Kullanıcı Odaklı Web Tasarımı

Kullanıcı Odaklı Web Tasarımı

İlk önce siz değerli okurlamıza şöyle bir soru yönelterek yazımıza başlamak istiyorum. İnternet üzerinde gezinirken herhangi bir web site içerisinde aradığınızı kolay bir şekilde bulabiliyor musunuz? Yapmak istediğiniz işlemi hızlı bir şekilde yapabiliyor musunuz? Yoksa aradıklarınızı bulamadan bulunduğunuz siteyi kapatıp, bulmak istediğiniz bilgiyi farklı sitelerde arama yoluna gidiyor musunuz? Sorduğum bu sorulara cevabını evet ise bu durum tamamen kullanıcı odaklı web tasarım ile doğru orantılı olduğu içindir. Hepimizin vakti oldukça değerlidir. Bu nedenle herhangi bir sitede aradığımız bir bilgiyi hızlı ve kolay bir şekilde bulamadığımız zaman bir iki defa tıkladıktan sonra siteyi kapatma yoluna gideriz. Web siteleri tasarlanırken kullanıcı odaklı tasarım yerine daha çok dış görünüşe ve tasarıma önem veren siteler bu tür sorunlar ile sık sık karşılaşmaktadır. Bu nedenle sitenize erişim sağlayan kullanıcılara kaliteli içerikleri sunarak kullanıcıların istedikleri herhangi bir bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilmelerine imkân sağlamanız gerekmektedir.

İyi Bir kullanıcı Odaklı Web Sitesi İçin Ne Yapılmalı?

Sitenizi kullanıcı odaklı web tasarımı ile tasarlamak için öncelik yapmanız gereken ziyaretçi profili çizmeniz gerekmektedir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılarına genel bir prototipini oluşturmalısınız. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizi hangi duygu ve düşünceler ile ziyaret ettiklerini sitenizde hangi bilgileri aradıkları gibi birçok konuyu belirlemeniz gerekmektedir. Bunun sonucunda kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bu tür çalışmalar yapmadan önce kullanıcılarınız ile iletişim kurmalısınız. Kullanıcılarınızın siteyi nasıl kullandıklarını bilmenizde fayda olacaktır. İyi bir tasarım yapmalısınız yaptığınız tasarım kullanıcılarınızı asla yanlış bir düşünceye sevk etmemesi gerekmektedir. Siteleri ziyaret eden kullanıcılar okumak yerine taramayı tercih ettikleri için sitenizin ana özelliği işlevsel olması gereklidir. Yazımızda belirttiğimiz gibi sitenizi dış görünüşüne göre kusursuz bir şekilde tasarlamak sitenizin kullanıcılarınız tarafından çok beğenileceği anlamın gelmez sitenizi tasarlarken en önemli husus kullanıcı odaklı web tasarımı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kullanıcı kitlenize yönelik tasarım çalışmaları ile sitenizi kusursuz bir hale getirerek müşterilerinizin güvenini ve hoşgörüsünü kazanabilirsiniz. Bu sayede daha çok müşteriye erişim imkânı bulabilirsiniz.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!