Google Şanslı Ziyaretçi Anket Dolandırıcılığı Nedir ve Paranızı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

google şanslı ziyaretçi

Günümüzde dünya çapında yaşanan ekonomik krizler nedeniyle birçok ürünün fiyatında artış yaşandığına şahit olmaktayız. O ürünlerin başında da hiç kuşkusuz elektronik ürünler gelmektedir. Hepimiz elbette ki teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığının farkındayız ve bu nedenden dolayı da teknolojiye bir bakıma bağımlı bir hayat yaşıyoruz. Günlük hayatımızı kolaylaştıran bu teknolojik ürünlerin de başında tabi ki de akıllı telefonlar gelmekte. Her ne kadar günümüzde akıllı telefon konusunda artık en yenisine sahip olmak gibi ihtiyaç dışı bir takıntımız olsa da bu durum bizim akıllı telefonlara sürekli ulaşabildiğimizi göstermez. Çoğu zaman istediğimiz telefonu alabilecek maddi duruma sahip değilizdir ve çevremizdeki insanların bu imkana sahip olmalarını da kıskanırız.

İşte bizim bu durumumuzu fırsat bilen birtakım insanlar, bu duygularımızı kendi çıkarları uğruna kullanmaktan maalesef ki geri durmamaktadırlar. Son zamanlarda internette sıkça karşımıza çıkan bu dolandırıcılıkların belki de bilineni “Google Şanslı Ziyaretçi” sahtekarlığıdır. Peki Google sahte ziyaretçi dolandırıcılığı nedir ve nasıl işlemektedir?

Google Şanslı Ziyaretçi Anket Dolandırıcılığı Nedir ve Paranızı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Bir gün internette dolaşırken karşınıza aniden kaynağını bilmediğiniz bir sayfa çıkıverir. Sayfanın başlığı Google Şanslı Ziyaretçi’dir ve Google’ın ünlü arama motoru olan Chrome’nin simgesini ve adını da barındıran dört soruluk bir anketle karşınıza çıkar. Sayfanın arama çubuğu kısmına baktığınızda Google’a ait herhangi bir şey göremezsiniz fakat bu durum dikkatinizi pek çekmez çünkü Google size “şanslı ziyaretçi” diye hitap ettiğine göre özel olarak seçilmişsinizdir ve başka birilerinin de aynı bağlantıyı kullanarak sisteme girmelerini önlemek için Google’nin tek kullanımlık bir bağlantı ile karşınıza çıktığını düşünmektesiniz.

Bu durum sizi pek de şüphelendirmez ve hemen sistemin sizden ne istediğine bakarsınız. İstenen şey basittir: Google Chrome hakkında dört soru var ve sizden bu soruları çözmeniz istenmektedir. Sorular oldukça basittir ve hemen Chrome’u ne kadar sevdiğinizi, onsuz yaşayamadığınızla ilgili bir ton doğru veya yanlış şıkkı seçtikten sonra beklemeye başlarsınız. Sistem sizi bir süre beklettikten sonra karşınıza piyasadaki son model telefonlardan birini göstererek ankete verdiğiniz cevaplardan dolayı bu telefonu kazandığınızı belirtir ama sizden bir an önce telefonu almanızı aksi halde son kalan bu telefonu o sırada sisteme giren başkalarının alabileceği yönünde sahte veriler sunar. Siz de heyecanla sizden istenenleri yapmaya başlarsınız. Öyle ya piyasadaki en pahalı ve kaliteli telefonlardan biri ellerinizin arasından kaymak üzeredir. Telaşla sizden istenen ilk şeyi yapmaya başlarsınız ama bir sorun vardır. Telefonu kazanmışsınız kazanmasına ama sistem sizden ufak bir bedel istemektedir. Başlangıçta sizden Türk Lirası üzerinden bir tutar gösterir ve karşınıza çıkan mail boşluk kısmına e-posta adresinizi yazmanız halinde işlemin sonunda sizden bu tutarın kesileceği belirtilir. Tabi bu durum da sizi şüphelendirmez sonuçta kargo ücreti falan diye düşünürsünüz. Ne de olsa adamlar size piyasadaki en pahalı telefonu veriyorlar bir zahmet o kadar da olsun, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığıyla bunu da görmezden geliyorsunuz ve kendi e-posta adresinizi yazıyorsunuz. Buraya kendi e-posta adresinizi girmeniz çok önemli çünkü ileride paranızı nasıl geri alacağınızı anlatırken bize lazım olacak.

