5G Nedir? 5G Teknolojisinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

5g

5G teknolojisi , 5.nesil teknoloji anlamına gelmektedir. 4.5G teknolojisinden bir sonraki teknolojidir. 5G teknolojisi ile birlikte birçok olumlu ve olumsuz yön meydana gelmektedir.

5G teknolojisi ile beraber gelen olumlu yönler nelerdir?

1-Eğlence Sektörü

5G teknolojisi ile birlikte beraberinde gelen olumlu yönlerden birisi de eğlence sektörünün oldukça gelişecek oluyor olmasıdır. Özellikle gençler tarafından oldukça kabul görecek olan bu olumlu yön, sanal gerçeklik ve internet alanında ki hız sayesinde gelişmiş bir sektör olmaya başlayacaktır.

2-Eğitim Kolaylığı

5G teknolojisinin beraberinde getirdiği olumlu yönlerden bir tanesi de eğitim sektöründe gerçekleşecek olan gelişmelerdir. Özellikle öğrenciler ve eğitmenler tarafından sevilecek olan bu olumlu yön, internetin hız artışı sayesinde daha kolay araştırma yapabilmek ve sanal gerçeklik sayesinde alanına göre birçok eğitimsel denemeler gerçekleştirilebilecektir.

3-İnternet Hızı

5G teknolojisi ile birlikte gelen olumlu yönlerden bir tanesi de hızlı internet teknolojisidir. Hem eğitim hem de eğlence sektöründe karşımıza çıkan bu yenilik, yalnızca genç kişiler tarafından değil, interneti kullanmayı seven birçok kişi tarafından da sevilecektir.

4-Yüklenme Hızı

5G teknolojisi ile birlikte gelen olumlu yönlerin en önemlilerinden biri olan yüklenme hızı, özellikle film izlemeyi seven birçok kişi tarafından sevilecek bir özelliktir. Çünkü, internetten veya herhangi bir sanal ortamdan film indirmek isteyen kişilerin yavaş indirme hızı dolayısıyla film izleme hevesi yarıda kalabiliyor. Bu nedenle 5G, herhangi bir film veya oyunu indirme hızını daha hızlandırmış olacaktır.

Peki 5G teknolojisi ile beraber gelen olumsuz yönler nelerdir?

1-Sağlıksal Sorunlar

5G teknolojisi ile beraber gelen olumsuz yönler, oldukça dikkate alınması gereken durumlardan bir tanesidir. Çünkü 5G, birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Örneğin; kalp krizi, kanser, uyku bozukluğu, beyinsel sorunlar, depresyon gibi birçok sorun 5G teknolojisi ile birlikte bizlere gelmektedir.

2-Radyasyon

5G teknolojisi ile beraber gelen olumsuz yönlerden bir tanesi de radyasyon miktarının artmış olmasıdır. Radyasyon miktarı arttıkça stres solaylı olan obez hastalıkları, kanser ve nörolojik hastalıklar gibi birçok sağlıksal sorunlar meydana gelmiş olacaktır. Bu nedenle 5G teknolojisinin en olumsuz yönlerinden bir tanesi de radyasyon miktarının artmış olması denilebilir.

Bütün bu olumsuzlukların dışında birçok olumsuz yönler mevcuttur. Bütün bu olumsuz bilgilere ek olarak, bir de bilim insanları, oluşacak olan bu radyasyon miktarını en aza indirmeye çalışıyorlar. Yani, bazı ihtimaller neticesinde, 5G teknolojisi ile beraber gelen olumsuz yönlerinden bazıları azaltılmış ve hatta bitirilmiş olabilir.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!