İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

İnternet sitesi nasıl kurulur sorusunu sormak son dönemde oldukça moda olmuş durumda. Herkes bu işin kolay bir şekilde yapıldığını düşünmektedir. Ancak bir web sitesi oluşturmak kolay olsa da sitenin içeriği, paylaşımları, telif hakları, paylaşılan içeriğin özgünlüğü gibi birçok dikkat edilmesi gereken durum var. İnternet sitesi kurmaya karar vermeden önce bunlar hakkında araştırma yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

İnternet sitesi kurmak için öncelikle bir domain ve hosting hizmeti satın almanız gerekiyor. Domain, internet sitenizin alan adıdır. Bu kelimeler kulağınıza birkaç kere gelmiştir. Bunlar nedir?

Hosting ve Domain Nedir?

Örneğin Kolay bilgi isimli bir internet sitesi kuracaksınız. www.volkanınsitesi.com yani web adresiniz sizin alan adınızdır. Hosting ise sabit olmayan bir depolama diskidir. Bu şu demek oluyor; Sizin web sitenizde hazırlamış olduğunuz içerik ve tasarımlar belirli bir yer kaplar. Bunu internet ağında web sitenizin sağlayıcısı verileri depolar. Yani hosting satın almak sitenizin 7/24 açık kalmasını ve sürekli trafiğe açık olmasını sağlar.

İnternet Sitesini Hangi Firmalardan Satın Almalıyım?

Satın alma işlemi gerçekleştirirken bilindik ve yaptığı işi layıkıyla yapan bir firma seçmenizde fayda var. Ucuz olması nedeniyle bazı sitelerden alış işlemi gerçekleştirmek isteyebilirsiniz fakat bu konuyu iyi araştırmazsanız dolandırılabilirsiniz.

Biraz araştırma sonucu bu firmalarla ilgili az çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Benim size tavsiyem 4-5 tane herkesçe bilinen ve çoğu insanın tercih ettiği siteyi fiyatlarına, sağladığı hizmete, depolama boyutlarına kadar analiz ediniz. Godady, Natro, Güzel Hosting gibi sitelerden alan adı ve hostingi temin edebilirsiniz.

İnternet Sitesi Yönetmek İçin Hangi İçerik Üretim Aracını Kullanmalıyım?

İçerik yönetim aracı olarak WordPress tercih etmenizde fayda var. Bu program sitenizin içerisinde var olan bileşenleri, Blogları, sayfaları ve aklınıza gelecek web siteniz ile alakalı birçok tasarımı yönetmenizi sağlar. Dünyada aktif olan web sitelerinin % 30-40 ‘ı Wordpess altyapısı ile yönetilmektedir. Zaten bu programı kullanmazsanız kod yazmanıza yani teknik bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu da kolay bir iş olmadığı için kesinlikle WordPress kullanmanızı tavsiye etmek en doğrusu olacaktır.

 

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!