Hubble Teleskobu Astronomik Devrim Midir?

Hubble Teleskobu
Hubble Teleskobu

Astronomi kısaca ve Türkçe tanımıyla gök bilim demektir. Bu kelime köken olarak Yunancadan gelmiştir. ‘’Astronnomos’’ (yıldız yasası anlamına gelir.) Bu bilim adından ve anlamından da anlaşılacağı gibi; yıldızları, yıldızlar arası maddenin bileşimini, kökenini ve uzaklığını, evrimini inceler. Ayrıca gök cisimlerinin tümünün kökenini, hareketini ve evrimini de inceler.

Astronominin Kısa Tarihçesi

İnsanlık tarihiyle eşdeğer tarihe sahip olan astronominin ilk edinimleri Babillere dayanır. Babiller astronomi konusunda o zamanlar çok yönelmiş ve bizim bugün bildiğimiz takımyıldızlarını tanımlayıp, gök olaylarının bir düzen içinde tekrarı esasına dayalı bir takvim oluşturmuşlardır. Bundan sonraki gelişmeleri Eski Yunanlar devam ettirip, evrenle ilgili (onun düzeni ve yapısı hakkında) kuramlar geliştirdiler. Pythagoras bu konuda önemli adımlar atmıştır.

Astronomi

Uzay Teleskobu Nedir?

İnsanlık dünyaya gönderildiğinden bu güne kadar gökyüzünü ve gök cisimlerini merak etmiştir. Hatta yeri geldi güneşten korktu ona taptı, ay çıktı ona da taptı. Merak etmenin de etkisi ile ve bilimin de gelişmesi ile insanlık gök cisimlerini araştırmak için işe koyuldu. 1600’lü yıllarda ünlü fizikçi Galileo teleskopla uzayı ve gök cisimlerini izleyip, inceleyen ilk insandır. Bundan sonraki yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha etkili ve daha büyük çaplı teleskoplar yapılmaya başlandı.

Hubble Uzay Teleskobuna Doğru

1940’lı yıllarda 32 yaşındaki astrofizik doktoru Lyman Spitzer çok net görüntü alabilme düşüncesi ile uzaya teleskop bırakma fikrini ortaya attı. Fakat o zamanlarda uzaya roket dahi fırlatılamadığı için bu fikir ilk başta çılgınca idi. O günler bu sadece hayal olarak kaldı. Bu hayalin gerçeğe dönüşme safhası 1970’li yıllara denk gelmektedir. NASA ve ESA’nın ortak çalışmaları başladı. Bu çalışma yaklaşık 20 yıl sürdü. 1990’lı yıllarda 5 astronotun içinde bulunduğu bir uzay mekiği, Hubble uzay teleskobunun dünya yörüngesine oturmasını sağladı. Edwin Powell hubble adlı ünlü astronomun anısına bu teleskoba onun adı verildi. (Hubble)

Hubble

Astronomik Devrim ‘’Hubble Uzay Teleskobu’’

Bu teleskobun astronomik bir devrim oluşu, fikrin ilk ortaya çıkışından beri ortadadır. Çünkü insanlığın başından gelen uzay merakı yüzyıllarca devam etmiş, teknolojinin de bu merakı gidermesi söz konusu olunca ortaya böyle bir icat çıkmıştır. Bu teleskop sayesinde; güneş sistemini araştırabiliyor, evrenin yaşını ölçebiliyor ve en önemlisi yıldızların, galaksilerin ve gezegenlerin gizemlerini ölçebiliyoruz. Bu da demek oluyor ki koskoca evrende yalnız olup olmadığımızı araştırabiliyoruz. Sadece bu bile başlı başına astronomi için bir devrim ve uzay girişimidir.

You might also like

More Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!