8 Adımda Youtuber Olma Ve Youtube’dan Para Kazanma

youtuber olmak ve youtube dan para kazanmak

Günümüzde insanlığın büyük bir bölümünün kullandığı YouTube o kadar gelişmiş hale gelmiştir ki artık insanlar bu siteyi kullanarak maddi kazanç bile elde edebilmektedir. İnternette en çok ziyaret edilen ikinci site olmasının yanı sıra bu sitenin herkese açık olması da harika bir olaydır. İnsanlar istediği şekilde bu siteye video yükleyebiliyor, takipçi kazanabiliyor hatta bu iş sayesinde gelir bile elde edebiliyor. Peki nasıl kaliteli bir youtuber olunur ve YouTube’dan nasıl para kazanılır? Sizler için 8 maddede kaliteli YouTuber olmak yazısı hazırladım. Ayrıca Youtube’dan Para Kazanma konusuna da değindim.

  1. İlk Etap: Düşünmek

Bu aşamayı kesinlikle uygulamalısınız. Kanalınız ne hakkında olacak, kanal fotoğrafınız nasıl olacak, nasıl daha çok insana hitap edebilirsiniz, ne hakkında video çekmelisiniz gibi birçok farklı soruyu kendinize sormalısınız. Şunu unutmayın, ne tarz videolar çekecek olursanız olun zaten YouTube’da sizden önce birileri bu tarz videolar mutlaka çekmiştir. Siz sadece nasıl daha iyi bir iş çıkarabilirsiniz, nasıl insanlara kendinizi kabul ettirir ve sevdirirsiniz bunları planlamalısınız.

  1. Tasarım ve Müzik

YouTube kanalı oluşturma kısmı en basit kısımdır. 2 dakikada yeni bir Gmail hesabı oluşturarak direkt YouTube kanalına sahip olabilirsiniz. Peki zor olan kısım nedir? Tabiki de kanal adını koymak, kanal fotoğrafını oluşturmak, kanal konseptinizi ayarlamak. Öncelikle gerçek hayatta en çok ne ile ilgileniyorsanız bu iş hakkında bir kanal oluşturmanız sizi çok daha avantajlı hale getirecektir. Kanal adınız ise herkes tarafından kabul edilecek ve zekice düşünülmüş bir isim olmalı. Hem işinizi en iyi şekilde anlatacak hem de bu tarz videolar izleyen kişilere kendinizi kabul ettirecek bir isim bulmalısınız. Kanal fotoğrafınız da yine aynı şekilde insanların gözüne hoş gelecek bir şekilde olmalıdır. Sözün özü, YouTube anasayfasında kanal adınızı ve fotoğrafınızı göre kişiler yaptığınız işi hemen anlaması gerekiyor. Videolarınıza ekleyeceğiniz müzikler de yine kanal konseptinize göre değişkenlik gösterebilir. Bunun için YouTube’un kendi müzik kütüphanesine göz atarak binlerce ücretsiz ve telifsiz şarkı arasından size en uygun müziği bulabilirsiniz.

  1. Konsept Seçimi

Bir üst maddede de bahsettiğimiz gibi gerçek hayatta en çok ne ile ilgileniyorsanız o konu hakkında video çekmeniz sizi çok daha avantajlı duruma getirecektir. Örneğin sürekli satranç oynayan birisiyseniz kesinlikle satranç hakkında bir kanal oluşturmalısınız. Bir konu hakkında hem tecrübeli hem profesyonel olmanız sizi kesinlikle daha üst yerlere getirecektir. Yine satranç üzerinden bir örnek verelim. Satranç izleyicileri tabiki de yapacağınız profesyonel maçları izlemek isteyecektir. Satranç oyunu esnasında yaptığınız zekice hamleler sizi seyircilere kaliteli bir oyuncu olarak gösterecek ve insanlar sizi sevmeye başlayacaktır. İnsanlar sizi bir rol model olarak alacak ve kesinlikle takip edecektir.

