SEO’da Başlık Psikolojisi İle Kullanıcının Dikkatini Çekmek

seo başlık

Her gün internette binlerce yeni yazı yayınlanıyor. Bazıları çöplük olmakla beraber bazıları gerçekten emek verilmiş yazılar oluyor. Peki, ama başkalarının yazıları yüzlerce kez tıklanırken neden sizin yenilikçi, yaratıcı ve kendine has yazılarınız neden inatla gerektiği kadar rağbet görmüyor? Üstelik özgün makalelerin siteye kattığı SEO etkileri bir yana kullanıcının sitede kalma süresinin SEO katkısı tartışılmaz bile. Peki, kullanıcının siteye gelmesini nasıl sağlarsınız? Belki de kullanıcı dikkatini çekmede en önemli silahlardan birine sahip değilsinizdir; etkileyici bir başlık.

Bu yazımızda, yazınızın başlığını etkileyici kılacak yöntemleri anlatırken, bu püf noktalarının neden insan psikolojisinde bu denli etkili olduğunu ve SEO‘ya etkilerini anlatmaya çalıştık.

Haydi başlayalım!

İçeride Size Göre Bir Sürpriz Var

Başlıklarınızda yapacağınız sürprizler insanların farklı, orijinal ve ilginç olanı sevmelerinden dolayı onların daha çok ilgisini çekecektir. Beklenen hoş şeylere oranla beklenmeyen hoş şeyler insanların memnuniyet merkezini daha fazla okşar. Böylece sürprizler bildiğimiz hatta sevdiğimiz yöntemlere nazaran daha çok ve hızlı bir biçimde dikkat çekerler. Bu da insanların istekleri hususunda bilinçaltlarının beklenmeyeni tercih etmelerine sebep olur.

Okuyucuyu İçine Çeken Sorular

Merak uyandıran sorular zihnimize etki konusunda oldukça güçlüdürler. Oysaki başlık sayesinde içerikte bizi neyin beklediğini biliyorsak merakımız filizlenmeden ölebilir. En iyi sorular okuyucuyla bağlantısı olan veya bilmek isteyecekleri şeyler ile ilgili olanlardır. Ama bu demek değildir ki tüm içeriklerinizi merak uyandırıcı sorularla oluşturmalıyız. Sonuçta sürekli sorulan sorular okuyucu açısından sıkıcı olmaya başlayabilir.

Merak Uyandırmak İyidir

Daha önce “merak boşluğu” adlı psikolojik fenomeni duydunuz mu? İnsanların bildikleri ile bilmek istedikleri arasındaki boşluğa merak boşluğu adı verilir ve bunu etkili bir biçimde kullanabilirsiniz.

İnsanların sahip oldukları bilgi birikimlerinde bir boşluk sezdiklerinde kendilerini yoksun kalmış hissederler. Bu durumu, bilginin ufak bir kısmını vererek sağlayabilirsiniz. İnsan konu hakkında ufak bir bilgi edindiğinde bu bilginin tamamını elde etme ihtiyacı duyacaktır. Bunu aklınızda tutarak başlıklarınızda insanların merakını uyandıracak, konunuzun tamamını da ele vermeyecek şekilde başlıklar hazırlayabilirsiniz.

Olumsuzluk, Olumlu Geri Dönüş Sağlar

Herkes “en iyi”, “harika”, “en büyük” gibi kelimelerin başlıklarda etkili olduklarını bilirler fakat bazen bu kelimelerin “en kötü” gibi olumsuz halleri daha etkili olabilirler. Bunun sebebi olumsuz kelimelerin beklenmedik kelimeler olmaları ve bu farklılık yüzünden merak uyandırmalarıdır. Ayrıca olumsuz kelimeler insanların güvende olmadıkları mesajı veren oldukça dikkat çekici kelimelerdir. “Yapmayın”, “dur deyin”, “sakının” gibi kelimeler insanların yanlış bir şey yapıp yapmadıkları konusunda meraklarını uyandıracak kelimelerdir.

Peki, Ama Nasıl?