Google Şanslı Ziyaretçi Anket Dolandırıcılığı Nedir ve Paranızı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Bir sonraki sayfa sizi iyice şevklendiriyor çünkü sizden yaşadığınız evin adresini istemektedirler. Artık telefonun geleceğinden iyice emin olmuş bir şekilde adres kısmını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaya başlıyorsunuz. Hemen sonraki sayfada da ödeme kısmına geliyorsunuz. Bu bolümde sizden kart bilgileriniz istenmekte ve bankanızdan gelen bir onay mesajı veya işleminden sonra ödeme tamamlanacaktır fakat bir sorun vardır. Az önce size TL cinsinden belirtilen tutarın bir anda Euro’ya dönüştüğünü görürsünüz ve bu noktada bir karar vermeniz gerekir. Ya bu tutarı da ödeyip işlemi tamamlayacak ve gönül rahatlığıyla bir oh çekecek veya o kadar paranız olmadığı için işlemden vazgeçecek ve hayatınızın sonuna kadar acı çekeceksinizdir. Siz akıllıca davranıp parayı ödüyor ve işlemi sonlandırıyorsunuz. İşlemin sonunda size bir mail geleceği belirtildiği için maili bekler ve geldiği an hemen maili kontrol edersiniz ama bir yanlışlık vardır. Google’dan bir mail gelmesini beklerken ne olduğu belirsiz bir siteye üye yapıldığınıza dair bir mail gelmiştir. Mailde e-posta adresiniz ve bir de şifre yer almaktadır. Adı geçen siteye girdiğinizde dolandırıldığınızı anlamış fakat çok geç kalmışsınızdır. Daha sonrasında biraz araştırdığınızda bunun bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu ve birçok kişinin bu durumdan muzdarip olduğunu görürsünüz. Ayrıca Google’ın bu konu hakkındaki yazısında bu tür bir hizmetlerinin olmadığını, “Google Şanslı Ziyaretçi” ve “Google Ziyaretçi Anketi” isimli bir faaliyetlerinin olmadığını görürsünüz. Sonuç olarak artık yapabileceğiniz tek şey paranızı geri almanın bir yolunu bulmaktır ama nasıl? İşte bu makale bu sorunun cevabını vermek ve size bu konuda yardımcı olmak için yazılmıştır.

Google Şanslı Ziyaretçi Dolandırıcılığı
Google Şanslı Ziyaretçi Dolandırıcılığı

İlk olarak doğru bir e-posta adresi girmediyseniz paranızı geri almanın imkansıza yakın olduğunu söylemek isteriz. Eğer doğru bir e-posta adresi girdiyseniz o zaman işlemin ikinci adımına geçebilirsiniz. Fakat bundan önce aklınıza hemen şu gelebilir: İşlemi banka kartı üzerinden değil de kredi kartı üzerinden yaptıysanız bildiğiniz üzere kredi kartıyla yapılan işlemler dolandırıcılık tehlikesi nedeniyle yurtiçi transferlerde bir, yurtdışı transferlerde iki günlük bir provizyon sürecinden geçmektedir.

Peki provizyon ne demek?

