Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Mobil uyumlu web sitesi ile firmaların kendilerini en iyi ve hızlı bir şekilde tanıtmaları günümüz şartlarında çok kolaydır. Önceden gazetelere verdikleri ilanlar ile firmalarını ve yaptıkları işlerini tanıtanlar artık yaptırdıkları bir web sitesi ile dünyanın bir ucundaki kişilere bile kolaylıkla ulaşıp firmalarını tanıta biliyorlar. Düşük bir bütçe ile az sayfalı bir kurumsal web sitesi sahibi olarak işletmenizi geniş internet dünyasına taşıyabilirsiniz.

Web Sitesi Yapılması İçin Neler Gereklidir?

Bir web sitesine sahip olmak için öncelikle işini iyi yapan bir firma veya freelance olarak çalışan biri ile anlaşmanız gerekiyor. Bu işlemlere başladıktan sonra firmanıza uygun bir alan adı ve hosting satın alarak internet dünyasına ilk adımınızı atmış olacaksınız. Karşı tarafın hazırladığı web siteniz hosting bölümüne yüklenerek internet dünyasına taşınmış olacaktır.

 Web Sitesinde Mobil Uyumluluk

Önceki zamanlarda telefonlar çok gelişmediği için yapılan internet siteleri sadece bilgisayar ortamındaki çözünürlüklere göre hazırlandığından mobil uyumluluğu aranmıyordu. Ancak gelişen teknoloji ve telefonların artık bilgisayarların yerini alması ile mobil versiyonlu web siteleri aranır oldu. Eğer size özel olarak hazırlanan siteniz mobil versiyona uyumlu değilse telefon ve tabletlerden görünürlüğü bilgisayardaki kadar anlaşılır olmayacaktır. Web sitesi sahibi olmaya karar verdiyseniz sitenizin aynı zamanda mobil versiyonlu olması gerektiğini de yazılımcınıza bildirmenizde fayda var.

 Mobil Versiyon Nasıl Yapılır?

Bir sitenin mobil versiyonlu olması için css dosyalarında telefonların veya tabletlerin çözünürlüklerine göre kodlamalarının yapılması gerekir. Örnek olarak bir bilgisayarın ekran çözünürlüğü 1024 piksel ise telefonun görünürlüğü 760 piksel, tabletin görünürlüğü 900 piksel olacağından tüm css dosyalarında bu çözünürlük ölçüleri esas alınarak kodlamaların yapılması gerekiyor.

Bu kodlamalarda logonun bilgisayardaki en boy ölçüsü ile telefondaki boy en ölçüsü farklı boyutlarda yazılması gerekiyor. En basitinden bilgisayarda yer alan sitenin menü başlıkları telefonda bilgisayardaki gibi yer alamaz. Kullanıcı telefondan giriş yaptığı zaman yazıların boyutlarının okunabilir, resimlerin yeteri büyüklükte yer alması gerekir. Bu nedenle mobil versiyon ile bilinen sistemler artık tüm web sitelerinde yer alıyor.

Hazır Kodlamalar İle Yapılan Web Siteleri

Sıfırdan yapılan kodlamalarda mobil versiyon için css lerin tek tek yazılması gerekir. Sıfırdan yapılan web siteleri oldukça maliyetli olduğu için çoğu web tasarımcısı wordpress sistemini kullanarak müşterilerinin ihtiyaçlarına karşılık veriyorlar.

Dünya genelinde bilinen admin panelli wordpress sistemi için hazırlanan hazır temalar ile tasarımcılar ve yazılımcılar sıfırdan mobil versiyon yazmakla uğraşmazlar. Bu sayede yapacakları web sitesine daha makul fiyatlar vererek müşterilerinin taleplerini doğru yönde karşılarlar.

Google Mobil Versiyonlu Sitelere Öncelik Tanır mı?

Mobil versiyonlu bir site veya normal kodlanmış bir site arasında sıralama yapmak gerekirse, google gibi arama motorları önceliğini mobil versiyonlu olan sitelere verir. Mobil versiyonlu olmayan seo hizmetli bir web sitesi bile mobil versiyonlu bir web sitenin sıralamasını geçemez.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!