Bu Yıl Google’da En Çok Neyi Arattık 2020?

Bu Yıl Google’da En Çok Neyi Arattık 2020

Aramalar

Bu yıl Google üzerinde yaptığımız aramaların başını EBA sistemi hakkında olan aramalar çekiyor. Türkiye’de MEB’in açıkladığı verilere göre okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimde okuyan yaklaşık olarak 18 milyon öğrenci var. Bu durum göz önünde bulundurulursa bu yıl Google’da en çok arattığımız aramanın EBA sistemi hakkında olması gayet mantıklı gözüküyor. Google üzerinde en çok arattığımız ikinci şey ise Doların kaç TL olduğu yönünde. Bu aramayı, bu yıl ülkemizde doların dur durak bilmeden yukarılara doğru tırmanmasının bir sonucu olarak gösterebiliriz. Dünyamızı sarıp sarmalayan virüs, Covid-19 aramaları ise en çok arama yapılanlarda üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncü sırada depremler hakkında arama yapılırken beşinci sırayı ise Zoom uygulaması içeriği hakkında yapılan aramalar alıyor.

Dizi

Dizi konusunda ise Google’da yaptığımız aramalarda ilk sırayı yönetmenliğini Neslihan Yeşilyurt’un yaptığı Sadakatsiz dizisi alıyor. Cansu Dere’nin başrolünü üstlendiği dizi büyük bir çıkış yaparak ülkemizde gösterime girmişti. İkinci sırayı Mucize Doktor alırken üçüncü sırayı ise dizi konuları konusunda farklılık gösteren Masumlar Apartmanı alıyor. Hande Erçel ve Kerem Bürsin’in başrolleri paylaştığı Sen Çal Kapımı adlı komedi dizisi dördüncü sırada yerini alıyor. Alev Alev dizisi ise oyuncularıyla ve konusuyla büyük merak uyandırmış ve pek merak edilmişti. Bunun sonucu olarak Google’da yaptığımız dizi aramalarında beşinci sırayı yer alıyor.

İsimler

İsimler konusunda yaptığımız aramalara gelirsek hepimizin tahmin edebileceği gibi ilk sırayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alıyor. İkinci sırada bir süre önce Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapan ve görevinden istifa eden Berat Albayrak alıyor. Üçüncü sırayı Ebru Şallı alırken dördüncü sırayı ise transseksüel bir kimliğe sahip olduğunu açıklayan Ellen Page alıyor. Bu açıklamasının ardından sinema dünyasında büyük şaşkınlık uyandırmıştı. İsimler konusunda yaptığımız aramaların beşinci sırasında, Google’ın Türk mafya ve organize suç örgütü lideri olarak nitelendirdiği Alaattin Çakıcı yer alıyor.

Kaybettiklerimiz

Google’da kaybettiklerimiz adına yaptığımız aramaları sizlere açıklarken büyük üzüntü duyuyoruz ancak amacımız sizleri bilgilendirmek olduğu için bunu zor da olsa yapacağız. İlk sırayı basketbol dünyasının Black Mamba’sı olarak bilinen Kobe Bryant alıyor. NBA tarihinin en önemli ve bilinen basketbolcularından birisi olarak tanınıyordu kendisi. Üzücü ölümünün ardından tüm dünyada yankı uyandırmış ve neredeyse herkes tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı. Türkiye’de kaybettiklerimiz adına Google’da yapılan aramaların ikinci sırasında, korkunç bir şekilde ölüme maruz bırakılan Pınar Gültekin alıyor. Yaptığımız aramalarda üçüncü sırada Nur Yerlitaş alırken dördüncü sırada Türk askeri olan Aytaç Yalman yer alıyor. Beşinci sırada ise ölümüyle ülke genelinde yankı uyandıran genç bir kadınımız, Aleyna Çakır yer alıyor. Google’da kaybettiklerimiz hakkında yaptığımız aramaların ilk beşinde öldürülen iki kadınımızın olması bizler adına çok üzücü ve sarsıcı bir durum.

Nasıl?

2020 yılında Google’da en çok sorduğumuz soru “HES Kodu nasıl alınır?” sorusu etrafında oluşuyor. Ardından ise, “Zoom programı nasıl kurulur?”, “1000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?”, “Uzaktan Eğitim Nasıl oluyor?”, “Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?” gibi sorular geliyor. Bulunduğumuz salgın döneminde Google’a yönelttiğimiz bu sorular gayet açıklayıcı gözüküyor.

Tarifler

Google’da en çok arattığımız tarifler konusunu sizlere açıklarken karnınız acıkabilir. İlk sırayı ekmek, ikinci sırayı ise pide alıyor. Bu ikilinin sonrasında gelen tarifimiz ise aşure oluyor. Tarifler konusunda dördüncü sırayı çökertme kebabı alırken ramazan ayında soframızda eksik olmayan ramazan pidesi ise beşinci sırayı yer alıyor.

 

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!