SEO nedir?

seo

Arama motoru optimizasyonu (SEO) iş dünyasında çokça kullanılan bir terimdir, ancak birçok kişi bunun ne anlama geldiğini gerçekten anlamaz. SEO’nun ne olduğunu bilmiyorsanız, kendi işinizi büyütme veya SEO’yu bilen ya da en azından bilmesi gereken rakiplerinize karşı avantaj elde etme fırsatını kaçırıyor olabilirsiniz. İşte ne demek istediğimiz:

Birçok kişi SEO’yu duymuştur ancak ne olduğunu bilmemektedir. “Arama motoru optimizasyonu” terimi tanıdık gelse de, anlamı genellikle yanlış yorumlanır. Search Engine Journal’da SEO’nun tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak bir tanım sunuyoruz.

SEO, web sitelerinin işletmeleriyle ilgili belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleri için arama motorlarında görünürlüklerini artırmak için kullandıkları teknikleri ifade eder. Arama motoru optimizasyonunun (SEO) amacı, potansiyel müşterileri doğrudan web sitenize getirerek satın almalarını veya işletmenize fayda sağlayacak diğer eylemleri gerçekleştirmelerini sağlamaktır.

SEO’nun ne olduğunu bilmiyorsanız, bir iş bulmanız veya mevcut bir iş için değerlendirilmeniz daha zor olacaktır.

İnterneti etkili ve verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız SEO’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

SEO hakkında bilgisi olmayan meslektaşlarınıza ve rakiplerinize karşı size avantaj sağlayabilir.

Eğer bir SEO uzmanıysanız, rakiplerinize karşı avantaj elde edebilirsiniz.

  • Google arama sonuçlarında ve Google ile aynı algoritmayı kullanan diğer arama motorlarında bulunma şansınız daha yüksek olacaktır. Bu, web sitenize daha fazla trafik alacağınız ve müşteri veya müşteri olabilecek daha fazla kişi tarafından görüleceğiniz anlamına gelir.
  • Web siteniz için daha iyi bir sıralama, daha fazla para kazanmanıza da yardımcı olabilir. İnsanlar başka birinin belirli bir ürün veya hizmeti kullandığını görürse, kendilerinden önce kullanmış olan diğer kişilerin iyi yorumları nedeniyle onu da kullanmak isteyebilirler (ve bu yalnızca zaten yüksek bir sıralama olduğunda gerçekleşir).
  • Son olarak, daha iyi sıralamalara sahip olmak, SEO stratejilerini bilmeyen ancak yine de satış / kar / gelir yaratma gibi işle ilgili şeyler söz konusu olduğunda oyunlarının zirvesinde kalmak isteyen diğer işletmelerden daha hızlı büyümek anlamına gelebilir

SEO hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Etkin bir şekilde kullanabilmek için SEO hakkında bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin Google ve Bing gibi arama motorlarında daha kolay bulunmasını sağlamanın bir yoludur. Etkili bir şekilde kullanmak için SEO hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir:

  • Arama motoru optimizasyonu, insanların işletmeniz/organizasyonunuz veya ürünleriniz/hizmetleriniz hakkında bilgi bulmasına yardımcı olur.
  • Ayrıca, kullanıcıların sitenizde veya şirketinizin web siteleri ağında aradıklarını kolayca bulabilmeleri için ilgili içeriğin arama sonuçları sayfalarının en üstünde çıkmasını sağlar.
  • İnsanlar çevrimiçi bir şey aradıklarında, arama çubuğuna ne yazdıkları, sonuçlarının Google’ın algoritması tarafından nasıl sıralanacağını belirler – ancak bu sıralama sürecinde tüm kelimeler eşit değere sahip değildir.* Dolayısıyla, “müşteri hizmetleri” veya “_____ nasıl çalışır” gibi belirli bir anahtar kelime öbeği istiyorsanız, bu terimlerin web sitenizdeki her sayfada bir yere (veya tercihen birden çok kez) dahil edilmesini isteyeceksiniz.

SEO hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir: Bu, işletmenizin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olabilir.

Sonuç olarak şu söylenebilir: Eğer işinizi büyütmek istiyorsanız, SEO hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Kendinize “Neden? İşletmemin buna ihtiyacı olup olmadığını nasıl bilebilirim?” diye soruyor olabilirsiniz.

Cevap basit: Çünkü işletmenizin başarılı olmasına ve büyümesine yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır.

Doğru bilgi ve uzmanlıkla, arama motoru optimizasyonu (SEO) web siteniz için daha fazla trafik oluşturmanıza yardımcı olabilir, bu da şirketiniz için daha fazla satış ve potansiyel müşteri şansını artırır. Sadece büyük şirketler için değil, daha küçük şirketler için de işe yarar!

İşinizin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olabilir: İnsanların Google ve Bing gibi arama motorlarından istedikleri bilgileri, çok fazla zaman alan işlerle uğraşmak veya reklam için para harcamak zorunda kalmadan almalarına yardımcı olur.

SEO, işletmenizin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olabilir: İnsanların Google ve Bing gibi arama motorlarından istedikleri bilgileri çok fazla zaman alan işler yapmak veya reklam için para harcamak zorunda kalmadan almalarına yardımcı olur.

SEO web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur

Arama motoru optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmenin önemi abartılamaz.

SEO, dijital pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Bu sayede işletmeniz için daha fazla trafik, daha fazla potansiyel müşteri ve nihayetinde daha fazla satış elde edebilirsiniz. SEO hakkında henüz hiçbir şey bilmiyorsanız, öğrenmeye başlamanın tam zamanı!

Daha önce hiç SEO yapmamış olmanız önemli değil – yeni başlayanların ipuçlarını öğrenmelerine yardımcı olacak pek çok kaynak mevcut. Öğrenmenin en iyi yolu kendiniz yapmaktır; kendi web sitenizde bazı deneyler yapın ve neler olduğunu görün.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!