İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Nasıl Belirlenir?

internet sitesi kurma maliyeti

Bir freelance web tasarım uzmanı olarak müşterilerimden gelen sorular ışığında en çok merak edilen konulardan birisi olan internet sitesi kurma maliyeti nasıl belirlenir sorusuna bu yazımda ayrıntılı açıklama getirmek istiyorum. Günümüzde web sitesi kurmak isteyen birçok kişi öncelikli olarak araştırmalar yapmakta ve bu alanda gerek web tasarım firmaları, gerekse de bireysel web tasarım uzmanları ile görüşerek proje planlaması yapmaktadırlar. Bu noktada 12 yıllık deneyimler ışığında web tasarım hizmeti almak isteyenlerin kafasını en çok meşgul eden konulardan birisi olan web sitesi kurma maliyeti ve bu maliyeti oluşturan etmenleri açıklamak isterim.

Web sitesi kurmak günümüzde tam anlamıyla bir serbest piyasa kurgusu üzerinden işlemekle birlikte gözlerden kaçmaması gereken sabit maliyetler bulunmaktadır. Öyle ki, web sitesi kurmak isteyen birçok kişi, örnekle açıklanacak olursa kurumsal bir web tasarım hizmeti için teklif almaya kalktığında içinde bulunduğumuz 2022 yılında 200 TL ile 20.000 TL GİBİ tutarlar arasında değişen teklifler ile karşılaşabilmekte. Son derece afaki olan bu durum müşterilerin kafasında büyük soru işaretleri oluşturabilmektedir.

Verdiğim örnekte açıkça görüşebilen fiyatlarda olduğu gibi orta seviye hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir internet sitesinin minimum internet site kurma maliyetini (işçilik hariç) açıklamak isterim.

2022 Web Site Kurma Maliyeti Örnek Proje

Proje Açıklaması: Hizmet sektöründe faaliyet gösteren x firması kurumsal görünümünü iyileştirmek amaçlı web sitesi kurmak istemektedir. 20 farklı alanda hizmet sunan firma aynı zamanda bu hizmetleri web sitesinde müşterilerine içerik olarak sunmak istemektedir.

Bu noktada hizmet kalitesi, fiyat gibi birçok unsuru göz önüne alarak web tasarım firmaları ve uzmanları ile görüşerek en uygun koşullarda internet sitesini tasarlatmak istemektedir. Alınan tekliflerde fiyatlar 300 TL ile 10.000 TL aralığında değişkenlik gösterdiği için web tasarım yaptırmak isteyen firmanın kafasında büyük sorunlar oluşmaktadır.

Proje Maliyeti: X firmasının kurmak istediği web sitesi için düşük maliyetli olması açısından WordPress tercih edilerek, proje ilerletilmek istendiği durumda tasarım bedeli ve emek gibi faktörleri hesaba katmadan oluşacak maliyetler şu şekildedir.

 1. 1 yıllık alan adı (Domain) ücreti ortalama 100 TL
 2. 1 yıllık hostik ücreti ortama 300 TL
 3. Premium WordPress tema ücreti ortalama 750 TL
 4. İsteğe göre alınabilecek ortalama 1 adet premium eklenti ücreti ortalama 500 TL
 5. Web sitesine eklenecek içerik bedelleri ortalama 750 TL

Yukarıda belirtmiş olduğum üzere en düşük maliyetler baz alınarak hesaplandığında web sitesi kurmanın sadece işi alan web tasarım firması yada uzmanına maliyeti 2400 TL’ye tekabül etmektedir. Bu noktada önemle belirtmek isterim ki, ödenen ücretlerin içerisinde web tasarım için çalışacak olan kişinin alacak olduğu tasarım bedelleri dahil değildir. Bu yüzden internet sitesi kurma maliyeti konusunda meraklanan ve ilk kez web sitesi kurmak isteyenlerin bu maliyet hesabından haberdar olmaları web projelerinde uzun soluklu başarı için son derece önemlidir.

Örnekten de anlaşılacağı üzere günümüzde 1000 TL gibi tutarlara profesyonel anlamda web sitesi kurmak neredeyse imkansız noktasındadır. Açıklamayı okuyan birçok kişi ise, bu maliyetler altında düşük fiyatlı web tasarım hizmetinin nasıl sunulduğunu ve web sitesinin kurulumunun ardından karşılaşılabilecek olumsuzlukları merak etmektedirler. Çok düşük ücretler ile web tasarım hizmeti satın alanların karşılaşabildikleri sorunları, sizlerle birlikte karşılaştığım olaylar ışında kısa özetlemek gerekirse;

Çok düşük web fiyatlara web sitesi nasıl kuruluyor?

