10 Adımda Instagrammer Olma Ve Para Kazanma

instagrammer olma

Instagrammer olma ve para kazanma günümüzde birçok kişinin ortak hayallerinden birisi. Dünyanın pek çok ülkesinden gün içerisinde milyonlarca kişinin giriş yaptığı Instagram, artık bir ekmek kapısı haline gelmiş durumdadır. Bu kadar fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Instagram üzerinden kaliteli fotoğraf ve video paylaşımları yaparak düzenli bir gelir bile elde edebilirsiniz. Geçen seneye kadar fotoğraf, video ve hikaye paylaşımı yapılan Instagram üzerinden artık reels ve IGTV platformlarından da paylaşım yapabiliyorsunuz. Reklamverenlerin de en çok tercih ettiği sosyal medya platformlarından olan Instagram’da özgün bir hesap oluşturarak maddi kazanç elde bilirsiniz. Pekala, kaliteli Instagram hesabı nasıl oluşturulur ? Sizler için 10 maddede özgün ve kaliteli Instagram hesabı oluşturmayı anlatacağız.

  1. Konsept Belirleyin

Hesabı oluşturmak çok basit bir işlemdir. Zor olan ise hesabınızı ne üzerine açacağınızdır. Farklı çiçek fotoğrafı paylaşan bir çiçekçi, araba hayranlarına özgü en şık araba fotoğrafları paylaşan bir tutkun veyahut ilginç böcek türlerinin fotoğraflarını paylaşan bir biyologluk gibi binlerce farklı alan içerisinden birisini tercih etmelisiniz. Tabiki burada tercih ederken gerçek hayatınızda en çok neyi uyguluyorsanız onu tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Yani gerçek hayatta ne yapmaktan hoşlanıyorsanız o tarz fotoğraflar atmanız çok daha iyi olacaktır. Örneğin köpekleri çok mu seviyorsunuz; tatlı köpek fotoğrafları veya videoları paylaşarak hızlıca hesabınızın takipçi sayısını yükseltebilirsiniz.

  1. Önemli Hesap Ayarlarınız

Instagram’daki hesap adınız, fotoğrafınız ve kullanıcı adınız çok önemlidir. Paylaşımlarınızı anlatacak en zekice ismi düşünerek koymanız gerekmekte. İnsanlar arama kısmında sizin sayfanızı oldukça hızlı bulmalı. Bunun için çok daha sade isimler de kullanabilirsiniz tabiki. Yine Instagram hesabınızın fotoğrafı da insanların göz zevkini bozmayacak hatta sevdirecek tarzda olmalıdır. Hesabınızda paylaştığınız tüm fotoğraf ve videoları tek bir görselle anlatabilecek bir fotoğraf koymalısınız. Çünkü insanlar ilk önce sizi adınıza ve fotoğrafınıza bakacaktır.

  1. Taklitçi Değil Özgün Olun

Paylaşacağınız her fotoğraf, video, hikaye ve türevleri hesabınızdaki takipçi sayınızın artması için oldukça önemlidir. İlk maddede de bahsettiğimiz gibi gerçek hayatınızda en çok ne yapmaktan hoşlanıyorsanız o konu hakkında paylaşımlar yapmanız çok daha iyi olacaktır. Ayrıca paylaşımlarınızı kesinlikle internetten bulmamaya özen gösterin. Tamamen kendi öz çekimlerinizi paylaşarak insanların hiç görmediği şeyleri paylaşın. Örneğin böcekleri çok seven bir doğacısınız. Instagram üzerinde zaten bu kategoride sayısız hesap bulunmakta. Sizler en doğal ve öz fotoğrafları, videoları paylaşarak rakiplerinizin arasından sıyrılmanız gerekiyor. İnsanların ilk defa göreceği ve hayran kalacağı tarzda paylaşımları yapmaya özen gösterin.

  1. Kaliteli Kamera Şart

Eğer ki sadece bu işi zevk için yapıyorsanız sadece telefon kameranız muhtemelen yeterli olacaktır. Fakat takipçilerinize çok daha kaliteli ve HD paylaşımlar göstermek istiyorsanız birazcık maddi harcama yapmanız gerekecektir. Orta veya üst segmentte bir kamera satın alarak insanların çok daha seveceği ve beğeneceği tarzda fotoğraflar çekebilirsiniz. Unutmayın ayrıntılar önemlidir. Fotoğraflarınız ne kadar ayrıntılı ve kaliteli olursa insanlar o kadar fazla beğenecektir. Ayrıca bu fotoğraflara da yine telefon veya bilgisayar üzerinden güzel efektler uygulayarak göze çok daha güzel görünecek hale de getirebilirsiniz. Hesabınız üzerinden paylaşacağınız fotoğrafların kalitesi insanların gözüne battıkça daha da fazla tanınacaksınız.

