En Etkili Youtube SEO Teknikleri Nelerdir?

youtube seo

Youtube SEO teknikleri birçok kişi tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Youtube her geçen gün daha çok büyüyerek oldukça geniş bir sosyal medya alanı oluşturmaya devam etmektedir.

Bu alanı doldurmak ve gelir elde etmek isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Sürekli olarak genişleyen bu alanda göz önüne çıkabilmek isteyen Youtube kanal sahipleri çeşitli teknikler uygulamaktadır. Youtube SEO teknikleri olarak sıralanabilecek bu teknikler ile Youtube sıralamalarında en yukarılarda çıkarak izleyiciye ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Youtube’da kısa bir süre içerisinde büyümek ve etkili bir içerik üreticisi olmak isteyen her kişi bu teknikleri bilmeli ve uygulamalıdır.

Youtube SEO Teknikleri

Kanal İçeriği

İzleyici ve takipçi kitlesini arttırmak ve daha çok kişi ulaşmak isteyen kişiler öncelikle Youtube kanallarını SEO’ya uygun bir şekilde düzenlemeliler. Tamamen kanal içeriğine uygun bir şekilde kanal adı, kanal açıklaması ve kanal görselleri hazırlanmalıdır. Kanalın içerisinde bulunan ya da bulunacak olan içerik kategorisine uygun bir tasarım oluşturulmalıdır. Youtube SEO teknikleri arasında en başta kanal içeriği gelmesinin sebebi ise Youtube’un her kanalı detaylı bir şekilde takip etmesidir. Örneğin Youtube, sosyal medya hesapları bağlı olan kanalları çok daha ön plana çıkartmaktadır. İnstagram, Twitter, Facebook gibi temel sosyal medya hesapları bile SEO için oldukça güzel etkiler bırakmaktadır.

Anahtar Kelime Kullanımı

Birçok içerik üreticisi anahtar kelime kullanımı hakkında pek fazla bilgi sahibi olmamaktadır. Youtube SEO teknikleri arasında oldukça önemli olan anahtar kelime kullanımı doğru bir şekilde yapıldığı takdirde muhteşem geri dönüşler sağlar.

Genel olarak içerik üreticileri anahtar kelimeleri arka arkaya sıralayarak hit çekmeye çalışmaktadır ancak bu spam oluşturmaktan başka bir şey değildir. Youtube bunu direkt spam olarak algılar ve sizin kanalınızı daha geri planda gösterir. Youtube SEO teknikleri hakkında böylesine yanlış bilgi sahibi olmak kanalınız için böyle kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Video Etiketleri ve Açıklamaları

Günümüzde birçok içerik üreticisinin pek fazla ilgilenmediği etiket ve açıklamalar, ilgili Youtube videosunun izleyiciye ulaşmasındaki yolun ne kadar süreceğini belirlemektedir. Youtube SEO teknikleri içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta burasıdır. Youtube videosunun etiketlerini girerken rastgele olarak değil doğru bir şekilde girmek gerekir. Bunun için de video konusu ile alakalı geniş bir anahtar kelime araştırması yapmak gerekiyor.

Anahtar kelime araştırması yapmak için Google hizmetlerinden biri olan Adwords’ten “Anahtar Kelime Planlayıcı” bölümünü kullanabilirsiniz. Tamamen Google’ın hizmeti olan anahtar kelime planlayıcı, anahtar kelimelerin doğru aranma sayılarını vermektedir. Burada yapacağınız anahtar kelime araştırması Youtube SEO teknikleri için kullanılabilecek düzeyde olmalıdır. Genel olarak uzun kuyruklu kelimeler seçmeniz çok daha yararlı olacaktır. Örneğin “İnternetten Para Kazanma” diye bir uzun kuyruklu anahtar kelime sizin işinizi gayet görebilecektir. Bunu gibi 9-10 tane uzun kuyruklu anahtar kelime belirleyip etiketlere girerseniz videonuz için etkili bir SEO yapmış olursunuz.

Youtube SEO teknikleri arasında olan video açıklamaları bölümü de bu seçilen anahtar kelimeler ile doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Anahtar kelimeleri arkası arkasına sıralamadan her cümleden bir tane olacak şekilde doğru yoğunlukta yayarsanız Youtube’un kolaylıkla fark edeceği sağlıklı bir SEO çalışması yapmış olursunuz. Bununla birlikte de videonuz çok daha yukarı sıralarda gözükür.

Belki de videonun izlenmesini en çok etkileyen şeylerden biri olan video görselleri de SEO tekniklerine uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. İzleyiciyi kandırmadan ilgi çekici kaliteli bir görsel hazırlamak izlenme sayısını bir hayli arttırabilmektedir. Youtube SEO teknikleri olarak saydığımız bu maddeleri doğru bir şekilde uygulamanız sizler için yeterli olacaktır.

Youtube SEOYoutube SEO teknikleriYoutube Video AçıklamasıYoutube Video Etiketleri

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!