  1. İşiniz Düzenli Olsun

YouTube algoritması çok anlaşılır bir şekilde dizayn edilmiştir. Videolarınızı kesinlikle düzenli bir şekilde yüklemelisiniz. Bu işi profesyonel yapmak istiyorsanız kesinlikle bir plan tablosu hazırlayın. Videonuzu yükleyeceğiniz saat dahi çok önemlidir. Örneğin ne hakkında videolar çekiyorsanız bu işi yapan başka kişileri takip edin. Sizden daha çok abone sahip kanalların video yüklediği saatte video yüklememeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü aynı anda video yüklenirse insanlar doğal olarak o kişinin videosunu izlemeyi tercih edecektir ve sizin videonuz izlenmesi gereken kadar izlenmeyecektir. Kendinize bir saat belirlemeniz çok önemlidir. Ayrıca günlük video yüklemeniz de çok önemlidir. Unutmayın ne kadar video yüklerseniz o kadar fazla görüntülenme alırsınız.

  1. Rakipleri Kontrol Edin

Ne hakkında video çekiyorsanız çekin kesinlikle rakiplerinizi kontrol edin. İnsanlar rakiplerinizi neden takip ediyor kavrayın. Onların iyi özelliklerini kendinize kazandırın. Özellikle video çektiğiniz daldaki en yüksek aboneye sahip kanalları düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Abonesi fazlaysa insanlar bu kişiyi seviyor demektir. Onların iyi özelliklerinin üzerine kendinize özgü bir tarz yarattığınız zaman insanlar sizi kabullenmeye başlayacaktır.

  1. İstatistiklere Göz Gezdirin

YouTube’un sadece içerik üreticilerine özel bir sitesi bulunmakta. YouTube Studio sayesinde videolarınızın tüm istatistiklerini görebilirsiniz. Özellikle videolarınızı yükledikten bir gün sonra tüm istatistiklerinizi kontrol etmelisiniz. Videonuzun ne kadar izlendiği, ne kadar beğeni aldığı, kimler tarafından izlendiği gibi onlarca farklı istatistiği düzenli bir şekilde takip etmelisiniz. Fazla “disslike” alan videoları süzerek insanların neden videonuzu beğenmediğini anlamaya çalışın. Bu şekilde kendinize dersler çıkarack ve sonradan çekeceğiniz videolarda daha temkinli olacaksınız.

  1. Sabır Çok Önemli

YouTube’da kanal oluşturduktan sonra videolar çekmeye ve yüklemeye başlayacaksınız. Lakin şunu sakın unutmayın ki videolarınız ilk zamanlar asla fazla izlenmeyecek. İsterseniz binlerce izlenme alabilecek bir kalitede video montajlayın ve yükleyin yine de videonuz izlenmeyecek. Sebebi çok basittir, YouTube’un algoritması. Yeni kanallar çok daha yavaş gelişir. Fakat siz işinizi ne kadar kaliteli yaparsanız o kadar hızlı yükseleceksiniz. Rakiplerinizden daha kaliteli videolar çektiğiniz zaman insanlar zaten sizi farkedecek ve sizi takip edecektir. YouTube’daki ilk bir ayınız veya bir seneniz umduğunuz gibi geçmeyebilir. Sakın vazgeçmeyin, işinizi profesyonel bir şekilde yapmaya devam edin.

  1. Takipçilerinize Değer Verin

Videonuza gelecek yorumlar, kişisel sosyal medya hesaplarına gelecek mesajlar bu iş içerisinde çok fazla önemlidir. Takipçilerinize ne kadar değer verirseniz onlar da size o kadar değer verecektir. Kanalınıza yapılan her türlü eleştiriye kulak asmalı, yorumlara güzel cevaplar vermeli ve insanları kırmamalısınız. Doğal ve samimi olduğunuz sürece YouTube’da yükselmemeniz için hiçbir sebep kalmayacak..

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!