  1. Profesyonel Olun

Instagram üzerinde yapacağınız paylaşımlar sizi belli bir kademeye kadar götürebilir. Daha fazla takipçiye sahip olmak veya daha hızlı yükselmek istiyorsanız profesyonel olmanız şart. Örneğin paylaşımlarınızı yapacağınız saati hatta dakikaları ayarlayabilir ve ne kadar sıklıkla fotoğraf veya video paylaşımı yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin her gün 18.45’te fotoğraf paylaşırsanız bir zaman sonra insanlar bunu akıllarına kazıyacak ve sizi gerçekten seven insanlar sırf paylaştığınız fotoğrafları görmek için o saatte hesabına giriş yapacaktır. İşinizi ne kadar düzenli yaparsanız hesabınız da o kadar düzenli olur. Bunun için özel uygulamalar da mevcut. İnternetten küçük  bir araştırmayla hesap analiz uygulaması indirebilir ve hesabınızı çok daha profesyonel şekilde yönetebilirsiniz.

  1. Kendinizi Kontrol Edin

Hem bilgisayardan hem de telefondan indirebileceğiniz sayısız Instagram hesap istatistik uygulamaları mevcut. Sizin için en uygun uygulamayı indirerek hesabınızı sürekli kontrol altında tutmanız çok önemlidir. Tabiki burada sadece kendi istatiğinizi de yapabilirsiniz. Örneğin günlük kaç takipçiniz var veya son attığınız fotoğraf ne kadar “like” almış tarzından istatistikler bunlar. Lakin bu işi çok daha iyi yapmak ve hesabınızın yükselmesini istiyorsanız kesinlikle bir uygulama indirmelisiniz. Bu uygulamalar size çok detaylı istatistikler sunabilir. Günlük ne kadar takipçi artışı olmuş, hangi fotoğraflarınızın revaşta olduğu, videolarınızın ne kadar süre izlendiği gibi birçok istatistiği sunan uygulamalar sayesinde hesabınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

  1. Rakiplerinizin İyi Özellikleri

Instagram hesabı oluşturdunuz, fotoğraf ve videoları paylaşmaya başladınız ve hızla hesabınız yükselmekte. Her şey güzel gidiyor ve siz de mutlusunuz. Lakin hesabınızdaki takipçi sayınız çok daha fazla olabilir. Bunun için de sadece kendi hesabınızı değil rakiplerinizi de kontrol etmelisiniz. Unutmayın ki paylaşımlarını yaptığınız kategoride sadece siz yer almıyorsunuz. Örneğin motorsiklet fotoğrafları paylaşan bir hesabınız var fakat rakip sayınız çok fazla olacaktır. Bunun için rakiplerinizi kontrol edin ve insanlar en çok neyi beğeniyor o özelliklere sahip olun. Rakiplerinizin iyi yönlerini alın ve kendi yönlerinizle birleştirerek ortaya bir proje koyun. Böylece insanlar sizin de takibe değer bir hesap olduğunuzu anlayacaktır.

  1. Takipçileriniz Önemlidir Çünkü

Fotoğraf ve videolarınıza gelen beğeni sayısı, hesabınızın takipçi sayısı, hikayenizi görüntüleyen kişi sayısı gibi çok fazla etkileşim alacağınız segment bulunmakta. Bu sayılar sizin vazgeçilmeniz olmalıdır. Takipçileriniz en çok ne tarzda attığınız paylaşımları beğeniyor güzelce süzmelisiniz. Ayrıca paylaşımlara gelen yorumları dikkate almalı ve güzel bir şekilde cevap vermelisiniz. Unutmayın ki samimiyet çok önemli. Takipçilerinize karşı ne kadar samimi olursanız o kadar hızlı yükselirsiniz. Yine aynı şekilde özel mesajdan gelen soruları da yanıtlayarak insanlara yardımcı olabilirsiniz.

  1. Kesinlikle Sabredin

Hesabınızı oluşturdunuz ve ilk paylaşımınızı yaptınız. Tabiki de dakikalar içerisinde on binlerce beğeni kazanmayacaksınız. Hatta hesabınızda takipçi yoksa otomatik olarak kimse paylaşımlarınızı görmeyecek ve hiç beğeni almayacaksınız. İlk aylar hatta ilk bir sene içerisinde hesabınızı düzenli bir şekilde yükseltmelisiniz. Zaten gün geçtikte insanların keşfet kısmına düşecek ve çok daha fazla takipçi sayılarına ulaşacaksınız. Hesap ve paylaşımlarınızdan asla vazgeçmeyin ve ne olursa olsun devam edin. Bir gün mutlaka çok yüksek takipçili hesaba sahip olacaksınız ve insanlar hesabınızı çok sevecek.

  1. Instagram’dan Nasıl Para Kazanılıyor?

Hesabınızın takipçi sayısı oldukça yüksek ve paylaşımlarınız da çok rağbet görüyor. Zaten bu tarz hesapları inceden inceye reklamverenlerin de takip ettiğini asla unutmayın. İnsanların sizi sevdiğini ve size değer verdiğini gören reklamverenler size türlü reklamlar yaptırabilir. Fotoğraf, video, hikaye, IGTV, reels gibi pek çok yolla reklam yapabilirsiniz. Takipçi sayınız yükseldikçe bu işler otomatik olarak elinizin altında olacaktır zaten. Hesabınızı para oluşturmak için değil de insanlara kaliteli paylaşım yapmak için kurduysanız zaten düzenli gelir elde edeceğinizi asla unutmayın.

Volkan Aktaş

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal medya, Seo, Web Tasarım başta olmak üzere dijital pazarlamanın tüm alanlarında bir fikriniz varsa iletişim bilgilerimden bana hemen ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now Button7/24 Destek İçin Hemen Arayın!