Birçok yazar “nasıl” kelimesi ile başlayan bir başlığın kötü olamayacağı konusunda hemfikirdirler. Bu da büyük ihtimalle daha bilgili olmak isteyen okuyucular sayesinde olmaktadır. Bununla beraber insanlar gerçekten bilgi edinmek istemiyorlar. İstedikleri şey öngörü kabiliyeti ve hayatlarını bir düzene yerleştirmektir. Herkes kendi dünyasının kontrolünü ele geçirmek ister. İşte bu yüzden hayatlarını düzene sokabileceklerini ve algılarını geliştirmeyi vaat eden ipucu, kural, fikir, yasa ve sistemlere ulaşmak ister. Yani daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, okuyucunun sorduklarını başlık olarak kullanın.

Sayılar, Rakamlar, Hesaplamalar

Rakamların işe yaramasının sebebi insanların öngörü yapmayı sevmeleri ve kesin olmayan şeylerde hazzetmemeleridir. Rakamlar insanların ne ile karşılaşacaklarını bilme ve beklentilerini yönetme konusunda insanlara yardımcı olurlar. Bununla beraber başlıklardaki rakamların büyümesi yazının daha fazla yayılmasına katkıda bulunuyor gibi görünüyor.

Okuyucudan bahsetmek

Başlık içerisinde “sen” veya “siz” sözcüğünü ve ikinci tekil şahıs eklerini kullanmak önemlidir. Böyle bir başlık okuyucuya “kendisine seslenilmiş” hissi vermektedir. Bu da dikkatleri çeker çünkü beynimiz problemleri çözmek üzere programlıdır. Sorunları bulmak ve çözmek insanların içgüdülerinin bir parçasıdır. Bu nedenle okuyucu, başlıkta kendisinden bahsedildiğinde “Bu yazı benim için!” diye düşünerek yazınızı okumak üzere sitenize yönelir.

Bu ayrıca insanların ilgi ve alakalarını da beslemektedir. Diğer bir deyişle okuyucularınızın arzu, istek ve duygularından bahsettiğiniz zaman okuyucunun aklındaki “Burada beni ilgilendiren ne var?” sorusuna da cevap vermiş olursunuz.

Ölçülebilir ve Gerçekçi Olun

Okuyucu tarafından ölçümlenebilir somut gerçekler, özellikle kafamızda resim oluşmasını sağlayanlar epey ilginçtir. Şekiller araştırmayı ima eder ve yazarın geçerliliğini artırır. Her türlü özgün çalışma; sayılar, isimler, örnekler, yansımalar, açıklamalar, başlıklar, sonuçlar vb. Başlıktaki detaycılık, makalenizin derinliğini belirler. Ayrıca, yeterince detaylı olduğunuzda bu okuyuculara tıkladıklarında neye ulaşacakları hakkında net bilgi sağlar. Yazınız bir öngörü ise bunu bildirin, kesin bilgi ise belirtin.

İnfografik gibi ilgi çeken yaklaşımlar

Aslında içeriğin görsel olarak sunulduğu makaleler olmasına karşı, bazen içerik ilgiyi çekmese bile yazının infografik sunum olması okuyucuyu yazıya çekecektir. Çünkü okumaktan çok resimlere bakmayı seven bir kitle her zaman olacaktır. Bu kitlenin içeriğinizle ilgilenmesi için başlıkta kesinlikle [infografik] ibaresinin olduğuna emin olmalısınız.

Sosyal medya #mention kullanımı

Kullanıcı açısından mention içerisine alınan yazı ilgi çekici olabilir veya olmayabilir ama bunun kullanımı temel olarak arama motorlarında ve sosyal medyada arama yaparken mention kullanımının mümkün olması ile alakalı bir durumdur. Sonuçta doğru kelime grubuna verilecek mention, makalenizin önce görünmesini sağlayacak ve sizi okuyucu ile daha çabuk buluşturacaktır. Bu durumda hali ile makalenizin daha görünür olmasını sağlayacaktır.

Sonuç

Bu tarz püf noktaları kullanmaya başladığınızda yöntemlerin bir süre çok iyi çalıştığını fark edeceksiniz fakat zamanla bu püf noktalarla elde edeceğiniz verim düşecektir. Endişe etmeyin, başka yollar deneyin ve okuyucuların merakını uyandıracak yeni yöntemler araştırın. Denemeyi sevin, eğlenceli olmaya çalışın ve test etme hususunda gözünüzü budaktan sakınmayın.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!