Provizyon, kredi kartları üzerinden yapılan ödemelerin banka tarafından alınıp bekletildiği bir bölümdür. Paranız kartınızdan tahsil edilmiş fakat henüz alıcı hesaba geçirilmemiştir. Bu yolla eğer dolandırıcılık mağduru olmanız halinde provizyon işlemi son bulmadan bankanızı arayarak işlemi iptal edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Peki iş burada bitiyor mu? Hayır!  Çünkü dolandırılmamanız için kurulan bu sistem maalesef ki bu noktada size yardımcı olamamaktadır çünkü sizi dolandıran akıl, bu yola başvurabileceğinizi düşünerek sizden aldığı ücret karşılığında sizi bir siteye üye yapmıştır. Ödediğiniz ücret karşılığında bir mal veya hizmet aldığınız için de paranızı geri alamıyorsunuz maalesef.

provizyon nedir

Peki ne yapacaksınız o zaman? Cevap basit: Üye yapıldığınız siteye girip “Hesabım” bölümünden “Üyelik İptali” sekmesine basarak çıkan sayfada gerekli bilgileri doldurduktan sonra konu kısmına “Üyeliğimin iptalini ve ödediğim ücretin iadesini talep etmekteyim.” yazmanız yeterli. “Nasıl yani bu kadar basit mi?” diye düşünebilirsiniz. Sonuçta sizi dolandıran kişilerin size ücret iadesi yapacaklarını düşünmek pek de akıl kârı değil gibi görünmektedir. Ama üye yapıldığınız site büyük ihtimalle bir paravan site ve arkasında da kurumsal bir şirket bulunmaktadır. Zaten iptal talebinize de bu şirket cevap vermekte ve talebinizi alıp değerlendirerek işlemi en kısa sürede sonuçlandırmaktadır.

google dolandiricilik

Sitenin “Şartlar ve Koşullar” bölümünü okuduğunuzda otuz gün içerisinde iptal talebinde bulunmanız halinde paranızı iade edebileceklerini belirtmektedirler. Tabi ki ilk başta paranızı geri alabileceğinize ilişkin pek bir umudunuz olmuyor fakat iptal talebiniz alındığı anda işlem yapılmakta ve paranız iade edilmektedir. Eğer ödemeyi kredi kartıyla yaptıysanız iki günlük bir provizyon sürecinin ardından hesabınıza iade edilmiş olmakta tabi kendi hesaplarından size transfer yaptıkları için bir miktar transfer ücreti tıraşlanarak gelmekte ama 25 Euro’nun kur değerini düşününce pek fazla bir kaybınız olmamakta. Eğer ödemeyi banka kartınız üzerinden yaptıysanız işleminiz biraz daha uzayabilmekte.

Peki üyeliğinizi iptal etmezseniz ne olur? Üyelik işlemi için hesabınızdan her ay 25 Euro kesilmeye devam edilecektir. İşleminizi ilk aydan sonraki hangi ay iptal ederseniz o ayın ücretinin de sizden kesileceğini unutmayın. Bunun için dolandırıldığınızı anladığınız an işlemi anlatıldığı şekliyle iptal etmeniz gerekmektedir.

Buraya kadar anlattıklarımız tecrübe ile sabit olup paranızı geri aldıktan sonra tekrar böyle bir sayfanın karşınıza çıkması halinde ekran kaydıyla birlikte en yakın savcılığa, suçu işleyen şirket hakkında suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Google sahte ziyaretçi dolandırıcılığıGoogle Şanslı ZiyaretçiGoogle Ziyaretçi AnketiGoogle Ziyaretçi Anketi Dolandırıcılığı

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Cansel Bellibaşlılar
  Mayıs 18, 2021 1:03 pm

  Merhaba ben yaptım ama site ismini hatırlamıyorum bitcoinli bir şeydi ne yapabilirim şimdi?

  Cevapla
 • Bilgiler için teşekkürler.

  Cevapla
 • Bahsettiğiniz linke tıklayıp isim soyisim adres mail ve telefon bilgileri yazdık sonraki sayfada ödeme kısmına gelince herhangi bir kart bilgisi doldurmadan sayfayı kapattık bu durumda bir problem çıkar mı karşımıza acaba

  Cevapla
 • Daha demin karşıma çıktı,doğrusu görünce ilk başta gözlerim yerinden fırladı ama sonra soğukkanlı davrandım .Biraz da kuşkulandım tabi şu zamanda kim kime bedava telefon verir diye .Bir şanslı google kullanıcısı olarak :)) googledan bu anket işini araştırdım.Bunu okuyunca daha fazla tatmin oldum.Bu yazıyı yazan arkadaşa da teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!