Arama Motoru Mantığına Giriş

arama motoru optimizasyonu

İnternet dünyasında yer almakta olan binlerce milyonlarca aranılan kelime yada metne göre listeleyerek en doğru sonuçlara ulaşmamızı sağlayan internet sitelerine verilen genel bir ad olarak yorumlanabilir. Sürekli olarak gelişmekte olan dünyamızda; internet sitelerinin çoğalması ile birlikte istenilen veriye ulaşmamızı sağlayan arama motorlarının kullanım oranları günden güne artmış ve geldigimiz noktada ise internet dünyasının olmazsa olmazları haline gelmistir.

İlk zamanlarda yanlizca internet sitelerini bulmada ve istenilen veriye ulaşmada çığır açan bir teknoloji gibi görünsede arama motorları yeni bir reklamcilik sektorunun dogmasina sebep olmuslardir. Yahoo, Yandex ve Google gibi arama motorlarının başı çektiği Dünya arama motoru piyasasında, en büyük kullanıcısına sahip olan Google, Dünya genelinde milyonlarca kullanıcının aradıklrı bilgiye ulaşmasında yol gösterici olmaktadır. Genel olarak bakıldığında tüm arama motorları aynı felsefe ile çalışsa da bu arama motorları içerisinde en spesifik ve karmaşık algoritmaya sahip olan arama motoru Google’dır.

Genel olarak bakıldığında Google’ı diğer arama motorlarından farklı kılan olgular;

  • Sade ve açık bir tasarıma sahip olması ve kullanım kolaylığına olanak tanıması,
  • Aranılan veriye en doğru bir şekilde ulaşabilmek için kendini sürekli olarak geliştirmesi,
  • Gmail, Drive gibi ekstra araçlarla tam anlamı ile online deneyim yaşatması,
  • Şüphesiz ki yılların verdiği alışkanlık.

Üst bölümde bahsetmiş olduğum üzere Google arama motorunun dünya genelinde ki başarısının ardında yıllar boyunca arama sonuçlarını daha iyi hale getirmek için kendini sürekli olarak revize etmesi gösterilebilir. Son dönemde ülkemize büyük bir giriş yaparak arama motoru piyasasında Google’a rakip olan Yandex’in ise bu noktada Google’ın uygulamakta olduğu sürekli geliştirme politikasından farklı bir politika izlediğini söyleyebilmemiz mümkün değildir. Tüm bu anlatılanlardan anlışılacak olduğu üzere, bu alanda kullanıcıların aramakta oldukları verilere ulaşmalarında bir köprü vazifesi gören arama motorlarının, sürekli olarak kendilerini geliştirdikleri görülmekte.

Arama motorlarının yapılarını genel olarak incelediğimizde, çeşitli algoritmalar ve sıralama faktörleri ile birçok noktada en doğru sonucu hedeflemekte olan bu mini sitelerin derinliklerine bu kategoride hep birlikte inceğiz.

Arama Motoru Optimizasyonu

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!