SEO
3 Yorum

Google Florida 2.0 Güncellemesi

volkan aktaş
volkan aktaş

Bu yazımda webmaster forumlarının gündemini bir hayli işgal eden Google Florida 2.0 güncellemesi hakkında bilgi vermek ve ayrıntılara değinmek istiyorum. Hepimizin bildiği gibi Google zaman zaman arama sonuçlarını daha iyi bir hale getirmek için çeşitli algoritma güncellemeleri yapabilmekte. Bu bağlamda son olarak gerçekleştirdiği Florida 2.0 güncellemesi bir çekirdek güncellemesi olduğundan ve sıralamalarda ciddi dalgalanmalar yaşattığı için adından sıklıkla söz ettirdi. Yaşanan çekirdek güncellemesi hakkında ayrıntılı bilgilere hep beraber göz atalım.

Google Florida 2.0 Güncellemesi Nedir?

Mart’ın 2. haftasından bugüne Google sıralamalarında ciddi değişimler gözlemlemekteyiz. Konu ile ilgili Goolge tarafından yapılan resmi açıklamada güncelemenin oldukça geniş ve kapsamlı bir şekilde yapılmış olduğu aktarıldı. Güncelleme resmi olarak Mart 2019 Çekirdek Güncellemesi (The Google March 2019 Core Update) olarak kayıtlara geçse de güncelemenin adı sektörde Google Florida 2.0 güncelemesi olarak yer aldı. Bu durumun temel sebebi ise 2000’li yıllarda Google’nin algoritma güncellemesini Pubcon Florida SEO konferansına yakın tarihlerde gerçekleştirmesi ve güncellemeye Florida güncellemesi isminin verilmesinden kaynaklanmaktadır. Florida 2 güncellemesinin de Pubcon Florida 2019 ile aynı tarihte gerçekleştirmesinden dolayı güncellemeye bu isim verilmiştir.Yapılan son güncelleme ile birlikte SERP sonuçlarına göz attığımızda içerik kalitesi, site hızı gibi birçok faktörün son derece önemli bir hale geldiğini ifade edebiliriz.

Florida 2.0 Güncellemesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Yazımın başında da belirtmiş olduğum gibi güncelleme bir çekirdek güncellemesi olduğu için sıralamalarda ciddi değişikliklere yol açtığı aşikar. SERP sonuçlarında yaşanan değişimlere göz attığımda site hızı konusunda webmasterlarların geçmiş dönemde olduğundan daha fazla optimizasyon çalışmalarına yönelmelerini destekleyen bir algoritma olduğunu gözlemlemekteyim. Güncellmenin tamamem bitmesinin ardından daha da netleşecek olan bazı noktalar olsa da; Florida 2.0 sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaların aşağıdaki gibi olduğunu düşünmekteyim.

 • Tüm sitelerin içerik stratejilerini belirlerken kullanıcıların arama yaptıkları kelimelere yönelmeleri gerekmekte ve eski yazılarında da gerekli durumlarda bu revizasyonları yapmayı denemelisiniz.
 • Özellikle siteye gelen spam bağlantılar konusunda fazlasıyla dikkatli olmalı ve düzenli olarak bu bağlantıları reddetmelisiniz.
 • Site de bulunan içeriklerin tam anlamıyla kullanıcıların aradığı bilgilere değindiğinden emin olmalı hatta gerekli durumlarda yetersiz kalitede olduğunu farkettiğiniz içeriklerde no-index mata tagını kullanmayı düşünmelisiniz.
 • Site içi linkleme gibi konularda hassas davranmalı, bu linklemelerin sitenizin sektörüyle alakalı olmasına özen göstermelisiniz.
 • Sitenizin hızını mutlak suretle belirli bir seviyeye getirmeye özen göstermelisiniz.

You might also like
SEO

More Similar Posts

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar Volkan Bey,

  Florida 2.0 güncellemesinin ardından 30k ytrafikli sitemizin ziyaretçi sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı. Bu konuda özel inceleme yapma şansınız olur mu? Bir de dediklerinizi aynen uyguladığımızda eski hitlerimize dönme süremiz ne kadar olur? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 • Volkan bey peki florida güncellemesinden olumlu etkilenen sitelerin dikkat etmesi gerekenler neler?

  Cevapla
  • Volkan Aktaş
   Nisan 13, 2019 3:41 pm

   Olumlu etkilenen sitelerin dikkat etmesi gerekenler ile ilgili bir yazı aktaracağım Sefa bey. Ağustos 2018 de ki güncellemeden sonra düşüş yaşayan sitelerde genellikle bu güncellemenin ardından büyük yükselişler söz konusu.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!