Android Cihazlarda SIM Kart Şifresi Ve Pin Kodu Değiştirme

Android Cihazlarda SIM Kart Şifresi Ve Pin Kodu Değiştirme

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux tabanlı mobil işletim sistemidir. SIM kart, cep telefonlarının GSM servis hizmetlerinden yararlanabilmesi için, abone bilgileri ve telefon defterini bir arada barındıran mikroçip’tir. Pin kodu, dört rakamdan oluşan kişisel güvenlik parolasıdır. Cihaz veya operatör değişikliği yaptıysanız, aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak Android cihazlarda SIM kart şifresi ve pin kodu değiştirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

SIM Kart Nedir?

Subscriber Idenitty Module (SIM) baş harflerinden oluşur. Kullandığınız operatöre ait abone ve telefon defteri bilgilerini içinde barındırır. Cihazın arka kısmında bataryanın alt kısmına takılır. SIM kartı cihazınızdan çıkarırsanız, acil aramalar dışında başka bir arama yapamazsınız. SIM kartı başka bir cihaza taktığınızda, gerekli ayarları yaptığınızda yeniden çalışır.

Pin Kodu Nedir?

Personal İdentification Number (PİN) baş harflerinden oluşur. Cihazlarda güvenlik parolası görevini yapar. Bu parola dört rakamdan oluşur. Dört haneli 10.000 farklı parola oluşturabilirsiniz. ATM, cep telefonları, kredi-banka kartı, internet ve sanal alışveriş ortamlarında kullanılır.

Operatörünüzü değiştirdiğinizde SIM kartınızı da değiştirmek zorunda kalırsınız. Yeni operatöre ait SIM kartı telefonunuza taktığınızda PİN kodu ister. Operatöre ait bilgi kartının üzerindeki alanı kazıyarak dört haneli PİN kodunuzu öğrenebilirsiniz. PİN kodunu 3 kere yanlış girerseniz, telefon aramalara kapanır. Bu durumda ise PUK kodunu girerek, cihazınızı açabilirsiniz.

PİN Kodu Nasıl Değiştirilir?

PİN kodunu unutmamak için kolay şifre koyun ya da PİN kodunu cihazdan kaldırın.

Ayarlar, güvenlik-kilit ekranı, SIM PİN kodu değiştir adımlarını takip edin.

İlk önce eski şifrenizi girin.

Son olarak yeni şifrenizi girip, tamam butonuna basın.

PİN Kodu Nasıl Kaldırılır?

PİN kodunu unuturum diyorsanız, cihazınızın açılıştaki PİN kodunu tamamen kaldırabilirsiniz.

Ayarlar, güvenlik-kilit ekranı, SIM kart kilitle yolunu takip edin.

SIM kart kilitle yazısının yanındaki işareti kaldırın ve tamam butonuna basın.

Telefonunuzu kapatıp, yeniden açtığınızda artık PİN kodu istemeyecektir.

Uyarı: PİN kodunu unutuyorum diye kaldırmak bir bahane olmasın. Telefonunuzu ya da SIM kartınızı kaybedebilirsiniz. Kötü amaçlı kişiler bulursa, PİN kodu olmadığı için kişisel bilgilerinize rahatlıkla ulaşır. Görüşümüz, cihazdan PİN kodunuzu kaldırmamaktır.

PİN Kodunu Unuttum Ne Yapmam Gerekiyor?

PİN kodunu 3 kere yanlış girerseniz, SIM kart bloke olur. Böylece arama ve mesajlaşma işlemlerini yapamazsınız. SIM kart bilgilerinin üzerindeki PUK kodu bölümünü kazıyın. 8 haneli PUK kodunu girerek, SIM kartınızı kullanıma açabilirsiniz.

Operatöre ait bilgiler yazan kartı kaybettiyseniz, başka bir telefondan müşteri hizmetlerini arayarak ya da telefon bayisine giderek SIM kart üzerindeki blokeyi kaldırabilirsiniz.

Operatörlerin Müşteri Hizmetleri Numarası

Turkcell Müşteri Hizmetleri

Turkcell hat üzerinden sadece 532’yi tuşlayarak müşteri hizmetlerine hızlıca ulaşabilirsiniz. Diğer operatör ve sabit hatlardan ise, 0532 532 00 00 numarayı arayabilirsiniz.

Vodafone Müşteri Hizmetleri

Vodafone hat üzerinden 542’yi arayarak müşteri hizmetlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Diğer operatör veya sabit hatlardan ulaşmak için, 0542 542 00 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri

Türk Telekom hat üzerinden 444’ü tuşlayarak müşteri hizmetleriyle iletişim kurabilirsiniz. Diğer operatör ve sabit hatlardan müşteri hizmetlerine ulaşmak için, 444 1 400 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!