çekici bir bağlantı kurmak isteyen şirketler için çok önemlidir. Son 18 yılda sosyal medya yönetimi, çeşitli disiplinler arası beceriler gerektiren çok yönlü bir konuma dönüştü. İşin bu kadar yüksek talep görmesi şaşırtıcı değil! Sosyal medya uzmanlarının, Tweet’e ödeme yapmaktan daha önemli bir işi var. Görevler arasında sosyal strateji belirleme, platformlar arasında veri analizi, içerik oluşturma, ücretli reklamlar yürütme, kampanyaları yönetme ve pazarlama ve halkla ilişkiler ekipleriyle koordinasyon olabilir. Muazzam miktarda sorumluluk göz önüne alındığında, işletmeler derinlemesine sosyal medya stratejileri geliştirme ve uygulama konusunda kanıtlanmış deneyime sahip yetkin insanlar istiyor.

Özel bir sosyal medya uzmanı olmakla ilgileniyorsanız, başlamak için sahip olmanız gereken 10 beceri şunlardır:

Hikâye Anlatma Becerileri

İçerik pazarlaması ve sosyal medya, bir marka imajı oluşturmada el ele gider. Sosyal medya uzmanları, şirketlerin sosyal kanallarının arkasındaki ana sestir ve işin yarısı insanları marka hakkında eğitmekle ilgilidir. İçerik çalışmaları için bir bekçi olarak, güçlü yazma, düzenleme ve hikâye anlatma yetenekleri, şirketi gerçekten temsil eden platformlar arasında doğru tonu belirlemek için çok önemlidir.

Güçlü Görsel Estetik

Sosyal medyada bir varlığı tanımlamada görsel yön önemlidir. Bir markanın hikâye anlatımı yalnızca kelimelerle değil, platformlar arasında uyumlu bir estetik sunum oluşturarak yapılır. Bu nedenlerden dolayı, iyi bir tasarım gözü ve göz alıcı içeriği kavramsallaştırma ve yaratma yeteneği bir zorunluluktur. Gelişmiş Photoshop becerilerine sahip olmak gerekli olmasa da , Adobe Spark , Giphy ve Canva gibi içerik oluşturma araçlarını kullanma bilgisi, sosyal medya da ilgi çekici gönderiler oluşturmasına yardımcı olur.

Topluluk Yönetimi

Sosyal medyanın temel amacı, bir toplulukla etkili bir şekilde iletişim kurmaktır. Markayı insancıllaştırır, müşterilerin ve okuyucuların sadece teklif ve haber almakla kalmayıp aynı zamanda yanıt verme yeteneğine sahip olduklarını hissetmelerini sağlar. İnsanların yanıt vermesini sağlamak için gönderi stratejileri üzerinde çok sayıda deney içerebilir. Bir markanın hedef kitlesinin nasıl iletişim kurduğunu keşfetmek, yorumlarını, sorularını, ihtiyaçlarını ve endişelerini daha iyi anlamaya yardımcı olur.

Trend Farkındalığı

Sürekli değişen bu sektörde, en son haberler, araçlar, uygulamalar ve sosyal medyadaki en iyi uygulamalar ve teknolojilerle güncel kalmak bir zorunluluktur. Çevrimiçi olarak alakalı terimleri ve konuşmaları bulmak için doğru sosyal dinleme araçlarını seçin. Sosyal platformların dışındaki “gerçek dünyayı” takip etmek, yöneticilerin yeni ve alakalı içerik üretmesine yardımcı olacaktır.

Kanal Çeşitliliğini Kucaklamak

Sosyal medya stratejistlerinin, şirket için hangi kanalların doğru olduğunu seçmek için her sosyal medya platformu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması gerekir. Örneğin, her kanal farklı bir hedef pazar sunduğu için Twitter’da iyi performans gösteren gönderiler Instagram’da zayıf olabilir. Şirketin hedef kitlesini platformlar arasında tanımak ve çeşitlendirilmesi gereken içeriği belirlemek çok önemlidir.

KPI’leri belirleme

Şirketlere, amaç ve hedeflerine ulaşmak için sosyal medyayı nasıl kullanabileceklerini göstermek bir sosyal medya stratejistinin işidir. Temel performans göstergelerini (KPI’ler) belirlemek, şirketin bu hedeflere ulaşmadaki başarısını tanımlar. Sosyal medya stratejistleri, bu hedefleri ve stratejileri düzenli olarak gözden geçirmeli ve KPI’larında gerekli ayarlamaları yapmalıdır.

Analizin Deşifre Edilmesi

Analitik araçlar, sosyal performansları ölçen verileri sağlayacaktır, ancak büyük sosyal medya uzmanlarının bu grafiklerin onlara ne söylediğini anlamaları gerekir. Her zaman KPI’ları aklınızda bulundurun. Bu istatistikler alt çizgiyi nasıl etkiledi? Bu şekilde, bir stratejist daha fazla taktik geliştirmek ve yatırım yapacağı içerik geliştirmeyi belirlemek için bilinçli kararlar alabilir.

SEO’yu Anlamak

Organik trafiği yönlendirmek için arama motoru optimizasyonunu (SEO) sosyal medya ile entegre etmek, dönüşümün anahtarıdır. Örneğin, arayüz ve harici gelen bağlantılar eklemek, arama motoru grafiklerinde sıralamayı artırabilir. Her içerik parçası, hedef kitleye göre segmentlere ayrılmalı, aranabilir ve paylaşılabilir olmalıdır. Anahtar kelimeleri kullanmanın ötesinde, arama yapan kişinin sorgusunu çözmek için her gönderiyi optimize edin

Sosyal Medya Reklamlarını Kullanma

Sosyal medya stratejistlerinin ücretli sosyal reklamcılık konusunda deneyime sahip olması ve reklamların organik sosyal medya çabalarını nasıl ölçeklendirebileceğini anlamaları gerekir. Strateji uzmanlarının, reklamları yayınlamak için şirket için hangi platformun en iyi olduğunu bilmesi çok önemlidir. En iyi uygulamalar için, hedef pazar bir sosyal platformun kullanıcı demografisiyle uyumlu olduğunda, sosyal reklamcılık daha düşük bir edinme maliyetiyle dönüşümlerde ve satışlarda büyük artışlar sağlayabilir. Bütçe ve kampanya hedeflerine göre hangi tür reklamların en iyi sonucu vereceğini belirleme yeteneği de çok önemlidir.

Zaman Yönetimi Becerileri

Sosyal medya stratejistleri işte yoğun bir gün geçirebilir. Günlük ve haftalık yapılacaklar listelerine sahip olmak ve önceden bir sosyal medya takvimi oluşturmak, düzenli kalmanıza yardımcı olacaktır

 

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!