SEO İçin Metin Yapısı Neden Önemlidir?

SEO için metin yapısı neden önemlidir?

Sitenizdeki metinlerin yapısı SEO için önemlidir. İçeriğiniz açıkça yapılandırılmışsa, Google’da iyi sıralama şansınız daha yüksek olacaktır.

İnsanlar bir metni nasıl tarar?

İnsanlar bir şeyi okuyup okumamaya karar vermeden önce bir metni tarama eğilimindedir. Başından sonuna kadar okumaya başlamadan önce metninizin ne hakkında olduğunu bilmek isterler.

İnsanların bir metni tararken özellikle baktığı veya okuduğu bazı bölümler vardır. Bir metnin ilk paragrafı gibi başlıklar ve alt başlıklar da gerçekten önemlidir. Ancak, her yeni paragrafın ilk cümleleri de tarayıcıların dikkatini çekiyor.

Google bir metni nasıl tarar?

Tıpkı insanların metinleri belirli bir şekilde taraması gibi, Google da öyle. Google’ın sıralaması için metin yapısını nasıl kullandığına dair 3 örnek vereyim:

  1. Google, bazı patentlerinde anlamsal yakınlık gibi sıralama sinyallerini tanımladı. Anlamsal yakınlık, bir metnin biçimlendirmesini dikkate alırken, bir metindeki ilgili kelimelerin yakınlığını ifade eder. Kelimelerin anlamsal yakınlığını anlayabilmek için metninizin yapısı açık olmalıdır.
  2. Başka bir Google patentinde, ” makul sörfçü “, Google açıkça başlıklar hakkında konuşuyor. Belirli anahtar kelimeleri içeren başlıklar, belirli bir sayfanın konusu için önemlidir.
  3. Hummingbird güncellemesiyle Google, eş anlamlıları tanımada çok daha iyi hale geldi.

Metni anlamak için bir metnin yapısını kullanmayı ima eden daha fazla patent var. Google, zamanla içeriği analiz etmede çok daha iyi hale geldi. Ne kadar iyi yazarsanız, Google’ın içeriğinizi anlaması ve dolayısıyla sıralaması o kadar kolay olur. Artı, Google dili gerçekten anlamak için çok çalışıyor. Örneğin, 2019’da Google, daha alakalı sonuçlar sunmak için Google’ın dili daha iyi anlamasına yardımcı olan bir Doğal Dil İşleme (NLP) modeli olan BERT’yi tanıttı.

Net bir yapıya sahip makalelerin düzenlenmesi, başka bir nedenle de sıralama üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. İyi yapılandırılmış metinler daha düşük hemen çıkma oranlarına ve sosyal medyanın ilgisini çekme şansına sahiptir. Bu, kendi içinde daha yüksek sıralamalara yol açar.

Doğal Dil İşlemeDoğal Dil İşleme (NLP) modeliNLPSEO İçin Metin

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!