Dış Seo Nasıl Yapılır?

dis seo nedir nasil yapilir1

SEO, İngilizce açılımı Search Engine Optimization, Türkçe manası ise Arama Motoru Optimizasyon olarak bilinir. SEO, internet adresi ya da blog sayfalarını Google benzeri arama motorları vasıtasıyla arama yapan kişilere en üst sıralarda göstermek ve internet sitesine daha fazla kullanıcıya sahip olmak için yapılan faaliyetlerin aslında hepsine verilen genel isimdir.

Genellikle Google gibi tarayıcıların üzerinden yapılan aramalarda kullanıcılar ilk çıkan internet sitesini tıklamakta ve ziyaret etmektedir. Arama motorlarında en üst sıralarda olmak daha fazla kullanıcıya ya da müşteriye sahip olmakla eş değerdir. Örneğin; blog sayfasına sahip kişiler, Google’da kullanıcılar arama yaptıklarında en üst sıralarda görünce ziyaret edecek ve sitenin daha fazla para kazanmasını sağlayacaktır. İnternet üzerinden ürün pazarlaması yapan siteler için de aynı durum geçerlidir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO da amaç, arama yapan kişiler için web sitenizi kullanımını pratik ve anlaşılır bir duruma getirmektir. Yaptığınız web sitesinin hangi kategoriler üzerine olduğunu belirlemelisiniz. Web sitesinin hangi anahtar kelimelerle alakalı olduğu ifade edilmelidir. Daha sonra Google gibi arama motorlarında web sitenin en üst sıralarda alması için kaliteli içerikler üretilmelidir.

SEO Nasıl Yapılır?

Tarayıcılarda ya da Google gibi arama motorlarında başarılı birisi olmak için SEO nasıl yapılır konuyu bilmek veya SEO Uzmanlığı alanında eğitimini almış kullanıcılardan oluşan, deneyimli ve bununla birlikte uzman SEO ajansları ile çalışmak önemlidir. Eğitimsiz ve basit şekilde yapılan bir SEO faaliyeti ancak finansal ve zaman kaybına neden olur. Bu nedenle SEO konusunda temel bilgilere hâkim olunmalı ve uzman SEO çalışmaları hakkında fikir sahibi olmak gerekir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı arama motoru optimizasyonu aşamalarının temelinde marka görünürlüğü ve popülerliğini artırmak için yapılan backlink, sosyal medya platformları ve dijital PR faaliyetleri önemli bir yer tutmaktadır.

Bütün SEO aşamalarında olduğu üzere site dışı için en uygun şekle sokma çalışmalarında da dengeli olması, üretken olması, istikrarlı olması, özgün ve kalite içerikler ve kullanıcıya yarar sağlama amaçlı olarak atılacak adımlarla arama motorunda en üst sıralara yükseliş sağlar ve özellikle online ürünleri dijital gücünü güçlendirerek SERP performansında olumlu mesajlar ve kalıcı bir etki elde edilir.

Backlink İşlemi: Sektörünüz ve kategorinizle ilgili benzer internet sitelerinden URL adresi, anahtar kelime ya da resim kullanımıyla hedef sitenize yapılan geri bağlantı işlemleridir. Hedef sitenizi üst sıralara taşımaya yardımcı backlinkler, doğru uygulandığı zaman SEO faaliyetlerine büyük faydalar sağlamaktadır.

Sosyal Medya Faaliyetleri: Sektörle alakalı önemli gelişmeleri, faaliyetleri, kampanyaları ve yeni oluşturulan web sitelerini sosyal medya hesapları ile geri bağlantı sağlayarak veya kullanmadan paylaşılan, Google gibi arama motoru sıralamalarına büyük etkiler eden bir site dışı SEO işlemidir.

Dijital PR Faaliyetleri: Marka ile ilgili sektörel itibar algısı oluşturmak, klasik ve dijital medyaya yansıyan negatif etkilerin etkisini azaltmak ve olumlu tecrübeye çevirmek için internet adresleri, blog sayfaları, sosyal medya platformları ve internette haber sitelerinde yayınlanan içeriklerdir.

Site dışı SEO faaliyetleri üretken, ilgi çekici, yarar ve değer sunan özgün içerikler üretilerek yapıldığında, hedef kitle etki alanı doğal yoldan artışa geçerek organik site trafiğini çoğaltma, Google gibi arama motoru sıralamalarında yükselme ve asıl hedef olan dönüşüm oranlarında oluşturulan hedeflere daha hızlı erişme hususlarında olumlu katkı sağlamaktadır.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!