Yukarıda bahsetmiş olduğum maliyetlerin altına web sitesi kurulumu mümkün. Ancak bu noktada karşılaşılabilecek olası sorunlar konusunda web tasarım hizmeti almak isteyenlerin bilinçli olması oldukça önemlidir. Düşük maliyetli web sitesi kurulumunda maliyetleri kısmak adına uygulanan yöntem genellikle aşağıdaki şekilde olmaktadır.

 1. Alan adı belirtilen ücretlerde satın alınır. ( Bu noktada herhangi bir maliyet düşüsü söz konu değildir.
 2. Web hosting ücreti müşteriye özel alınmaz. Web tasarım firması yada uzmanının paketinde diğer siteler ile birlikte yayına alınır. Bu noktada hosting maliyeti minimize edilese de müşteri açısından ilerleyen süreçlerde sorunlar görülebilir. Bu konuda müşteri internet sitesi web tasarımcı firma yada uzmanın sunucusunda yayın yaptığı için olası kesinti sunucuda ki yoğunluk gibi durumlarda zaman zaman uzun kesintiler yaşayabilmektedir. Web tasarım hizmetleri konusunda geçmişte deneyim yaşamış birçok kişi ile yaptığım görüşmelerde ortak sorun olarak, web hosting hizmetinin ayrı olarak alınmamış olmasına binaen, düzenli web sitelerinin kapanması sorunu gündeme gelmektedir.
 3. Örnek projede belirttiğim üzere sistem planlaması olarak alt yapı WordPress belirlenmişti. Bu noktada binlerce ücretsiz WordPress teması arasından projeye uygun bir tema seçilerek, proje ihtiyaçları karşılanabileceği gibi premium temalar ile çok daha verimli bir internet sitesi kurulabilmektedir. Ücretsiz olarak sunulan wordpress temalarının kullanımı ile kısıtlı özellikler ile web tasarım maliyetleri tabikide azaltılabilir ancak premium temalarda yapılan bir takım hileler ile işler içinden çıkılmaz bir hale dönüştürülebilmektedir. Yazımın üst bölümünde belirttiğim üzere, ortalama olarak 750 TL satın alınabilecek wordpress temaları, piyasada Null ( Lisansı kırılmış) olarak isimler ile ücretsiz olarak indirilmekte ve sistemlere kurulmaktadır. Bu temaları dağıtan kişiler genellikle tema dosyalarına bir takım zararlı kodlar entegre etmekte ve uzun vadede sitelerin zararlı yazılımlardan dolayı kapanması, google indexlerinin silinmesi gibi birçok farklı olaya sebebiyet verebilmektedirler. Yine danışmanlık hizmetine başladığım birçok müşterim ile ilk tanışmamızın bu sebepler ile olduğunu açıkça belirtmek isterim. Bu yüzden proje maliyetinde tasarruf edilmeye çalışılırken, ileride siteninin büyükl zararlar görmesine hatta baştan tasarlanmasına sebebiyet verecek bu konudan kaçınma konusunda müşteriler doğru bir şekilde bilinçlendirilmelidir.
 4. Web tasarım uzmanına ödenen emek bedeli de web sitenizin maliyeteni belirleyen önemli unsurlardan birisidir. Bu noktada web tasarım uzmanlarının zamandan para kazandıklarının bilinçinde olmak gereklidir. Örneğin, profesyonel hiçbir uzman 1 haftalık çalışması sonucu üretebileceği bir işi 200 TL gibi tutarlara yapmak istemeyecektir. Ayrıca, web tasarım firma yada uzmanının hizmet bedelinde yapılan her düşüş firma yada uzmanı daha fazla iş almasına sebebiyet verecek, projenizin tasarımına ayrılan sürenin düşmesine dolayısıyla web sitesi kalitesinin düşmesine sebebiyet verebilmektedir.

Yukarıda tek tek sıraladığım üzere web tasarım hizmeti almak isteyen birçok firma yada kişi bu etmenleri göz ardı ederek; uzun vadede altından kalkılamayacak sorunları olan web tasarım projelerine bilmeden dahil olabilmektedirlerler. Bu yüzden web tasarım maliyetlerini belirlerken yukarıdaki faktörlere dikkat etmeniz, bu alanda yakalayacak olduğunuz başarıların ilk adımıdır.

 

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

1 Yorum. Yeni Yorum

 • Seda Güngör
  Nisan 21, 2022 4:49 am

  Merhaba. Bir teknik servis ofisimiz var. İnternet sitesi kurma maliyeti konusunda bilgi alabilir miyim Volkan bey. Teşekkürler.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!