Akismet Eklenti Kurulumu

Akismet kurulumu

WordPress dünyasına yeni adım atanların sistemlerinde hazır olarak buldukları Akismet Spam Protection eklentisi çokça merak edilmektedir. Biz de bu yazımızda sizlere Akismet eklentisini kısaca tanıtarak kurulumu hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Akismet eklentisi yazımızın başında da belirttiğimiz gibi WordPress sistemini kurduğunuz zaman sistem içerisinde hazır bir şekilde yer alır. Bu eklenti sahip olduğu küresel veritabanı ile yorumlarınızı ve sitenizde yer alan formlarınızı spamlardan korumanızı sağlar. Sürekli olarak güncellenen küresel veritabanı sayesinde de her zaman spam yorumlardan başarılı olarak koruma sağlar.

Temel bu bilgilerden sonra gelin Akismet eklenti kurulumunu inceleyelim.

Akismet Spam Protection Kurulumu

Akismet Spam Protection Kurulumu

WordPress sistemini sitenize ilk defa kuruyorsanız eklenti kütüphanenizde Akismet eklentisinin var olduğunu göreceksiniz. Bu noktada yapmanız gereken tek işlem eklentiyi aktif hale getirmenizdir.

Standart olarak yüklü gelen bu eklentiyi sildiyseniz sırasıyla şu işlemler ile tekrar kurabilirsiniz. Bunun için;

Yönetici Paneli > Eklentiler > Yeni ekle bağlantılarını takip etmeniz durumunda eklenti açılan sayfada 2. Sırada karşınıza çıkacaktır.

Akismet Spam Protection Kurulumu

Açılan bu sayfada ilk olarak eklentiyi kurmanız daha sonra etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra karşınıza şu sayfa çıkacaktır;

Akismet Spam Protection Kurulumu

Daha önceden Akismet eklentisi kullandıysanız altta yer alan bölüme tıklayarak API anahtarınızı girdikten sonra direk eklentiyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

API anahtarınız yoksa anahtarı elde etmek için ilgili butona tıklayarak kuruluma devam etmeniz gerekmektedir.

Akismet Spam Protection Kurulumu

Karşınıza çıkan bu sayfada Akismet eklentisinin Kişisel ve Ticari kullanım için sunduğu özellikleri göreceksiniz. Yazımızda kişisel plan kurulumundan bahsedeceğimiz için ilk sırada bulunan plandaki butona tıklayarak devam ediyoruz.

İlgili butona tıkladıktan sonra karşınıza şu sayfa gelecektir;

Akismet Spam Protection Kurulumu

Sayfa ilk açıldığında karşınıza bir ödeme planı çıkacaktır. Akismet eklentisinin ücretsiz sürümünü kullanacağımız için yukarıdaki resimde işaretlediğimiz kırmızı noktada yer alan fiyat planı sekmesini $0’a sürüklemeniz gerekiyor.

Sekmeyi sürükledikten sonra kart bilgileri yerine sizden temel bazı bilgiler isteyecektir. Form üzerinden sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra hemen altta yer alan seçeneklere de tik koymanız gerekmektedir. İşaretlediğimiz bu bölümde sitemizde reklam olmadığınız, ürün ve hizmet satmadığımızı, işletmeyi tanıtmadığımızı yani kısacası ticari olarak kullanmadığımızı belirtiyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra altta yer alan butona tıklayın.

Akismet eklentisi işlemleri tamamladıktan sonra mail adresinize bir kod göndermektedir. İlgili kodu bu alana girmeniz gerekiyor.

Kodu girdikten sonra devam etmek için ilgili butona tıklayın. Akismet eklentisi kodu doğruladıktan sonra kurulumu başarıyla tamamladığınız konusunda size yeni bir sayfa sunacaktır. Eklenti bize gereken API anahtarını mail adresimize otomatik olarak göndermektedir.

Akismet Spam Protection Kurulumu

Burada yer alan 12 haneli API anahtarımızı kopyalayıp sitenize geri dönün.

Elde ettiğimiz bu API anahtarını altta yer alan API anahtarı giriş bölümüne tıklayarak doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

Akismet Spam Protection Kurulumu 6

API anahtarı ile bağlan dedikten sonra eklentinin kurulumu tamamlanacaktır.

Akismet Spam Protection Kurulumu 6

Tüm bu işlemlerden sonra eklentinizin kurulumu başarıyla tamamlanacaktır. Sizin yapmanız gereken arkanıza yaslanarak Akismet’in sizi spam yorumlardan nasıl koruduğunu izlemektir. Ayrıca eklenti gelen spam yorumları yönetici panelinizde bulunan “Yorumlar” bölümüne ileterek incelemenize de olanak sağlar.

Akismet Eklenti Kurulumu ile ilgili düşüncelerinizi ve aklınıza takılanları bizlere yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!